V Kacanovech
24. 10. 1998
Úvod
KČT v regionu Krkonoše a Podkrkonoší
KČT Lokomotiva Trutnov
Obrázky z Krkonoš a Podkrkonoší /ale také odjinud/
Zajímaví lidé
Reportáže z turistických akcí
Mladobucká padesátka
Návštěvní kniha


Zpravodaj

Poznámka: Na těchto stránkách je Zpravodaj č. 1/02 uveden bez grafické úpravy, ale s drobnou opravou adresy prvního čísla a číselného označení předchozího čísla Zpravodaje.


Obsah:


Chvála tradicionalismu /úvodník/
Pohled do menu redakční kuchyně
Původní zpravodajství z oblastní konference
- Oblast pokračuje ve své činnosti!
- Je to ještě turistika? /zamyšlení předsedy/
- Rozhovor na aktuální téma
Pozvánka na 09. sraz oblasti
Pozvánka na DEP Za oblastními odznaky Podkrkonoší
Informace o cyklotrasách
I v zimě je pěkné chodit na horách pěšky
Třicet důvodů proč dát kolu přednost před ženou
Střípky - klípky - informace


Chvála tradicionalismu
Je pravda, že jsem nikdy nebyl v zemi tradic v Anglii, ale co jsem třeba záviděl obyvatelům Vídně, ale i Berlína, byly sochy nejrůznějších panovníků i vojevůdců na ulicích.
My, Češi, si hodně stěžujeme na to, jak se k nám dějiny chovaly macešsky /Bílá hora, Mnichov, únor kdysi zvaný Vítězný, srpnové události roku 1968/. Naším prokletím je především to, že se u nás příliš často - hlavně v posledních stech letech - utajovaly různé události, přehodnocovaly dějiny, přejmenovávaly ulice a mosty, příliš často se kácely a znovu stavěly sochy. Poslední léta jsou v tomto našem neblahém počínání snad nejrozumnější, nicméně kolikrát se i tady experimentovalo a překotně reformovalo!!
Jenže člověk, ale nejen lidský jedinec, ale především celé generace potřebují klid, stabilitu, možnost se o něco opřít. Tím něčím je pocit, že někam patří - do nějaké konkrétně vymezené pospolitosti a lokality, jež není dána pouze hranicemi, ale nějakou minulostí, na kterou je člověk pyšný, na kterou se navazuje. Jinak se člověk stává chmýřím, které bezcílně poletuje světem, bez jakéhokoliv bližšího vztahu k něčemu. Jinak se stává bezduchým stavitelem a zároveň ničitelem, který cosi postaví a vybuduje, aby zakrátko stavbu rozbořil a věc odhodil jako hračku, a znovu začínal od začátku.
Jednoduše řečeno, člověk potřebuje vycházet z nějaké tradice. Tradice ovšem není jenom chození v uniformách a zachovávání zastaralých rituálů a ceremoniálů, tradice neznamená být tmářem a nepřijímat nové, tradice nesmí znamenat zahleděnost do sebe sama , falešnou sebepýchu a izolaci., neschopnost poučit se z chyb. Tradice - to je zdravý patriotismus, hrdost na to, co jiní i my sami předtím vybudovali a dokázali, upřímná, ale nepompézní úcta k našim předchůdcům. Tradice ale neznamená neuváženě ze dne na den rušit staré a bez zralých úvah vedených v delším časovém horizontu přijímat nové, ale rozvážně rozvíjet, rozhojňovat, ano i pozměňovat, ale citlivě, už vybudované.
Oblast KČT Krkonoše a Podkrkonoší za přibližně deset let své existence si svou skvělou tradici vybudovala - má na ní zásluhu mnoho těch, kteří jsou jejími členy od samého počátku, i tací, kteří do ní vstupovali později, mnozí z těch, kteří se podíleli na jejím vzniku již nežijí, jiní, bez jejichž vynikajících nápadů bychom se zdaleka nechlubili vším dosaženým, z oblasti z různých legitimních důvodů odešli nebo odcházejí.
Abychom byli konkrétní, tradice deseti let existence oblasti je zhmotněna v podobě společných srazů, odznaku Turista, Zpravodaje, každým rokem vydávané termínové listiny, pravidelných podzimních setkání zástupců odborů oblasti, jež svým průběhem překonávají rámec pouhých schůzí, neoficiálních internetových stránek, především však duchovně stvrzena v podobě stovek vzájemných setkání a společně prožitých chvil na oficiálních jednáních, ale především na turistických akcích.
Proto v této poněkud hektické době ovlivněné neblaze novým vnitřním uspořádáním českého státu vzpomeňme tyto tradice, buďme na ně hrdi, nezavrhujme je, ale také se neizolujme navenek, naopak tyto tradice dále rozvíjejme, vymýšlejme zárodky nových, uchovejme tuto oblast v součinnosti s těmi, kteří z ní vystoupili, buďme na svou oblast - specifickou neopakovatelným koloritem Krkonoš a jejich podhůřím - pyšni, ale spolupracujme i s jinými oblastmi.
Těm, kteří z oblasti odejdou, poděkujme upřímně za jejich zásluhy o oblast a popřejme jim, aby se i jim podařilo založit nové tradice, na které budou pyšni.

/Luděk/






Pohled do menu redakční kuchyně
Na internetových stránkách Luďkovy Obrázky z turistiky v Podkrkonoší na adrese http://www.zpa.cz//turistika/8_95_1.html se v následující 21. aktualizaci objeví zrekonstruované číslo 1/95 Zpravodaje. Tím se podaří na těchto stránkách zrekonstruovat všechna čísla Zpravodaje!! Na další adrese stránek http://www.zpa.cz/turistika/8_summary.html se pak podařilo zpracovat přehled všech článků v členění dle obsahu. Při surfování po něm najednou se zatajeným dechem zjišťujeme, že z celého archivu Zpravodajů na nás pohlíží 7 let historie naší oblasti. Bez nadsázky lze říci, že byť některé číslo svou úrovní připomíná zlatou cihličku, jiné zase zvětralý omšelý kámen, všechny dohromady vytvářejí ucelené muzeum, ve kterém si můžete zavzpomínat na historii naší oblasti.
A právě archivace byla pro nás inspirací a poučením pro náš redakční záměr, jehož zveřejnění jsme vám, milí čtenáři, přislíbili v minulém čísle v článku Prolog aneb Proč jsme na to dva. Předně jsme došli k závěru, že s ohledem na sedmiletou tradici a prospěšnost Zpravodaje, bylo by neodpustitelnou chybou ho nejen rušit, ale i redukovat jeho rozsah nebo počet čísel za rok, ale snažit jít - pokud se nám podaří zajistit finační prostředky -cestou dalšího zvyšování úrovně časopisu. A tomu je právě podřízena naše snaha.
Naším prvotním cílem je zveřejňovat více informací ze života oblasti, ovšem jen minimálně pomocí oficiálních dokumentů oblasti, s nimiž by vás měli seznamovat delegáti vašeho odboru nebo jeho předsedové. K tomu účelu chceme volit co nejvíce čtivou formu, prvním naším pokusem bylo celé minulé číslo 4/01, kde jsme se vás touto formou snažili seznámit s průběhem a atmosférou schůze se zástupci odboru. Naším dalším záměrem je obnovit bývalé úspěšné rubriky. Myslíme tím rubriky Zpravodaj představuje odbory oblasti a Zpravodaj představuje zajímavé lokality, případně i pokračování rubriky Odznaky v turistice, pokud se nám pro ten záměr podaří získat stávajícího klasifikátora oblasti, případně jeho ve zpracování této rubriky velice úspěšného předchůdce. Také na obnovení předchozích rubrik asi naše síly nestačí, potřebujeme v prvém případě potřebujeme pomoci někoho znalého našeho kraje, ve druhé pomoc zástupců odborů, které oslovíme na oblastní konferenci. Pokusíme se uvážit zařazení dalších stálých rubrik, třeba o zajímavých lidech naší oblasti. Budeme samozřejmě pokračovat ve zveřejňování reportáží z turistických akcí v naší oblasti i ze zážitků našich členů v zahraničí.
Vůbec zamýšlíme oživit Zpravodaj novými formami /především rozhovory, anketami čtenářů, v širším časovém horizontu i soutěžemi apod./. Naší velkou touhou je pokusit se o to, aby Zpravodaj nebyl jednosměrný, vtáhnout vás, milí čtenáři, do diskusí, polemik a ohlasů na stránkách Zpravodaje. Poněkud odvážným cílem je pokusit se Zpravodaj alespoň částečně přiblížit dětem, nezastíráme, že tady se lišíme co do názorů na předpokládanou úspěšnost záměru, ale zkusíme to. S ohledem na snižující se počet členů oblasti a tím i čtenářů a s ohledem na téže cenové relace na stejné rozpětí čísel, chceme rozšiřovat rozdělovník pro externí subjekty a propagovat přebytečnými čísly Zpravodaj na úřadech a firmách. Tento záměr bude předpokladem pro naši další snahu, kde vás rovněž žádáme o pomoc. Jedná se o cíl hledat průběžně sponzora pro financování Zpravodaje i za cenu poskytnutí 1/24 až 1/12 příslušného čísla pro reklamní účely. Nevíte o někom?
Jak vidíte, vážení čtenáři, naše cíle jsou opravdu smělé. Jejich úspěšné provedení je nepředstavitelné bez vašich příspěvků, jež zasílejte buď na adresu Jana Skalková, Pod kostelem 136, 542 23 Mladé Buky či Luděk Šlosar, Pomněnková 435, 541 02 Trutnov 4. My sami nejen o osudu "dětské rubriky", ale i o koncepci jednotlivých čísel, ba i o mnohých větách i slovech vedeme vášnivé tvůrčí diskuse na ostří nože. Nakonec se však vždy shodneme bez ohledu na funkci nebo dobu působení v časopisu. Přes některé názorové odlišnosti je totiž naší společnou snahou vytvářet takový časopis, aby se vám líbil..

Jana Skalková a Luděk Šlosar - redakce Zpravodaje








Oblast pokračuje ve své činnosti!
ÚVOD. Oblastní konference, jež se konala 02. 03., měla přinést především rozuzlení, zda KČT Krkonoše a Podkrkonoší bude pokračovat ve své činnosti a v jakém složení.. Protože je věcí delegátů jednotlivých odborů informovat členy svých odborů o průběhu konference, týkají se mé postřehy z této konference pouze tohoto ústředního problému.
JAK BYLY KOSTKY VRŽENY. Ústavním zákonem Parlamentu č. 347/97 Sb. o vytvoření VÚSC byly s účinností od 01. 01. 2000 vytvořeny na území ČR vyšší územní samosprávní celky - kraje. Zákonodárce vymezil hranice krajů tím nejprostším způsobem - hranicemi stávajících okresů. Proti tomu nelze nic namítat. Horší ovšem je způsob, jakým přidružil jednotlivé stávající okresy ke krajům - stalo se, že k Libereckému kraji byl přidružen stávající okres Semily, v němž se nachází část území Krkonoš, ale také třeba část Českého ráje. Tím bylo území Krkonoš se značnou měrou necitlivosti rozděleno do dvou krajů. Zákon č. 127/2000 Sb. o krajích /krajské zřízení/ pak s účinností dnem voleb do zastupitelstev stanovil postavení krajů a jejich orgánů. Z tohoto zákona vyplývá - velice zjednodušeně řečeno - že téměř veškeré financování půjde z krajů. Pro krajské orgány - pokud budou vůbec s to financovat zájmovou činnost, nebude důvěryhodným orgánem právní subjekt, který bude přesahovat rámec kraje. Protože takovým subjektem je právě naše oblast KČT, bylo třeba hledat cestu, kudy v naší oblasti dále.
ROZUM KONTRA CIT. V naší stávající oblasti z 12 odborů jich 8 patří do Královéhradeckého a 4 do Libereckého kraje. Z těchto čtyř odborů se odbory KČT Jilemnice a KČT Vysoké n. J. k celému problému postavily od počátku zcela pragmaticky a bez sentimentu - jejich kroky již od počátku směřovaly do Libereckého kraje, důvodem nebyla nespokojenost s jejich působením v naší oblasti ale vzniklá situace. Z jiného pohledu se na celou záležitost dívali zástupci KČT Rokytnice n. J., z jejich korespondence i z vystoupení na oblastní konferenci byl zřejmý údiv, proč jsou nuceni vystoupit z oblasti, jež symbolizuje Krkonoše, ke kterým jejich mateřská obec patří, proč je tok událostí nutí vstupovat do oblasti spojené s Libercem, s nímž nikdy nic společného neměla. Oběma postojům, i když nejsou ve vzájemném souladu, zcela rozumím, konkretizují onen věčný svár - prezentovaný hojně v krásné literatuře - mezi rozumem a citem, z nichž ani jedno nelze zavrhovat či upřednostňovat. Možná se spojení obou extrémů se i v tomto konkrétním případě najde - třeba založením miniregionu složeného z těchto čtyř odborů, což podpořil i krajský koordinátor Ing. Hanč.
NEČEKANÉ ROZHODNUTÍ. Zatímco osud všech 4 odborů jevil se jasný neb byl vynucen syrovou realitou, překvapilo vystoupení předsedy KČT Úpice Mirka Vořechovského, který v otevřeném dopise oznámil, že odbory KČT Úpice, Bohuslavice n. Ú. a Malé Svatoňovice z naší oblasti dnem 31. 12. 2002 rovněž vystupují a založí novou oblast Jestřebí hory. Toto legitimní rozhodnutí podložené rozhodnutími členských schůzí těchto odborů vyvolalo údiv, u někoho i nelibost. Je škoda, že oblast Krkonoše a Podkrkonoší tak přichází o další členské odbory, na druhé straně má jejich rozhodnutí své racionální jádro a rozhodně nelze podezřívat přátele ze všech tří odborů z toho, že jdou za lepším, počátky nové obasti nebudou určitě lehké. Všechny tři odbory však po léta úspěšně spolupracují, mají kvalitní funkcionářský kádr, všechny mají k Jestřebím horám blízko, což krom jiného ukázaly vydáním mapy Jestřebích hor, tato lokalita je svébytná a vymezuje ji i region obcí. Pro oblast KČT Krkonoše a Podkrkonoší bude rozhodně prospěšné, když s touto novou oblastí bude spolupracovat.
JEDEME DÁL. Z diskuse vyplynulo, že oblast v tomto složení bude pokračovat po celý letošní rok a že od 01. 01. 2003 v oblasti zbudou zcela určitě čtyři odbory - Žacléř, Vrchlabí, Hostinné a Dvůr Králové n. L., pátý odbor v Trutnově své stanovisko doručí oblastnímu výboru do 31. 05., ale lze očekávat, že tu zvítězí rozum, neboť si nelze představit, že by Trutnov nepatřil do Krkonoš. I naše oblast je po funkcionářské stránce stále kvalitně zajištěna, ve výboru zůstávají stávající předseda, sekretář, jenž přislíbil, že - ať bude rozhodnutí jeho mateřského odboru jakékoliv - volební období dokončí, i hospodářka, je v něm i zkušený pracovník v oblasti značení. Oblast je schopná i nadále spolehlivě fungovat a těší se na spolupráci s novou oblastí KČT Jestřebí hory i s miniregionem složeným ze čtyř našich bývalých odborů Libereckého kraje. A to je nejdůležitější zjištění, jež vyplynulo z oblastní konference. A je možné, že až se poměry stabilizují, že se jednou sejdeme v občanském sdružení složeném z odborů KČT Krkonoš a Podkrkonoší, jak navrhl sekretář oblasti ve svém zatím neakceptovaném návrhu .....

Luděk Šlosar - šéfredaktor Zpravodaje a sekretář oblasti








Je to ještě turistika?
Každý rok se turisté z oblasti scházejí na své výroční schůzi, kde hodnotí co se podařilo a co ne. Ta letošní byla důležitá tím, že jsme museli řešit problém, do kterého jsme byli dotlačeni, jak dál v dalším postupu naší oblasti.
Na začátku své zprávy jsem uvedl, že tato konference bude prubířským kamenem schopnosti našeho výboru a musím přiznat, že se nám ji nepodařilo uřídit podle programu, a tím vznikl v jednotlivých bodech chaos, na některé věci se zapomnělo, některé důležité body se řešili až v různém atd. Nicméně jsem ale přesvědčen, že výsledek konference lze hodnotit kladně.
Důležitá informace byla o odstoupení tří odborů, které já chápu a respektuji. Trochu mě zarazily jejich důvody k odstoupení. O těchto důvodech by se dalo minimálně diskutovat, ale proč? Stačilo prostě říct, že odstupují. Podle mého názoru to bude mít negativní dopad na všechny v tom, že takto malé dvě oblasti, které se vytvoří, budou těžko prosazovat své záměry. Určitě by bylo pro všechny výhodnější, kdyby kolegové odstupujících odborů dali svoje organizační schopnosti ve prospěch oblasti tak, že by doplnili nebo nahradili ve stávajícím výboru některé členy. Ale to jsem jim už navrhoval dříve.
Dále stojí za zamyšlení, proč na naší konferenci nebyl nikdo z ústředí, ani garant, a za celé ústředí přišla pouze omluva psaná sekretářem, že se naší konference nikdo s ústředí nezúčastní. Já za svého působení v oblasti pamatuji, jak mělo být výhodné založení malých oblastí, jak výhodné je být vlastníkem karty EUROBEDS, jak je důležité aby KČT odkoupilo EUROBEDS, jak výhodné bude odtržení od ČSTV, atd. Výhodné to určitě bylo, jenom nevím pro koho. Když to řeknu velmi zjednodušeně, tak ústředí bude spokojeno, když mu odevzdáme příspěvky a kdo má malé děti tak si povinně koupí kartu EUROBEDS. A to je podle mého názoru málo.
Na závěr bych si položil otázku, je turistika stále ještě tou turistikou, kterou velkou měrou propagoval řídící Jan Buchar? Určitě ne. Z pohledu dlouhodobého funkcionáře vím, že neustále přibývají problémy, které s turistikou nesouvisí, do turistiky nepatří, ale které sebou nese doba a bohužel se jim nevyhneme.
Na závěr své pesimistické informace bych chtěl všem slušným turistům popřát hezké zážitky, krásné počasí, suché cesty a co nejvíc našlapaných kilometrů.
A na úplný závěr úryvek z článku řídícího J. Buchara: ………" jsme unaveni došli na Labskou boudu, kde jsme u kalíšku dobré kořalky a teplého kafe poseděli v přátelské debatě. Pak jsme si popřáli dobrou noc a šli spát, abychom byli odpočati na ……" Tolik citát Jana Buchara.

Jan Mendřický - předseda oblasti






Rozhovor na aktuální téma
Mezi odbory, které odejdou k 31. 12. 2002 z naší oblasti, patří také úspěšné odbory KČ'T Úpice a KČT Vysoké nad Jizerou. Jejich zástupců předsedy KČT Úpice Miroslava Vořechovského a předsedy KČ Vysoké n. J. Josefa Jirouše jsem se proto zeptal:
Z /Zpravodaj: Každý z vámi zastupovaných odborů patří do jiného kraje. Mohli byste ve stručnosti čtenářům objasnit, proč vaše mateřské odbory odcházejí z oblasti KČT Krkonoše a Podkrkonoší?
Ú /Úpice/: Po rozděleni do nových krajů s tím související nové uspořádání v rámci KČT nás donutilo zamyslet se nad tím, jak působit dále. Bylo zde několik možností - pokračovat v oblasti Krkonoše a Podkrkonoší bez odborů z Libereckého kraje, akceptovat nabídku na vstup do velké oblasti kopírující krajské uspořádání a nebo zvolit jinou alternativu založenou na dlouhodobé a velmi úspěšné spolupráci mezi sousedními odbory Malé Svatoňovice, Bohuslavice a Úpice. Po důkladné rozvaze jsme zvolili tuto třetí možnost a rozhodli se ustavit od 1.1.2003 novou oblast Jestřebí hory otevřenou i našim okolním odborům se zájmem o práci v nově vznikající oblasti. Vedla nás k tomu především již existující návaznost našich akcí, spolupráce při turistických aktivitách, vydávání propagačních materiálů a záznamníků. Další důležitým impulsem pak byla ekonomická rozvaha o financování malé a na malém uzemí působící oblasti, kde na všechna naše jednání v podstatě dojdeme pěšky či na kole.
V /Vysoké n. J./: Náš odbor byl k tomu víceméně donucen novým uspořádáním krajů a na to navazujícím rozdělováním finančních prostředků.
Z: Jak si představujete další působení vašich mateřských odborů?
Ú: Podle představ našich členů by se v činnosti odboru v podstatě nemělo nic závažného měnit a chtěli bychom ve spolupráci s regionem Jestřebí hory jen ještě zkvalitnit podmínky pro pobyt turistů v našem regionu. Samozřejmě počítáme se spoluprací s ostatními odbory, s kterými jsme působili v oblasti Krkonoše a Podkrkonoší. Při jednání s ostatními oblastmi působícími v našem okolí pak chceme navrhnout zachování myšlenky turistických srazů a to bud' odborů bývalé oblasti nebo nově srazy v rámci nově vzniklého kraje.
V: Náš odbor bude působit v rámci Libereckého kraje. Přejeme si vytvořit miniregion s Rokytnicí nad Jizerou, Benešovem u Semil, popřípadě dalšími odbory jako Semily. Nadále bychom se chtěli zúčastňovat vašich srazů a pokračovat ve spolupráci.
Z: V čem budete na oblast KČT Krkonoše a Podkrkonoší vzpomínat v dobrém a v čem ve špatném?
Ú: Na špatné věci se velmi rychle zapomíná a ty dobré nám zůstanou v paměti. Byla to například setkání na srazech oblasti, seminářích a jednotlivých akcí v odborech a dobré kamarádské vztahy s ostatními kolegy. Podle mého názoru by tyto dobré vztahy měly pokračovat i v dalším období a jistě nebude překážkou členství v různých oblastech nebo krajích.
V: Díky dobré spolupráci a srazům našli jsme tu spoustu dobrých kamarádů podobných zájmů. Nechutné byly spory kvůli KČT Dvůr Králové nad Labem.
Z: Děkuji vám oběma za rozhovor. Redakce Zpravodaje vám, vaším odborům i všem ostatním odborům, které z oblasti KČT Krkonoše a Podkrkonoší odcházejí, hodně úspěchů ve vaší další činnosti a nashledanou na vašich turistických akcích.

Za Zpravodaj se ptal Luděk Šlosar






Pozvánka na sraz oblasti
9. ročník oblastního srazu oblasti KČT Krkonoše a Podkrkonoší se uskuteční 5. - 7. července 2002 v Rokytnici nad Jizerou. Jeho pořadatelem je KČT při TJ Spartak Rokytnice nad Jizerou. Centrem konání srazu sportovní hala T. J. v Rokytnici nad Jizerou. Prezentace na sraz je v místě konání denně od 6 do 9 hodin. Startovné je jednodenní účast pro dospělé 20 Kč a pro děti do 15 let 10 Kč, pro dvoudenní účast pro dospělé 40 Kč a děti do 15 let 20 Kč, pro třídenní účast pro dospělé 50 Kč a děti do 15 let 25 Kč. Účastník obdrží v cíli pamětí list srazu. Při srazu je možno plnit turistické odznaky Turista oblasti a Krkonoše.
Na sobotu 6. července 2002 jsou pro účastníky připraveny pěší trasy v délkách 10 až 50 kilometrů. Atraktivní trasa 50 km povede z Rokytnice nad Jizerou přes Harrachov cestou přátelství až na Špindlerovu boudu, dále do Špindlerova Mlýna, na Rezek zpět do Rokytnice nad Jizerou. Trasa 35 km povede z Rokytnice nad Jizerou, přes Voseckou boudu, pramen Labe, Kotelní jámy, Dvoračky, Rezek zpět do Rokytnice nad Jizerou. Trasa 20 km povede z Rokytnice nad Jizerou, Studenov, Dvoračky, Rezek zpět do Rokytnice nad Jizerou. Nejkratší trasu 10 km představuje výlet na Dvoračky okolo Huťského vodopádu. Pěší trasy v pátek a v neděli budou organizovány s průvodcem z větší části po neznámých oblastech Krkonoš. Pořadatelé také umožní volbu tras dle zájmů turistů i dostředné trasy z místa bydliště na sraz a zpět domů.
Pokud se jedná o cyklotrasy, ve dnech 4. až 7. července 2002 je možné uskutečnit cílovou hvězdicovou jízdu do místa konání srazu z místa bydliště. Ve dnech 5. až 7. července 2002 bude pořádána cílová hvězdicová dálková jízda přes vrcholy Černé hory, Zvičiny, Ještědu, Kozákova a Krkonoš. V tomtéž termínu lze uskutečnit cyklotrasu 100.000 loktů českých pro horská a treková kola po trasách na území KRNAP okolo Rokytnice. Pořadatel rovněž umožní absolvovat jízdy po vlastních trasách. Trasy jsou vedeny převážně po území KRNAP, kde je zcela nutné dodržovat návštěvní řád!!
Ubytování je ve sportovní hale TJ Spartak v místě prezentace. Základní poskytované ubytování je ve vlastním spacím pytli na po-dlaze nebo je možné si objednat předem ubytování v turistické ubytovně haly. Je zajištěna omezená možnost stanování poblíž haly. Poplatky se budou hradit při prezentaci.
Na všech trasách je možné využít restaurací a horských chat s velkou nabídkou služeb.Účastníci si mohou denně prohlédnout expozici. v informačním středisku KRNAP v Horní Rokytnici n. J., dále muzeum Zapadlých vlastenců v Pasekách n. J., rovněž muzeum sklářské výroby v Harrachově. V sobotu 6. července 2002 se uskuteční večerní zábava s místní hudební skupinou ve stylu country a posezení při harmonice s možností tance.
Přihlášky a dotazy zasílejte na, adresu Rosůlek Petr; 512 45 Horní Rokytnice nad Jizerou - 3 č. 166. Telefon 0432 523578 nebo mobil 0723 522677. Účastníci, kteří budou požadovat ubytování na lůžkách a zajištění večeří nechť se přihlásí nejpozději do 31. 5. 2002.
K hojné účasti vás zve odbor KČT Rokytnice nad Jizerou.

podle propozic srazu zpracoval Luděk Šlosar - šéfredaktor Zpravodaje




Pozvánka na DEP Za oblastními odznaky Podkrkonoší
Turisté z Bohuslavic nad Úpou, Malých Svatoňovic, Trutnova a Úpice pořádají ve dnech 10. až 18.srpna 2002 2.ročník DEPu Za oblastními odznaky Podkrkonoší. Účastníci pochodu projdou část Podkrkonoší a na trasách budou mít možnost plnit podmínky oblastních odznaků, vydaných v této oblasti: Cestami spisovatelů, Jestřebí hory, Krkonoše, Podkrkonoší, Turista oblasti a Úpicko. Dále je možno plnit Náchodsko a Rozhledník.
Ubytování bude zajištěno v Bohuslavicích nad Úpou, na Jestřebí boudě, v Malých Svatoňovicích a v Trutnově ve vlastním spacím pytli. Startovné je ve výši 700,- Kč a zahrnuje startovné, ubytování, převoz zavazadel, propozice, vandrovní knížku, kulturní program, diplom a upomínkové předměty. Závazné přihlášky do 30.června 2002 ( DEP je limitován počtem 60 účastníků ), podrobnější informace dostanou přihlášení účastníci do 20.července 2002. Informace a přihlášky: Vladimír Škop, Petříkovice 34, 541 03 Trutnov 3, tel. 0439/892154.
Zájemci se mohou zúčastnit i jednotlivých denních etap, jednotné startovné ve výši 15,- Kč na den. Start všech etap je každý den stejný: od 7,00 - 9,00 hod.
Přehled denních etap, jejich kilometráž a průchozí místa:

Datum Start Trasa Cíl Průchozí místa
10. 08.
sobota
Trutnov, 1.zákl. škola 13,5 km Bohuslavice Poříčí, Hůra, Čížkovy kameny
Mladé Buky, žel.stan. 24,5 km Bohuslavice Břečtejn, Trutnov, Hůra
Svoboda n/Ú, žel.stan. 34,5 km Bohuslavice Janské Lázně, Břečtejn, Hůra
11. 08.
neděle
Bohuslavice, hřiště 16 km Bohuslavice Úpice, St.Rokytník
Bohuslavice, hřiště 28 km Bohuslavice Havlovice, St.Rokytník
Bohuslavice, hřiště 42 km Bohuslavice Hořičky, St.Rokytník
12. 08.
pondělí
Bohuslavice, hřiště 18 km Bohuslavice St.Rokytník, Bučina
Bohuslavice, hřiště 28 km Bohuslavice St.Rokytník, Pod Hřebínkem
Bohuslavice, hřiště 41,5 km Bohuslavice St.Rokytník, Žacléř
13. 08.
úterý
Bohuslavice, hřiště 17 km Bohuslavice Pod Pasekou, M.Svatoňovice
Bohuslavice, hřiště 27 km Bohuslavice Pod Pasekou, Rtyně v P.
Bohuslavice, hřiště 35,5 km Bohuslavice Pod Pasekou, Havlovice
14. 08.
středa
Bohuslavice, hřiště 15,5 km Paseka Úpice, M.Svatoňovice
Bohuslavice, hřiště 30 km Paseka Úpice, Havlovice, Boušín
Bohuslavice, hřiště 45 km Paseka Úpice, Ratibořice, Č.Kostelec
15. 08.
čtvrtek
Paseka, Jestřebí bouda 15,5 km Paseka Petříkovice, Lhota
Paseka, Jestřebí bouda 24,5 km Paseka Petříkovice, M.Svatoňovice
Paseka, Jestřebí bouda 45 km Paseka Bernartice, Libeč, Poříčí
16. 08.
pátek
Paseka, Jestřebí bouda 16 km Paseka Odolov, M.Svatoňovice
Paseka, Jestřebí bouda 30 km Paseka Odolov, Turov,
Paseka, Jestřebí bouda 40 km Paseka Turov, Hronov
17. 08.
sobota
Paseka, Jestřebí bouda 15 km M.Svatoňovice Radvanice, Odolov
Paseka, Jestřebí bouda 23,5 km M.Svatoňovice Radvanice, Skály
Paseka, Jestřebí bouda 23,5 km M.Svatoňovice Adršpach, Teplice n/M
18. 08.
neděle
M.Svatoňovice, nám. 9 km M.Svatoňovice Končiny, V.Svatoňovice

"Přijďte pobejt" do Podkrkonoší, bratry Čapkovými zvaného "Krakonošova zahrada". Na vaší účast se těší turisté z pořádajících odborů.

Vladimír Škop - KČT Bohuslavice n.U.




Informace o cyklotrasách

Dostal se mi do rukou oblastní Zpravodaj KČT č. 4/01, který jsem jako nový člen KČT pozorně přečetl.
Reaguji na zprávu ze schůze se zástupci odborů a to konkrétně ze dne 25. 11. 2001, kde jsem se pozastavil nad sdělením pana Dr. Hovorky, že v cykloturistice neexistuje ani koordinace, ani nějaký systém.
Jako autor projektů cyklotras v délce 400 km v miniregionu "Podzvičinsko" jsem se musel podrobně seznámit s problematikou cyklotras počínaje zákonem a vyhláškou o provozu na pozemních komunikacích, které řeší problematiku značení cyklotras na veřejných komunikacích , metodikou značení cyklotras v České republice" vydanou KČT, až po názory a návrhy zastupitelů obcí sdružených v miniregionu Podzvičinsko. Absolvoval jsem jednání na okresních ředitelstvích Policie České republiky a na okresních správách údržby silnic v okrese Jičín, Náchod, Trutnov, včetně Lesů České republiky, případně se správou městských lesů a majiteli pozemků dotčených navrhovanými cyklotrasami.
Mohu říci, že jsem se setkal všude s pochopením pro věc a se snahou pomoci vytvořit účelovou funkční síť cyklotras, která by jednak cykloturisty rychle převedla přes region po méně frekventovaných komunikacích případně po místních a účelových komunikacích, jednak je zavedla na místa, která stojí za shlédnutí ať již s hlediska přírodního, urbanistického či historického.
Ze zástupců Rychnovska, Úpicka, Náchodska, Podzvičinska, Hradecka, Českého ráje vznikla na počátku roku 2001 neformální koordinační skupina pro cyklotrasy, které předsedal právě pan Dr. Hovorka a kde se dohadovaly styčné body pro propojení jednotlivých miniregionů cyklotrasami.
Dále musím poznamenat, že pokud chci cyklotrasu registrovat v KČT, musím komunikovat s Mgr. Karlem Markvartem, který je předsedou sekce značení KČT a má přehled o všech oficiálních registrovaných cyklotrasách v ČR, takže by nemělo dojít k duplicitě či souběhu několika cyklotras nebo ke zbytečnému přehuštění oblasti.
Nemohu tedy souhlasit s názorem, že v cykloturistice neexistuje koordinace.
Nyní pro informaci turistické veřejnosti: V miniregionu Podzvičinsko se v roce 2001 označilo 234 km cyklotras a v jarních měsících 2002 se má označit zbývajících 168 km. Celá síť cyklotras v miniregionu tedy bude mít 402 km. Předpokládá se slavnostní otevření sítě cyklotras počátkem června se střediskem na Zvičině, kudy také půjde v týž den trasa "Podkrkonošského bikemaratonu".
V informačních střediscích měst Dvůr Králové n.L., Hořice a Lázně Bělohrad je možné získat za levný peníz mapky formátu A4 se zakreslenými všemi trasami Podzvičinska.

Karel Raich - krajský koordinátor cyklotras




I v zimě je pěkné chodit po horách pěšky
Psal se třetí týden roku 2002. Zima je v plném proudu, po vydatném sněžení v prosinci a začátkem roku je sněhová nadílka i ve městě bohatá. Zatímco je v nížinách mlha a smog, nahoře je jasno, bezvětří, slunce a teplo. Kdo měl možnost trávit tento týden na horách, měl štěstí a věru neprohloupil.
Tak krásně modrou barvu bez mráčku snad nemá nebe často ani v létě, konstatujeme spolu s Ilonou po dva dny tohoto týdne, které jsme si užívaly v horách. Chodily jsme pěšky, protože já už na lyže nejdu z obavy z možnosti zlomit si svoje už dost zchátralé kosti a Ilona ze solidarity jde též po svých. Kdyby si někdo myslel, že se tam bez lyží boříme do sněhu po kolena, tak by se mýlil. Nerozšlapujeme běžkařům stopu, ale jdeme většinou po tvrdých cestách, uježděných bruslícími lyžaři, pohybujícími se pěšáky, sáňkaři a jezdci na různých sněhových skútrech a rolbách.
Po osmé hodině ranní nasedáme na Zelené louce do skibusu, který poloprázdný, nás pohodlně odváží na náměstí do Černého Dolu. Restaurace jsou ještě zavřené, ale v místním krámku s potravinami nám mladý prodavač každé uvařil pořádný hrnec kávy. Trochu si ji vylepšujeme vlastním rumem, Ilona vypaluje jednu retku proti nepříteli a pěkně zahřáté vyrážíme po modré značce do kopce. Mlha stále řídne a k naší spokojenosti se brzy nad námi ukazuje modré nebe a sluníčko. Po čtyřech kilometrech stálého mírného stoupání po široké cestě projeté rolbou jsme u Cihlářské boudy a kousek nad ní u boudy Mír. Tam usedáme na lavičku, pozorujeme lyžaře na malé sjezdovce s vlekem pod námi a hlavně vystrkujeme nosy proti sluníčku. Vychutnáváme si nejen sílu jeho hřejivých paprsků, ale chutná nám i svačina z vlastních zdrojů, zapitá dobrým horkým čajem z Iloniny termosky.
Po čase odpočinku se vydáváme dále směrem k Pražské boudě kolem věže s kamerami, snímajícími krajinu Pece p. Sn. a okolí pro pořad České televize "Panorama". V těchto prostorách se za dozoru instruktora prohání velká skupina mladých lyžařů na běžkách, zatím co dále pod.Pražskou boudou končí svou dráhu lyžařský vlak "Zahrádky"; chrlící nekonečnou řadu lyžařů-sjezdařů. Cestou ke Kolínské boudě se kocháme krásnými pohledy na panorama nejvyšších hor: Sněžku, Studniční, Černou s Světlou horu, za námi. vidíme Žalý a úplně na západě siluetu Ještědu. Po prudkém výstupu na Černou horu se zastavujeme u Sokolské boudy, kde spolu s mnoha dalšími turisty a lyžaři pozorujeme zajímavý přírodní úkaz. Pod námi v širokém a dalekém okolí, kam až oko dohlédne, se rozprostírá hustá bílá hmota, připomínající obrovskou peřinu, bílé moře, nebo jednolitý nepropustný mrak, bez hnutí sedící nad krajinou. Ani se nám nechce dolů. Mírně sestoupáme po silnici a u Zinneckerovek, poblíž hlavní sjezdovky, po níž bez ustání sjíždí ve velkém tempu desítky lyžařů, usedáme na dřevěné zábradlí a užíváme si posledních příjemných chvil. Po Zvonkové cestě, značené jako cesta pro sáňkaře, na jejímž konci nás opouští jasné počasí a pohlcuje mlha, pohodlně scházíme do Jánských Lázní. Skibus do Svobody nám zřejmě ujel před nosem, takže si naši cestu ještě prodloužíme o tři kilometry kolem Duncanu a Lesnické školy do Svobody. Viamontem se vracíme mírně unavené, ale velice spokojené domů.
Podobný výlet do hor se nám vydařil ještě v dalším dnu tohoto inverzí stiženého týdne.

Hana Douchová - KČT Lokomotiva Trutnov




Třicet důvodů proč dát kolu přednost před ženou

  1. kolo nemá rodiče
  2. na kole můžeš jezdit, aniž bys jej musel stále obletovat
  3. kolo nemusí chodit s tebou za tvými přáteli
  4. kolo nemusí chodit do kavárny s jinými koly
  5. kolo se nikdy neopozdí
  6. kolo se nikdy nerozčiluje, když ty přijdeš pozdě
  7. kolo nikdy nebolí hlava
  8. nemusíš se omlouvat svému kolu, pokud jsi mu vynadal
  9. nevypadá-li kolo dobře, můžeš ho celkem snadno vylepšit
  10. má-li kolo už příliš velké vůle, můžeš ho znovu seřídit
  11. nejde-li kolo opravit, můžeš si pořídit jiné
  12. máš-li nové kolo, nemusíš starému platit alimenty
  13. projedeš-li se na jiném kole, není to smrtelný hřích
  14. pokud chceš, můžeš kolo půjčit kamarádovi
  15. kolo nezajímá, na kolika kolech jsi už jezdil
  16. kolu nevadí, koupíš-li si časopis o kolech
  17. kolo se nerozčiluje, zadíváš-li se dlouze na jiné kolo
  18. na kole můžeš jezdit každý den v měsíci
  19. pro jízdu na kole nepotřebuješ ochranu
  20. jedeš-li na kole, prožíváte společný čas opravdu spolu
  21. kolu nevadí, jak často na něm jezdíš
  22. na kole můžeš jet, jak dlouho chceš, a ono není unaveno
  23. můžeš přerušit jízdu, kdy chceš, a kolo není frustrováno
  24. před jízdou na kole se nemusíš sprchovat
  25. kolo neotěhotní, nepřestaneš-li včas jezdit
  26. kolo ti nevyčítá, že jsi špatný cyklista
  27. nemusíš příliš pečovat o kolo, na kterém jezdíš
  28. nemusíš žárlit na opraváře svého kola
  29. kolo nemůže jezdit za tvými zády
  30. kolo ti do ničeho nekecá. Tak to prostě funguje u našich kolařů!
    Na polické pouti v listech "Hlasy z Kvíčerova" našel, přečetl a opsal pěší turista /a někdy i cykloturista/

    Vladimír Škop - KČT Bohuslavice n. Ú.




    Střípky - klípky - informace

    Zajímavá nabídka. L. Šlosar - autor neoficiálních internetových stránek Luďkovy Obrázky z turistiky v Podkrkonoší - zčásti věnovaných i naší oblasti zavedl pro subjekty v lokalitě naší oblasti pořádající turistické akce a uvedené v naší termínové listině tuto velmi užitečnou službu. Hned na úvodní straně /defaultu/ na adrese http://www.zpa.cz/turistika naleznete oddíl s přehledem červeně označených turistických akcí, po kliknutí na každou jednotlivou akci se objeví vlastní propozice akce, které si návštěvník může přečíst nebo dokonce stáhnout. Analogické odkazy na propozice jsou i na termínové listině na adrese http://www.zpa.cz/turistika/6.html. Autor stránek zveřejňuje všechny propozice akcí zveřejněných na termínové listině oblasti, které získá, chcete-li tomu napomoci, zasílejte mu propozice z vašich akcí na adresu Luděk Šlosar, Pomněnková 435, 541 02 TRUTNOV 4 nebo ve formě souboru s příponami *.doc nebo *.jpg na elektronickou adresu ludek(zavináč)slosar(tečka)cz.
    Staronový předseda. Staronovým předsedou KČT Žacléř je Vilém "ˇAda" Görner. Blahopřejeme Ti, Ádo, a přejeme Ti hodně úspěchů v Tvé staronové funkci.





    ZPRAVODAJ. Čtvrtletník pro pěšáky, kolaře, lyžníky a vodáky Podkrkonoší a Krkonoš. Ročník 8, číslo 1 Vydavatel: KČT - oblast Krkonoše a Podkrkonoší. Redakce: Mgr. Luděk Šlosar /šéfredaktor/, Ing. Jana Skalková /redaktorka/. Adresa redakce: Mgr. Luděk Šlosar, Pomněnková 435, 541 02 TRUTNOV 4. Telefon domů 0439/732830. Elektronická adresa: ludek(zavináč)slosar(tečka)cz.
    Dáno do tisku: 27. 03. 2002. Místo vydání: Trutnov. Cena: zdarma. Náklad jednoho čísla: 420 ks.
    Grafická stránka: Václav Vancl, 543 73 Prosečné čp. 16. Tisk: Tiskárna Kopretina Hostinné. Distribuce: Jaroslav Teichman, Tichá 527, 541 02 TRUTNOV 4, tel. č. 0439/732567.
    Všem přispěvatelům děkujeme za zaslané příspěvky.
    Uzávěrka příštího čísla do 03. 06. 2002.
    Registrováno u Okresního úřadu v Trutnově pod registračním číslem RR/44/95/AI.
Můj E-mail:
ludek(zavináč)slosar(tečka)cz
Jsi od 17.03.1999 v pořadí  . poutník, který zabloudil na tyto stránky a který se na ně bude vracet již zcela s vědomým úmyslem