V Kacanovech
24. 10. 1998
Úvod
KČT v regionu Krkonoše a Podkrkonoší
KČT Lokomotiva Trutnov
Obrázky z Krkonoš a Podkrkonoší /ale také odjinud/
Zajímaví lidé
Reportáže z turistických akcí
Mladobucká padesátka
Návštěvní kniha






free html hit
counter
Zpravodaj

Poznámka:Jedná se o znění Zpravodaje č. 1/00 bez grafické úpravy a před korekturou. Naopak navíc proti jeho znění se zde objeví navíc fotografie z reportáže z lyžařské akce ve Vysokém nad Jizerou.


Obsah:


Nesnáším morbidní sny
Turisté oblasti na přelomu roku
- Silvestr a Nový rok na "Řehačce"
- Silvestr u Jeskyňky
Oblastní konference
Sraz turistů oblasti v roce 2000
Nové a staronové odznaky oblasti
- TTT Cestou J. Á. Komenského
- OTO Úpicko
- Bohuslaváci 2000
Je KČT zájmovou organizací /zamyšlení/
Neradno v zimě na Planýrce o rybolovu vyprávěti /reportáž/
Nabídka CK Mana travel
… a další zajímavosti
- Další odbor oblasti na internetu
- Není přestup jako přestup
- Hledá se nový hospodář oblasti


Nesnáším morbidní sny
Byl jednou - kdysi na konci sedmdesátých let - v jednom středočeském národním podniku mladý mistr, který se jmenoval Chmelař nebo tak nějak. Tento dobrý muž, pravděpodobně - dokonce oděn v obvyklém občanském hávu - řídil svou dílnu a chodil na porady vedení svého cechu. Většina z nás ho však spíše viděla, jak v montérkách tu převáží na ještěrce materiál, jindy ve svěřené dílně uklízí špony anebo obsluhuje stroj neobsazený nemocnou směnující pracovnicí. Ten člověk zaskakoval ve své dílně všude, kde to hořelo.
Osoba ta mě fascinovala natolik, až se mi jednou o ní dokonce zdálo. Totiž přesněji řečeno o jejím pohřbu. V tom snu se štíty vesnice kdesi z Podkarpatské Rusi tyčily proti obloze pokryté těžkými šedavými mraky. Nezkrotný větrný živel zmítal holými větvemi stromů, jakoby šlo o papírové draky. Vrásčité babky s vyschlými krky a vlajícími šátky se křižovaly, když kol nich kráčel pohřební průvod. Zasmušilí a mlčenliví muži v černých kloboucích a kravatách prohýbali se pod vahou rakve boříce se v hlubokém sněhu. Náhle na svahu pod pravoslavným kostelíkem průvod zastavil nemoha překonat hlubokou sněhovou vlnu. Všichni bezradně postávali nad nečekanou překážkou. V tom víko rakve odskočilo a z její hloubi vyskočil svěží a zdravě vyhlížející mistr jménem Chmelař nebo tak nějak v pracovním oděvu a s krumpáčem v ruce, začal odstraňovat největší vrstvy sněhu a pomáhat mužům s rakví …. Bohužel, v tom okamžiku zazvonil budík, takže konec příběhu mi navždy zůstane utajen ….
Na tento sen si vzpomenu kdykoliv, když slyším na schůzích stesky čelných funkcionářů odborů, že se jim do funkcí lidé nehrnou, že jim nikdo nechce pomoci, takže místo řízení odboru musí tu zajišťovat účetnictví, tu prodírat se nikdy nekončící korespondencí, tu stát včele veřejné turistické akce pořádané odborem, tu dokonce vyznačovat trasy pochodu a tak podobně. Prosím, kdo můžete, snažte se těmto obětavým lidem, kteří šidíce často své rodiny, nevědí, kde jim hlava stojí a zaskakují ve svém odboru bez vaší pomoci, kdekoliv je to třeba, nedočkávajíce se často nejmenšího vděku, ba právě naopak. Když už vás k tomu nenutí pohled na tyto obětavé lidi, myslete aspoň na mě.
Čím jsem totiž starší, tím méně snáším morbidní sny. A tak, kdykoliv se mi bude zdát o obětavých předsedech odborů a dalších jejich předních funkcionářích, přál bych si, abych je ve snu viděl v černém ……. fraku, jak stojí třeba někde v Covent Garden nikoliv jako multiinstrumentalisté, nýbrž jako dirigenti mnohohlavého tělesa, kteří pouhým nedbalým gestem taktovky dosahují u jednotlivých nástrojů, obsluhovaných těmi nejlepšími muzikanty, vyluzování těch nejčistších tónů, v celkovém souhrnu proměňujících se v mohutný hymnus celého odboru …. pardon orchestru.
Velice vás o to prosí

/Luděk/



Silvestr a Nový rok na "Řehačce"
Po zdařilé (jako každoročně) oslavě Silvestra 99 na Jestřebí boudě jsme se si uvědomili, že příští Silvestr bude mít v číslování chtě nechtě o dvě místa více. Kdo by se totiž chtěl vrátit do roku nula ?

Jelikož se dal přepokládat, i podle ohlasů ze světa obrovský zájem o oslavy příchodu posledního roku tisíciletí, rozhodli jsme se započít s přípravami již v průběhu roku. Prvním velkým rozhodnutím bylo, že bude pozvána kapela. Jelikož se dal na tento termín předpokládat velký zájem o kapely a tudíž i jejich vysoké ceny, bylo nutné příliš dlouho neváhat. Po oslovení několika kapel na nás šly mrákoty. Takto kapelu pro padesát lidí neseženeme ! Po podání několika inzerátů se přihlásilo pár "cizokrajných" kapel, z nichž se časem vykrystalizovala pouze jediná, která za poměrně přijatelný peníz po několika návštěvách přislíbila hraní. Uf.
Dalšími jednáními byl stanoven styl a úroveň akce, která měla být proti předešlým rokům opět o něco povýšena. S tím souvisela i stanovená cena. Po počátečním velkém zájmu tedy nebyla akce ani plakátována. Pak se však něco stalo. Někteří původně slíbivší účast, se náhle odhlašovali. Někde byl důvodem problém Y2K (služby pracovníků v bankách apod.), jinde otevření dalších supermarketů v Trutnově a s tím spojené silvestrovské služby pracovníků, atd. Zkrátka, zdálo se, že o akci nebude zájem. Nakonec však i toto dopadlo, i když se do naplnění počtu museli zapojit i příslušníci národa našeho severního souseda. Překvapivě malý zájem byl však od lidí z mateřské obce KČT Úpice a zvláště pak jeho členů.
Přípravy pokračovaly dalšími pracemi, jako bylo zadání výroby příležitostných triček, razítek akce a shánění cen do silvestrovské tomboly. Toto šlo o něco lépe, takže se dá říci, že počet cen průběžně narůstal s dvojnásobným tempem, než počet účastníků. Tento poměr setrval až do okamžiku zahájení akce. Uf. Ani v gastronomickém ohledu nebylo nic ponecháno náhodě, čímž už začíná být "Řehačka" pověstná. Kromě tradiční nabídky byla přichystána výtečná (dle ohlasu hostů) večeře, smažený sýr, vepřové na několik způsobů, jednohubky, obložené talíře, tradiční "Pasecký guláš", utopenci atd. Uf. Uf.
Vlastnímu Silvestru předcházelo několik dnů mezi svátky, kdy turisté - běžkaři vzhledem k výtečnému počasí a sněhovým podmínkám brali "Řehačku" ve vlnách útokem, snad s cílem, vše připravené na oslavy příchodu roku 2000 totálně "vyžrat a vypít". Skútr Buran stěží stačil provádět dozásobení základními surovinami, kupodivu nejvíce chlebem a také díky němu zásoby na Silvestra a Nový rok odolaly.
Vlastní "párty" poté proběhla ve skvělé komorní atmosféře, o kterou se se střídavými úspěchy zasloužila i kapela. Proběhlá tombola, s průměrným počtem cen 2,1 na jednoho hosta skončila naprostým vítězstvím stolu našich severních sousedů a členů kapely. O nevyhrané tři ceny proběhla "dražba", ve které nastal největší boj o bačkory "přaskáče". Po půlnoční hymně, ohňostroji a přípitcích se poté hosté se bavili až do ranních hodin, zatímco obsluha "Řehačky" očekávala nejhorší: ranní příval účastníků Novoročního výstupu na Žaltman.
Celodenní nájezd lyžařů, kdy kromě o jídlo a pití byl velký zájem i o příležitostná razítka a trička nepřežilo několik hrnců polévek, padly rovněž zásoby džusu, coly a skvělé medoviny tří druhů. Uf. Uf. Uf.
Závěrem nejprve děkujeme všem sponzorům, zvláště pak firmám: p. Melicharová (Sklo porcelán), p. Melichar (spojovací materiál), p. Nývltová (Kniha), p.Borisová (Papírnictví), p. Kazda (Maso uzeniny), p. Brát (Velkon), p. Křížek (Eldorádo), p. Vylíčil (Willcap) a členům KČT, kteří pomohli s organizací akce. Zároveň Vás tímto zveme srdečně na Jestřebí hory. Jestřebí bouda na Pasekách je otevřena po celý rok o víkendech, v neděli do 15:00. Výtěžek z prodeje je výhradně určen na provoz údržbu a zvelebování Jestřebí boudy (zájemcům služba ochotně ukáže), a dále pak na činnost oddílů TJ Sparta Úpice.
PS. V zásobě je ještě několik zbylých triček s logem akce:

Výbor KČT při TJ Sparta Úpice





Silvestr u Jeskyňky
Dne 31. 12. 1999 jsme uspořádali již 4. ročník Silvestrovského výšlapu na Čížkovy kameny k Jeskyňce. Start byl buď od 7,00 do 9,00 hod. z Bohuslavic nad Úpou nebo libovolný s průchozím cílovým místem u Jeskyňky na Čížkových kamenech. Zde byl v půl osmé zapálen silvestrovský táborák. Kolem osmé přicházeli první účastníci našeho setkání. Každý obdržel kalendářík na rok 2000 s akcemi našeho odboru pro nadcházející rok a účastenský list k tomuto pochodu. Každý účastník měl možnost si opéct na táboráku buřty z vlastních zásob a při družné zábavě si připít na nový rok.
Během odpoledne sem dorazilo úctyhodných 150 účastníků. Velice nás potěšilo, že tato akce dostává mezi lidmi oblibu a během uplynulých a tohoto ročníku je stále stoupající tendence co do počtu účastníků. Jsme rádi, že se ujal nápad něco dělat na Silvestra a pozvat lidi do krásné zimní přírody.
Nakonec musím konstatovat, že i počasí bylo k turistům shovívavé a někteří mohli přijet na běžkách.
Nelze si nic jiného přát, než aby příští ročník se nám vydařil jako tento a současně bych chtěl pozvat všechny na "Jarní 30" do Bohuslavic nad Úpou.

Jaroslav Teichman - KČT Bohuslavice nad Úpou



Sokol Lomnice n. P. a KČT Benešov u Semil nabízejí v měsíci červnu 2000 volnou kapacitu ve svém stanovém táboře v srdci Českého ráje u Věžického rybníka. Vhodné pro školní výlety, pěší a cykloturistické kolektivy i skupiny s jiným sportovním zařízením. Bližší informace podá Antonín Ehmig, Lomnice nad Popelkou 1138, tel. č. 0431/672292


Oblastní konference
Oblastní konference se sešla letos 04. března v salonku Restaurace v Městském kulturním středisku v Jilemnici.. Zúčastnilo se jí 24 delegátů u 12 odborů /z celkového počtu 30delegátů z 15 odborů, řádně se omluvil jeden odbor/, dále kompletní výbor oblasti s náhradníky, předseda revizní komise 3 aktivisté přesunových prostředků /z celkového počtu 5/, hosté místopředseda KČT RNDr. Jan Stráský, 2 zástupci smluvního partnera KČT ČS - Živnostenské pojišťovny, a.s., zástupce KRNAP a vyznamenaný Jaroslav Ruffer. Celkem se zúčastnilo 38 osob /někteří se zúčastnili v několika funkcích/.
Schůzi řídil Václav Vancl. Předseda oblasti Jan Mendřický přednesl úvodní zprávu, která se v plné šíři zabývala událostmi v oblasti v minulém roce. Jako negativa tohoto období uvedl nezažitost jinak velmi dobrého nového systému úhrady členských příspěvků, někdy opožděné platba, neúčast zástupců oblasti na oslavách 110.výročí KČT Jilemnice. Jako pozitiva vyzvedl doplnění všech agend oblasti, rozložení úkolů na více oblast, dobrou komunikaci s ústředím, internetové prezentace celé oblasti i tří dalších odborů, spolupráci s KRNAP, především aktivitu odborů oblasti ve prospěch veřejnosti promítnutou do termínové listiny. Jako největší současné problémy označil postup bývalého předsedy KČT Dvůr Králové n. L. vůči tomuto odboru a především rychlé nalezení nového člena výboru na funkci hospodáře. Zprávu předsedy doplnil vedoucí rady značení P. Rosůlek, který tuto důležitou oblast turistiky představil jako oblast stabilizovanou. Postěžoval si na opožděné platby značkařům /tento problém je vyřešen do budoucna šekovou knížkou/ a požadoval samostatné sledování pohybu financí u značkařů.
Na oblastní konferenci byli do výboru kooptováni jeho dosavadní náhradníci Jan Havlíček a Vladimír Sedláček. Jako delegáti na celostátní konferenci byli zvoleni kolegové Mendřický a Šlosar, jako náhradníci Rosůlek a Sedláček. Po zásluze převzali vyznamenání 3. stupně - diplom Jaroslav Ruffer a Petr Dlouhý z KČT Bohuslavice n. Ú.
Bohatá byla i diskuse. Vláďa Škop oprávněně poukázal, že tato skutečnost není promítnuta do návrhu rozpočtu. V dalším však bylo vysvětleno, že půjčka byla předmětem diskuse na setkání zástupců v Herlíkovicích a rozhodnutí výboru oblasti z 09. 12. 1999 a tato informace proběhla zápisy z obou jednání. Ukázalo se, že bezúročné půjčky do částky 50.000 Kč je shodou okolností v souladu s postupem ústředí. Vystoupení Vládi Škopa i odpovědi na ní byly naprosto legitimní a ani v nejmenším nepřekročily od nikoho rámec slušnosti a věcné argumentace.
Přínosem byly příspěvky pozvaných hostí z ČS - Živnostenské pojišťovny, a..s. paní Polanské a pana Ludvíka, z nichž byly nejzajímavější informace o úrazovém pojištění členů KČT. V diskusi vystoupili ještě například Standa Maissner /turistické odznaky/, Vláďa Sedláček /vyznamenání/, Honza Havlíček /cvičitelé/, Luděk Šlosar /prezentace odborů na Internetu, žádost o pomoc řešení při hledání nového hospodáře a redaktora Zpravodaje/, Vašek Vancl /informace o srazu oblasti/, Mirek Kocourek /vyhodnocení 107. Ski-stopy Jana Buchara/ a další. Velmi sympatické a poučné bylo vystupování místopředsedy RNDr. Stráského. Pohotově reagoval na zprávu předsedy i všechna předchozí vystoupení, doplnil je dalšími informacemi /např. Eurorando/ a v dalších věcných vstupech působil jednotícím a pozitivním vlivem. Milý host si našel i čas třeba na sbírání informací o nešťastném problému souvisejícím s odchodem bývalého předsedy KČT Dvůr Králové nad Labem.
Závěr: na oblastní konferenci se sešli lidé, kteří sice měli na některé problémy odlišné názory, ale kteří všichni do jednoho měli očividnou snahu pozitivně pracovat. Atmosféru konference umocnilo vlídné prostředí místa jednání, za což patří dík kolegovi Libkovi z KČT Jilemnice, který místo jednání zajistil, a vedoucímu restaurace panu Jiroušovi.

Luděk Šlosar - sekretář oblasti a redaktor Zpravodaje




TTO Cestou J. Á. Komenského
KČT Žacléř nabízí v zakoupení záznamník "Tématické turistické toulky /TTT/ Cestou J. Á. Komenského. Tato poznávací akce byl vyhlášena v upomínku 400. výročí narození J. Á. Komenského /v roce 1992/ s následujícími podmínkami: V zásadě se plní jako oblastní turistické odznaky, návštěvou předepsaných míst s potvrzením návštěvy vstupenkou, razítkem, fotografií apod. Předepsaná místa jsou rozmístěna ve dvou oblastech - na Moravě 9 míst a v Čechách 10 míst, dvacátým místem je Žacléř /jen pro zlatý stupeň/. Bronzový stupeň - diplom - lze získat návštěvou 5 míst v jedné oblasti. Stříbrný stupeň - diplom - lze získat návštěvou 5 míst na Moravě a 5 míst v Čechách.
Zlatý stupeň - diplom a keramická plaketa - lze získat návštěvou všech 19 míst v Čechách i na Moravě a účastí ve stanovený den na předání plakety v Žacléři.
Cena záznamníku je Kč 30,-- + poštovné. Je možno ho zakoupit na všech akcích odboru KČT Žacléř nebo stačí zaslat poštovní peněžní poukázku s uvedenou částkou a čitelně vyplněnou adresou odesílatele na adresu: Jan Vlček, B. Němcové 376, 542 01 ŽACLÉŘ a záznamník Vám bude zaslán. Telefonické informace Vám podají: Jan Vlček - 0439/876505 a Věra Hálková - 0439/4621.

Věra Hálková - KČT Žacléř



OTO ÚPICKO na světě!!
Nový oblastní odznak!
Úpičtí turisté po ukončení prodeje záznamníku "Jestřebí hory" vydávají další v pořadí, tentokráte zaměřený k poznávání zajímavých míst v okolí Úpice. Název nového záznamníku je naprosto všeříkající "ÚPICKO". Prodej záznamníku bude zahájen na první jarní akci našeho odboru "Úpická 50" v sobotu 8. dubna 2000 a potom na každé akci odborů KČT Úpice a KČT Malé Svatoňovice. Záznamník koupíte na výše uvedených akcích za 30,-- Kč, odznak pak obdržíte po splnění podmínek zdarma na akcích obou odborů nebo po zaslání záznamníku a poštovného na adrese: Miroslav Vořechovský, Pod skalkou 1002, 542 32 ÚPICE.
Podmínky splnění:
1. Povinné akce - účast na dvou akcích odboru KČT Úpice a jedné akci odboru KČT Malé Svatoňovice z kalendáře turistických akcí. Návštěva muzea ve Rtyni v Podkrkonoší - expozice hornictví.
2. Volitelná místa - navštívit jeden ze tří nabídnutých objektů /muzea v Úpici, Malých Svatoňovicích a hvězdárna v Úpici/. Navštívit deset z nabídnutých dvaceti zajímavých míst na Úpicku.
3. Doba plnění odznaku je časově neomezena. Ukončení prodeje záznamníku bude oznámeno.
Doporučená mapa: č. 26 - Broumovsko, Góry Kamienne a Stołowe.

Miroslav Vořechovský - KČT Úpice



Odznak "BOHUSLAVACI 2000"
Klub českých turistů /KČT/ Bohuslavice nad Úpou u příležitosti roku 2000 a 25. výročí vzniku turistického oddílu v naší obci vydává odznak "BOHUSLAVACI 2000".
Podmínky získání tohoto odznaku jsou:
· odznak se plní výhradně na akcích KČT Bohuslavice nad Úpou v roce 2000
· podmínkou získání odznaku je účast na všech čtyřech akcích KČT
Bohuslavice nad Úpou v roce 2000 · není rozhodující kilometráž, pouze účast na akci, která se potvrzuje do záznamníku
· cena záznamníku je 10 Kč

Tímto bychom chtěli pozvat všechny turisty do krásné přírody v Podkrkonoší a popřát jim mnoho zdárně našlapaných kilometrů v roce 2000.
Informace a distribuce: Jaroslav Teichman, Tichá 527, 541 02 TRUTNOV 2, tel. zam., 0439/852141, domů 0439/732567.

Jaroslav Teichman - KČT Bohuslavice nad Úpou



Je KČT ještě zájmovou organizací?
Po přečtení posledních zpráv z ústředí a z oblasti jsem se nedávno zamyslel nad otázkou, zda KČT je ještě zájmovou organizací nebo zda naši činnost děláme pro peníze či materiální hodnoty?
Jak všichni víme, patří KČT mezi sporty či organizace se sportovním zaměřením méně zajímavým pro státní či soukromé organizace, které by byly ochotny do této oblasti věnovat peníze. Z tohoto důvodu se stále potýkáme s nedostatkem peněz. Na druhou stranu, po posledních zprávách máme v oblasti Krkonoše a Podkrkonoší peněz asi dost. Není problém prodat sice zastaralý počítač oblasti za relativně malý peníz jednomu odboru, abychom vzápětí zjistili, že musíme pro hospodáře oblasti koupit jiný zastaralý. Navíc jelikož nemá doma telefon, koupíme mu na účet oblasti mobilní. Tím nechci v žádném případě znehodnocovat práci hospodáře oblasti, kterou vykonával dobře. Jen se pozastavuji nad tím, jak mohl minulý hospodář vykonávat tuto práci dobře bez telefonu a počítače dle hodnocení oblasti také dobře. Půjdeme-li touto cestou, mohl by být zakoupen počítač či mobilní telefon všem členům oblastního výboru a pro lepší spojení i všem předsedům odborů z peněz naší oblasti. Dejme raději peníze na věci, které souvisejí více s turistikou samou než s její agendou /práce s dětmi, propagace oblasti atd./.
Víme, že dříve turističtí funkcionáři dělali vše jen ze zájmu a zapálení pro danou věc, tedy pro turistiku. Nikdy za to nežádali žádnou odměnu a vše dělali dobrovolně. Časy se ale mění a dnes už máme některé funkcionáře z oblasti placeny. Neříkám, kdyby to dělali na plný pracovní úvazek, ale tito to dělají snad ze zájmu o turistiku.
Mám také poznatek, že věc, která není ihned výdělečná nebo snad nepokryje náklady je špatná a odsoudí se /odznak Turista oblasti/. Není třeba ho ihned zatracovat, vždyť je to dlouhodobá akce. Navíc neviděl jsem nikde žádnou jeho propagaci. Pominu-li ovšem jeho zařazení do odznaku "Turista ČR". I v tom by se mělo dbát na větší snahu pozvat turisty do naší krásné oblasti.
Jsou to jen některé věci z mnoha, které stojí za zamyšlení a posouzení, jestli je turistika jen o penězích nebo hlavně o obětavosti lidí udělat něco pro druhé bez nároku na jakoukoliv odměnu.
Tímto zamyšlením nechci nikoho napadat ani nechci vyvolávat žádné rozepře. Jsou to jen úvahy o stavu turistiky vůbec takové. Doufám, že se turistika opět vydá tou správnou cestou, tedy zaujmout lidi a hlavně pak děti a pozvat je z panelákových měst do naší krásné přírody.

Jaroslav Teichman - KČT Bohuslavice nad Úpou



Předchozí příspěvek se může zdát kontroverzní. Souhlasím s tím, že nikoho nenapadá. Byl zveřejněn proto, že klade zajímavé otázky, na které ¨bychom si měli odpovědět. Nechť je proto třeba základem pro zajímavou, věcnou a konstruktivní diskusi na stránkách tohoto čtvrtletníku.

NERADNO V ZIMĚ NA PLANÝRCE O RYBOLOVU VYPRÁVĚTI!
Planýrovací cesta alias Planýrka je modře značená turistická cesta mezi dolní částí Pasek nad Jizerou a Kořenovem. Větší část široké cesty vede lesním, mírně zvlněným terénem nad Jizerou. I přes předešlé teplé počasí a oblevu ve středních a nižších polohách tu v sobotu bylo dosti sněhu a na něm kvalitní lyžařská stopa vedoucí osou cesty, po níž uháněly davy běžkařů.
Nápadně pomalý pohyb tu naproti tomu vykazovala naše pětice - bez lyží. Protože dálkoplazecký kalendář je v tomto období nápadně chudý a protože potřebujeme nabrat nějakou tu kondici před jarními padesátkami a snad i nějakou tou stovkou, přihlásili jsme se - byť bez lyží - na start třicetikilometrové trasy lyžařské akce Po stopách první středoevropské padesátky pořádané KČT Vysoké nad Jizerou. Do Vysokého jsme se Vláďa a já dostali postupným putováním vlakem a autobusem do Jablonce nad Jizerou a pětikilometrovou chůzí po silnici přes Tříč, Jirka sem dojel z Turnova autem a po cestě v Semilech přibral Jožinu z Čisté u Horek a Milana z Lomnice nad Popelkou.
Úvodní kilometry po silnici do Sklenařic, posléze po poměrně pevném sněhu přes Tomášovy vrchy, nato znovu po silnici do dolní části Pasek nad Jizerou a konečně po prohrnuté cestě do osady Havírny se obešly bez problémů. Teprve za Havírnou za situace popsané v prvním odstavci reportáže došlo ke zpomalení a ke zvýšené námaze.
Bylo třeba dodržovat dvě zásady. Zásadou číslo 1 bylo nevstupovat do lyžařské stopy, ať byl okolní terén, jenž nám byl přisouzen jako pole působnosti, jakkoliv obtížný. Však také Jirka, jenž šel celou Planýrkou jako první, tvrdě zepsul jakéhosi turistu oblečeného v bílozelené kombinaci, jenž se za Havírnou - už v lese - náhle vynořil proti nám, a kterého jsme přistihli, jak tu a tam do stopy vstupoval. Na sníh bylo nutno našlapovat opatrně, takřka nedýchat, neboť stačilo sebemenší zdržení se ve vlastní stopě nebo změna těžiště a došlo k nečekanému zaboření. Ke zdržením ovšem docházelo často, protože zásadou číslo 2 bylo, že objevili-li se za námi lyžaři, bylo nutno zastavit a nechat je předjet. Vymezená část cesty převážně po levé straně lyžařské stopy byla přitom velmi úzká, jen zřídka ji lemovala místa bez sněhu vzniklá působením vody, na jejichž umrzlý povrch jsem rád sestupoval i já, který jinak led bytostně nenávidí. Při takových častých zastaveních jsem při pohledu dozadu spatřoval své čekající kolegy v různých groteskních polohách, jako při rozfázovaném pohybu po odchodu z hospody, protože jeden byl třeba zakloněn dozadu, druhý dopředu, přičemž oba jsem vidět nakřivo, protože jsem sám byl nasměrován na bok. Z téhož důvodu těsné blízkosti lyžařské stopy jsem preventivně žádal Jožinu, aby v případě, že by začala vyprávět o rybolovu, nevyprávěla o tom, jak ulovila "táááááákhle velikou rybu", protože by mohla nějakého lyžaře smést do Jizery, aby se naopak v takovém případě zaměřila na vyprávění o lovu mřenek. Toto napomínání bylo nevkusné a zbytečné, neboť jsem onu sobotu zažil za jeden půlrok už druhý případ nevšedního přírodního jevu: Jožina, kterou zřejmě konec zimy zastihl jinak ve skvělé kondici, během dvou hodin nepromluvila ani slovo, asi nejen proto, že není rybářkou /mimochodem tím prvním nevšedním přírodním úkazem bylo zatmění slunce 11. 08. 1999/.
Lyžařům, až na dvě výjimky, většinou bylo zřejmo, že my stopu neničíme a ničit nezamýšlíme, dost často nám dokonce za vyčkání poděkovali, v horším případě si nás přátelsky dobírali. Skutečně však na první kontrole v Kořenově v blízkosti továrny Cutisin jsme nechali za sebou lyžařskou stopu panensky neporušenou. Jinak jsme zaznamenali na Planýrce na trase z Havírny ke kontrole v Kořenově rychlostní rekord - 5 km za téměř 2 hodiny. Zbylou delší část trasy jsme absolvovali již z velké části po silnici - částí Kořenova, kde nejtěžším úkolem bylo přejít frekventovanou silnici z Kořenova do Tanvaldu, menší okliku na Lesní chatu, poté znovu z jiné části Kořenova přes Horní Polubný, kde naproti hotelu Sport byla druhá kontrola,

Před hotelem Sport v Horním Polubném. Zleva: Vláďa, Luděk, Jožina, Milan a Jirka. Foto: neznámý kolemjdoucí

a odtud přes Tesařov a znovu zacházku přes Příchovice na chatu Hvězda. Do lyžařského terénu jsme pak zasáhli ještě při klesání z Lesní chaty do oné jiné části Kořenova, když trasa byla plužením udusaná, a poté na úseku od Hvězdy kolem Prdku až po Čermákovy Rovné, kde jsme se buď vešli mezi dvě lyžařské stopy anebo kde lyžařská stopa v důsledku plužení již nebyla. Závěr přes Tomášovy vrchy a Sklenařice byl pak stejný jako na začátku. S dvěma zastávkami v Lesní chatě a v chatě Hvězda jsme více než třicetikilometrovou trasu /připočtěme zacházky po silnici/ často obtížným terénem ušli až za devět hodin. Jirka nás pak všechny z Vysokého dovezl na nádraží v Semilech, kde jsem se s chutí převlékl z propocené košile do nově zakoupeného vkusného červeného trička s emblémem pochodu. Při tradičním "mezipřistání" v Bělé u Staré Paky byla tradiční hospoda U Malé zavřena, avšak s Vláďou jsme objevili jinou hospodu těsně u hřiště, nádhernou hospodu - z klasicky venkovských tu klasicky nejvenkovštější, kterou jistě někdy v některé příští reportáži popíši. Sečteno a podtrženo, byl jsem se svou pěší účastí na perfektně připravené lyžařské akci ve Vysokém nad Jizerou i s vynaloženou námahou spokojen, stejně jako pořadatelé s celkovým počtem 570 účastníků.


Nabídka CK Mana travel
Cestovní kancelář
MANA TRAVEL

Bulharská 11 541 01 Trutnov tel/fax 0439 815226

poskytne všem členům KČT (na základě předložení platné legitimace) i jejich rodinným příslušníkům
5 % slevu

z ceny zájezdů pořádaných CK MANA. Katalogy rádi bezplatně zašleme. Upozorňujeme především na zájezdy vhodné právě pro turisty a obdivovatele krásné přírody :

SLOVINSKO - hory a pobřeží 17.-22.5.
za krásami ŠVÝCARSKA a na ostrov Mainau 1.-5.6.
NORSKO - krásy kouzelné severské přírody 1.-8.7.
RAKOUSKO + ITÁLIE - Grossglockner Jižní Tyrolsko a Dolomity 28.7.-1.8.
TURISTIKA V POLSKÝCH TATRÁCH Krakov, Vělička, Zakopané a túry i pro náročné 24.-27.8.

těšíme se na váš zájem o naše programy
Přijďte se informovat o podrobnostech, cestovní kancelář v Bulharské ulici č. 11 v Trutnově /poblíž Krakonošova náměstí/ je otevřena od pondělí do pátku od 9.00 do 17.00 hodin.

Volejte
(0439) 815 226



- a další zajímavosti
DALŠÍ ODBOR OBLASTI NA INTERNETU! Informovali jsme Vás dříve, že od dubna 1999 jsou na internetu zastoupeny naše oblast /na adrese http://www. zpa.cz/turistika/2.html/ a KČT Lokomotiva Trutnov /na adrese http://www. zpa.cz/turistika/9.html/. Se stejnou radostí oznamujeme, že na adrese http://www.volny.cz/bohuslavaci/ je možno od konce minulého roku nalézt velmi pěkné stránky dalšího odboru oblasti - KČT Bohuslavice n. Ú. Vedle úvodní stránky o sídle odboru najdete na stránkách informace o Silvestru v roce 1999, přehled akcí odboru v roce 2000, informace o turistických odznacích, které odbor zajišťuje nebo je dokonce jejich autorem, kontaktní adresy předních člefů odboru a odkazy na další turistické stránky.
Autorem stránek je člen odboru Ing. Jaroslav Chlumský. Své názory i vzkazy můžete uplatnit na elektronické adrese bohuslavaci@volny.cz.
P. S. Ze zprávy předsedy oblasti vyplynulo, že se objevil další následník - KČT Vrchlabí. Ale o tom až v příštím čísle.


Není přestup jako přestup.
Není pikantnější zajímavosti pro sportovního, především fotbalového fanouška, jako jsou přestupy známých sportovců, zvláště jde-li o posílení oblíbeného klubu. Přestupy patří ke sportovnímu životu a i když je klubová věrnost stále velice kladná věc, odvykli jsme si již dávno nahlížet na tento fenomén jako na něco negativního.
Také odchody a příchody členů KČT uvnitř Klubu byly, jsou a budou. O některých jsme informovali i dříve. I tady patří k životu a každému je dána svoboda vybrat si svůj kolektiv. Pro Klub je nejdůležitější, že jeho člen pro něj pracuje, lhostejno v jakém odboru či oblasti. Snad je důležité, aby odchod byl důstojný, aby nebyl prásknutím dveřmi, ale důstojným rozloučením. Toto přání patří spíše mezi mravní postuláty. S právními normami pak již souvisí povinnost splnit své povinnosti vůči bývalému odboru své povinnosti člena statutární orgánu, pokud jím odcházející samozřejmě je.
Na začátku roku jsme zaznamenali dva zajímavé přestupy. Družina královédvorských turistů okolo bývalého předsedy tamního KČT Jirky Babováka zakládá nový odbor KČT, který bude součástí oblasti KČT Polabí. Sluší se poděkovat především kolegovi Babovákovi za jeho část působení oblasti, během níž se zasloužil o její založení a fungování. Škoda, že jeho odchod je doprovázen nesplněním shora uvedených povinností bývalého předsedy odboru a zamlžováním otázky práva nosit název KČT Dvůr Králové nad Labem a práva uvádět tento odbor jako pokračovatele odboru založeného 27. 02. 1898. Případ je však řešen za součinnosti výbor oblasti a ústředí, nechceme zbytečně celý problém více rozviřovat, takže věříme, že přineseme informaci až o jeho vyřešení.
Druhý zajímavý "přestup" je jiného naprosto bezkonfliktního charakteru. Dlouholetý člen KČT Jablonec n. J. a pravidelný účastník turistických pochodů V. Hartig se stal členem KČT Jilemnice. Hodně štěstí v novém odboru!!

HLEDÁ SE NOVÝ HOSPODÁŘ OBLASTI!
Po ročním úspěšném působení ve funkci hospodářky výboru oblasti žel z této funkce odchází Milada Novotná. Důvody jsou rodinné, především pak existenční. Svou agendu hospodářky zanechává v přehledném a řádném stavu. Na oblastní konferenci byly odbory požádány o pomoc s hledáním nových vhodných typů pro tuto funkci. Výbor je zmocněn kooptovat navrženého člena ihned do výboru. Tato prosba přichází bohužel nikoliv v hodině dvanácté, nýbrž pár minut po této hodině.


VÁŽENÍ PŘÁTELÉ, PŘEDEVŠÍM TI, KTEŘÍ JSTE ERUDOVÁNI V OBLASTI EKONOMICKÉ! OBRACÍME SE NA VÁS S NALÉHAVÝM SOS. SITUACE JE VELMI VÁŽNÉ POMOZTE NÁM VYŘEŠIT TUTO SITUACI, A PŘIHLAŠTE SE. NEDOPUSŤME OPAKOVÁNÍ ZAČÁTKU ROKU 1998, KDY ABSENCE EKONOMICKY ERUDOVANÝCH FUNKCIONÁŘŮ BYLA ZÁMINKOU PRO VZNIK KRIZE.


ZPRAVODAJ. Čtvrtletník pro pěšáky, kolaře, lyžníky a vodáky Podkrkonoší a Krkonoš. Ročník 5, číslo 4. Vydavatel: KČT - oblast Krkonoše a Podkrkonoší. Textová stránka: Mgr. Luděk Šlosar /šéfredaktor/. Adresa redakce: Mgr. Luděk Šlosar, Pomněnková 435, 541 02 TRUTNOV 4. Telefon domů 0439/732830. Dáno do tisku: ... 03. 2000. Místo vydání: Trutnov. Cena: zdarma. Náklad jednoho čísla: 600 ks.
Grafická stránka: Václav Vancl, 543 73 Prosečné čp. 16. Tisk: Tiskárna Kopretina Hostinné. Distribuce: Jaroslav Teichman, Tichá 527, 541 02 TRUTNOV 2, tel. č. 0439/732756
Všem přispěvatelům děkujeme za zaslané příspěvky.
Uzávěrka příštího čísla do 31. 05. 2000.
Registrováno u Okresního úřadu v Trutnově pod registračním číslem RR/44/95/AI.
Můj E-mail:
ludek(zavináč)slosar(tečka)cz
Jsi od 17.03.1999 v pořadí  . poutník, který zabloudil na tyto stránky a který se na ně bude vracet již zcela s vědomým úmyslem