V Kacanovech
24. 10. 1998
Úvod
KČT v regionu Krkonoše a Podkrkonoší
KČT Lokomotiva Trutnov
Obrázky z Krkonoš a Podkrkonoší /ale také odjinud/
Zajímaví lidé
Reportáže z turistických akcí
Mladobucká padesátka
Návštěvní kniha


Zpravodaj

Poznámka: Na těchto stránkách je Zpravodaj č. 03/04 uveden bez grafické úpravy, navíc však s velmi bohatou fotografickou dokumentací.


Obsah:

Na pochodu v Šuby Dubách /úvodník/
Oblastní odznaky v našem kraji
Putování malebnými místy Královéhradeckého kraje
Cyklisté oslavili významné jubileum svého města
Zpravodaj představuje zajímavá místa v našem kraji - Pamětní síň J. Á. Komenského v Bílé Třemešné aneb Z pohádky do pohádky
Justynčina stezka
Do Kladského pomezí s pasem i v rámci Unie
Obce pod Sněžkou vyhlásí Krakonošovo království
Nestůj panenko v koutě, neb nenajdou tě
Za horskou turistikou do Polska
Nenechte si nic líbit aneb Hozená rukavice


Na pochodu v Šuby Dubách
Závidím vám ostatním klidné sny, třeba jak vás pronásleduje levhart, nohy vám těžknou, vy nejste schopni se pohnout, levhart na vás skáče ……. prostě pohodička. Bohužel já mám děsivější sny, třeba jako ten poslední před letošním 25. zářím:
Sedím u krásného travnatého hřiště a domáhám se na pořadateli startu na dálkovém pochodu. Byl přece avizován v celostátním kalendáři turistických pochodů. Pořadatelem je obecní úřad v městečku, které se záhadně jmenuje Šuby Duby. Proti mně sedí muž příjmením Činovník /???/, dívá se na mě jako na exota a významně si ťuká na čelo:
- My tady, vážený pane, máme za úkol důležitější věci: spravovat chodníky, opravit školu, dokončit vodovod, poradit si s chátrající budovou hospody, splácet dluhy, postavit halu pro squash, my máme dalekosáhlé koncepce, pane, a vy na nás s nějakým pochodem.
Zastyděl jsem se sám nad sebou a jen jsem neslyšně hlesl: - Já jen, že ten pochod nahlásil představitel vaší lidosprávy do kalendáře celostátních pochodů, a že sem lidi na základě toho přijeli.
Činovník se zarazil, ale jen na vteřinu, a pak vítězoslavně triumfoval: - No jo, to si ale nahlásil náš bývalý starosta, ten už dostarostoval, nás do toho netahejte, to je jeho problém …. A teď mě omluvte, odjíždím ke kamarádovi, který sezval své známé ze široka daleka na piknik s pohoštěním a přespáním.
Povídám s bezmocnou zlomyslností: - Stejně se vaše party neuskuteční, váš přítel vás vyhodí s tím, že není povinen vás hostit a ubytovat, protože neprovozuje živnosti"hostinská činnost" nebo "ubytovací služby".
- Hloupost, samozřejmě není povinen nás napájet, krmit, ubytovat, ale jen do chvíle, kdy nás pozve, potom je svým rozhodnutím prostě zavázán, vždyť jinak bychom k němu nejeli.
Pokračuji škodolibě: - …. nebo vás vyrazí, jeho manželka, protože řekne, že si to upekl její manžel sám, že jí nějaké vaření a strojení nezajímá.
- Co to melete, pane, já se přece nebudu vyptávat jeho ženy a nebo dospělých dětí, jestli pozvání platí, můj kamarád je přece dospělý a ví snad, co dělá, když nás zve. A potom, vážený pane, on to nedělá z donucení, on prostě chce svým kamarádům udělat radost. Taky se chce pochlubit, co nového dokázal udělat ve svém bytě, jakou má hezkou manželku, jak má chytré děti. Znám ho dobře, strašně by se styděl, kdyby si ostatní mysleli, že je žvanil, který něco slíbí, a nesplní to.
Polohlasně, ale důrazně volně opakuji útržky našeho rozhovoru: "vázán svým rozhodnutím", "ví co dělá, když někoho zve", "dělá to pro radost druhých", "chce se pochlubit tím, co dokázal", "styděl by se za to, že je považován za žvanila", nadechuji se z plna hrdle a vítězoslavně říkám: - Už člověče chápete, že vaše obec se měla postavit k celé záležitosti čelem, pochod pro lidi uspořádat a neudělat si ostudu?
Činovník se na mě znovu podívá jako na blba, a důrazně pronese: - Vždyť vám to říkám, my máme za úkol důležitější věci, my máme dalekosáhlé koncepce, a vy na nás s nějakým pochodem ….. a kvapně nasedl do auta, jež mi vzápětí zmizelo za kostelem na obzoru.
….Zvuk odjíždějícího auta před domem mě probudil deprimovaného s chutí opít se do němoty. Naštěstí skutečnost nebývá tak děsivá jako sny. Toho dne jsem si vyzvedl deštník z opravny, kde se vyměnil vedoucí, a přece tam stále opravovali deštníky, místo aby se vrhli na opravu vzducholodí, a nazítří jel jsem na pochod do jiného městečka, kde chyběly možná dalekosáhlé koncepce, nikoliv lidé však, kteří myslí na své spoluobčany.

/Luděk/






Oblastní odznaky v našem kraji
Náš Královéhradecký kraj je tuze hezký. Málo v kterém kraji najdete soustředěno tolik přírodních krás a historických památek. Nejsou to jen vyhlášené lokality, ale i neznámá místa. K jejich poznávání přispívá plnění oblastních a tématických turistických odznaků. Řada lidí pohlíží na jejich plnění skrze prsty. S láskyplnou péčí zpracovaný záznamník umožní jeho majiteli poznal hodně míst, o kterých předtím nevěděl - já jsem se naposledy o tom přesvědčil při plnění OTO Královédvorsko. Dnes už naštěstí nenalézáme v záznamnících takové perličky, jako povinná účast na oslavě SNP, jako tomu bylo před 25 lety a dříve v jednom slovenském odznaku, také návštěva muzeí již dávno není potřísněna ideologiemi.
Dobrým vysvědčením odborů KČT, ale i jiných organizací, je vysoký počet odznaků, které je možno plnit právě na území zmíněného Královéhradeckého. Je samozřejmě, že jednotlivé odznaky nejsou omezeny hranicemi krajů, že se prolínají se sousedními teritorii. Pokusili jsme se o malou inventuru odznaků, jež je možno plnit na území našeho kraje. Zde je i s kontaktními spojeními na jejich distributory:
Zcela nebo větší části můžete plnit na území Královéhradeckého kraje tyto odznaky:

OTO Krkonoše - Vladimír Škop, Petříkovice 34, 541 03 Trutnov, 3 tel. +420499892154, elektronická adresa lada.skop@quick.cz
OTO Náchodsko - OS ČSTV, Běloveská 522, 547 66 Náchod, tel. +420491426744, elektronická adresa cstv.nachod@worldonline.cz
OTO Rampušák - Orlické hory - OO ČSTV, Habrmanova 192, 501 01 Hradec Králové, tel: +420495523631, elektronická adresa cstvhk@quick.cz
OTO Podkrkonoší - Stanislav Maissner, Bohuslavice n. Ú. 62, 541 03 TRUTNOV 3, mobil +420732652242
TTO Cestami spisovatelů - Stanislav Maissner, Bohuslavice n. Ú. 62, 541 03 TRUTNOV 3, mobil +420732652242
OTO Jestřebí hory I - jeho plnění dobíhá
OTO Úpicko - Miroslav Vořechovský, Pod skalkou 1002, 542 32 ÚPICE, elektronická adresa mirvorechovsky@volny.cz
OTO Hraničními hvozdy východních Čech /Sněžka - Kralický Sněžník/ - Antonín Hoza, Úpická 38, 542 33 Rtyně v Podkrkonoší
OTO Podzvičinsko - Cestovní turistická kancelář HOŠKA-TOUR, nám. K. V. Raise 160, 507 81 Lázně Bělohrad
OTO Jestřebí hory II - Miroslav Vořechovský, Pod skalkou 1002, 542 32 ÚPICE, elektronická adresa mirvorechovsky@volny.cz
OTO Po stopách bojů 1866 - Vladimír Škop, Petříkovice 34, 541 03 Trutnov 3, tel. +420499892154, elektronická adresa lada.skop@quick.cz
OTO Vrchy a hory severovýchodních Čech - Stanislav Maissner, Bohuslavice n. Ú. 62, 541 03 TRUTNOV 3, mobil +420732652242
OTO Královédvorsko - zakoupení: v Domě dětí a mládeže "Jednička" a v knihkupectví "U Veselých" ve Dvoře Králové n.L., výdej odznaků po splnění: Karel Raich, Poděbradova 1815, 544 01 DVŮR KRÁLOVÉ N. L., mobil +420608615331, dále na akcích pořádaných KČT "Dvoráci".
Zčásti pak můžete plnit na území oblasti též:
TTO Cestou J. Á. Komenského - Jan Vlček, B. Němcové 376, 542 01 ŽACLÉŘ - jeho plnění dobíhá
TTO Křížem krážem královskými věnnými městy - Vladimír Škop, Petříkovice 34, 541 03 Trutnov 3, tel. +420499892154, elektronická adresa lada.skop@quick.cz
OTO Český ráj - KČT oblast Český ráj a Pojizeří, Revoluční 1061, 516 01 Jičín
TTO Hradník - Honza Linhart, Šikmá 234, 252 62 Horoměřice
TTO Rozhledník - Václav Zykmund, Rabštejnská 34, 323 00 Plzeň.

při návštěvě Hradce Králové, v němž byste neměli vynechat muzeum se zajímavě uspořádanými sbírkami, si nezapomeňte záznamník OTO Po stopách bojů 1866, OTO Ramoušák a TTO Nádražníček. Snímek pořízen 27. 07. 2004. Foto: L. Šlosar


Českou Skalici je nejvhodnější navštívit při jiřinkových slavnostech na začátku září a návštěvu spojit s plněním TTO Cestami spisovatelů, TTO Po stopách bojů 1866, OTO Náchodsko a TTO Nádražníček. Snímek pořízen 04. 09. 2004. Foto: L. Šlosar

Nabídka je tedy bohatá. I když hlavní turistická sezóna postupně končí, nekončí naše toulky po kraji i návštěvy muzeí. Nechť je tento přehled inspirací pro objevování nových zajímavostí v našem kraji nebo pro vznik nových odznaků.
Odkazy na většinu odznaků naleznete na internetových stránkách http://www.zpa.cz/turistika/7.html, jež budou postupně doplňovány. Na této adrese naleznete i abecední seznam míst v našem kraji s uvedením odznaků, které při jejich návštěvě můžete plnit. Záznamníky některých odznaků vás provedeme v příštích číslech Zpravodaje.


Luděk Šlosar - šéfredaktor Zpravodaje







Putování malebnými místy Královéhradeckého kraje
Čtvrtý ročník dálkového etapového pochodu /DEP/ Za oblastními odznaky v Podkrkonoší se letos konal od 07. do 15. 08. 2004. Zúčastnilo se ho 16 stálých účastníků. V sobotu 07. srpna se konalo slavnostní zahájení v 1. ZŠ v ulici Gorkého. V této škole účastníci přespávali a byli s ubytováním spokojeni. V neděli jsme se přemístili na Jestřebí boudu, kde se přespávalo na lůžkách. Tady se k účastníkům na dva dny přidala známá turistka Zdeňka Koubová z Janských Lázní. Občerstvení v Jestřebí boudě bylo hodnoceno jako vynikající. Turistům se v Jestřebích horách moc líbilo.
V úterý jsme se přestěhovali do Malých Svatoňovic. Tam se nás ujal předseda tamního odboru KČT Honza Šafář a ukázal nám školu, kde jsme přespávali další dva dny. Večer přijel další známý turista Karel Trávník z Libušína. Turisté si chválili zdejší koupaliště a restauraci.
Konečně ve čtvrtek jsme se přesunuli do Bohuslavic nad Úpou, kde jsme spali v kabinách u fotbalové hřiště. Každé ráno jsme měli připravenu snídani, kterou nám chystala Věra Martínková, o večeře se pak staral Olda Křížek ze Sportklubu. Zde byla v pátek zábava a slavnostní ukončení DEP, všem účastníkům se líbilo. Přijely na ně i známé tváře, které se podílely na letošním, ale i minulých ročnících DEP, i s rodinnými příslušníky - Honza Šafář s manželkou, Vladimír Škop s manželkou, Petr Kunc, Zdeňka Fišerová a Ota Karda a další známí.

nepříliš zdařilý snímek vystihuje však skvělou atmosféru při slavnostním zakončení DEP v klubovně v Bohuslavicích. Ceny předává předseda KČT Bohuslavice Jaroslav Teichman, autor článku Petr Dlouhý, jenž celý DEP obětavě a zdařile vedl, stojí zcela vpravo. Snímek pořízen 13. 08. 2004. Foto: L. Šlosar

Už nyní máme zájemce na další rok, o zájmu o DEP svědčí i účast 25 turistů na denních trasách. Chtěl bych poděkovat všem, kteří se na organizaci DEP podíleli a již teď se těším na další ročník v příštím roce.

Petr Dlouhý - manažer DEP - KČT Bohuslavice nad Úpou






Cyklisté oslavili významné jubileum svého města
Akce Cyklookruh TGM se konala dne 11. září 2004 v rámci oslav 750 let první písemné zmínky o městě Náchodě.
Hlavním pořadatelem této akce byl KČT Náchod. Okolo 9. hodiny ranní se na náchodském náměstí sjelo více než 200 cyklistů.
V 9 hodiny vyrazili cyklisté z náměstí ulicí Kamenice směrem k hraničnímu přechodu v Bělovsi, kde se napojili na nově otevřenou cyklostezku. Dále vedla trasa přes Hronov do Žďárek. Za Žďárkami v bývalém dole Vilemína, nyní v útulné hospůdce byla hlavní kontrola.
Účastníci akce dostali do svých propozic razítko "750 let Náchoda". Mnozí pak využili kontrolu s hospůdkou k občerstvení a odpočinku před následným stoupáním do Stolových hor.
Za kontrolou v Dolech pak následoval hraniční přechod do polského Pstroužného. Někteří účastníci cykloakce se opět nechali zlákat hospodou se smaženými pstruhy, jiní dali přednost návštěvě skanzenu.
Následovalo prudké stoupání na Bukovinu, traverzová cesta pod vrcholem Boru, sjezd do Jakubovic a do lázní Chudoba.
V lázeňském parku a dále v Čermné pokračovaly oslavy, tentokráte se jednalo o 650 let města Chudoby.

Erika Kabrhelová - KČT Náchod






Zpravodaj představuje zajímavá místa v našem kraji - Pamětní síň J. Á. Komenského v Bílé Třemešné aneb Z pohádky do pohádky
Bylo, nebylo, jednoho krásného letního dne jsme se vydali za plněním různých turistických odznaků. Navrhla jsem trasu po Královédvorsku. Cesta začala přímo ve Dvoře Králové - věnném královském městě. Jedno z dalších zastavení - údolní přehrada Les Království - Těšnov - nádherná technická stavba, na které si člověk spíše než auta představí kočár s koňmi.
A pak již Bílá Třemešná. Samotná obec svým názvem s pohádkou nemá nic společného, ale nedejte se zmýlit. Je zde totiž ukrytý poklad. Nezavedou vás k němu pompézní značky, upoutávající tabule, je jen pár metrů od místa samého. Zavedla nás na štěrkovou cestu mezi pár domků se zahradami a když jsme se zastavili prakticky u zápraží domu, šla jsem zpět, že jdeme špatně. Najednou jsem za sebou uslyšela volající hlas, otočím se a vidím, jak z branky v křoví vystupuje muž a volá na mě, že jsem tu správně, ať jdu k němu. Jak se ukázalo, byl to pan Ing. Petr Mlejnek, správce Pamětní síně J. Á. Komenského, člověk, jehož rodině byl objekt historické myslivny a pozemky v restituci vráceny.
Nejdříve nás zavedl do dvou klenutých místností v budově zámecké myslivny, která jako jediná z budov někdejší vodní tvrze přežila. Zde je stálá komeniologická expozice, vztahující se k životu a dílu J. Á. Komenského a k jeho pobytu v Bílé Třemešné v letech 1626 - 1628. Jsou zde dva modely třemešenského "Černého zámku" a jeho myslivny, kamenný dvojerb Adama Zilvára mladšího a jeho ženy Hedviky, kteří na "Černém" zámku od roku 1603 žili, písemné a obrazové reprodukce, úlomky nádob a hliněných kachlů. ze 16. století, slezská grešle z roku 1625 apod.
V parkově upravené zahradě je pak pomník J. Á. Komenského od akademického sochaře Ladislava Zívra a o kousek dál jsou odkryté části obvodového a vnitřního zdiva, zbytky točitých schodů ze zasypaného přízemí bývalého třemošenského zámku, které při průzkumu byly na zahradě objeveny.

z kočárů tažených koňmi by se z přehrady Les Království našinci skýtaly úchvatné pohledy směrem dolů, nikoliv tak ze čpících pojízdných hrobek, jež tudy jen "profrčí". Snímek pořízen 28. 07. 2004. Foto: L. Šlosar


pomník J. Á. Komenského pochopitelně v objektu rovněž chybět nemůže. Snímek pořízen 28. 07. 2004. Foto: L. Šlosar

Ale nebyly to pouze hmotné nálezy a archiválie ,ani zasvěcený a zajímavý výklad,které nás tolik zaujaly, ale také zájem a zapálení pro věc, které z pana správce přímo vyzařovaly a když si k tomu domyslíte, že nás vlastně vodil po svém domě, po vlastní zahradě a ještě se nám s obrovským nasazením věnoval - řekněte: Není "objevení" takového člověka a takového místa obzvlášť v dnešní době pravý poklad? A to si představte,že zpět do Dvora Králové jsme šli přes Čertovy hrady. No řekněte není to jak Z pohádky do pohádky?

Jana Skalková - redaktorka Zpravodaje






Justynčina stezka
Vděčným námětem nikdy nepřestane být zřízení trasy, na které se mohou turisté na kulisách nějaké dávné události nebo literárního příběhu seznámit s přírodními nebo historickými památkami dotčeného území. 18. září byla na Boušíně otevřena jedna z takovýchto cest - Justynčina stezka. Základním motivem trasy je nadčasový příběh mladé židovky Justynky zachycený v Jiráskově díle U nás, která se rozhodla přestoupit ke katolické víře. Požádala proto hronovského faráře Zeidlera, aby ji pokřtil. Ten se však obával, že tím popudí hronovské židy, proto dívku v roce 1823 poslal na boušínskou faru ke svému příteli faráři Ondráčkovi, kde byla dívka pokřtěna. Na kulisách tohoto příběhu se na poutník na sedmikilometrové trase může seznámit se zajímavými místy, kterých je v poměrně sevřené lokalitě kupodivu mnoho - například Boušínská studánka, kostel a fara na Boušíně, Špetlův buk, Bathildin stoleček, Boušínská lávka, Žebrácká rokle, zřícenina hradu Červená Hora, Slatinský most a další pro běžného chodce méně známá.
Justynčina cesta vede z Boušína oklikou po žlutě značené cestě do údolí Úpy na frekventovanou červeně značenou cestu z Havlovic do Babiččina údolí. Poté pokračuje však několik set metrů, aby překlenula po žlutě značené cestě Boušínskou lávku a vyhoupne se krátkým výšvihem do Mstětína. V obci přechází na modře značenou cestou, jež pokračuje do Červené Hory a pozvolna klesá ke Slatinskému mlýnu. Odtud se její běh uzavírá po červeně značené cestě zpět do Boušína. Značení cesty je jednoduché, spolehlivé a praktické. Využívá turistického značení, vždy při změně barvy značky se objeví směrovka s barvou značené cesty, jíž je nutno dále sledovat, a s nápisem Justynčina stezka okruh 7 km. Na stezku lze samozřejmě navázat kdekoliv v jejím průběhu, pokud samozřejmě má člověk o ní povědomost.

na Justynčině stezce namanou se návštěvníku taktéž kouzelné přírodní scenérie, jako v tomto případě při sestupování na cestu podél Úpy. Snímek pořízen 28. 09. 2004. Foto: L. Šlosar


spolehlivou orientaci na stezce zajišťují prosté ukazatele, jejichž smysl pochopí i retardovaný nosorožec. Snímek pořízen 28. 09. 2004. Foto: L. Šlosar


ruku na srdce, nehodí se k pohledu na Bathildin stoleček, zlidšťující adjektivum "roztomilý"? Snímek pořízen 28. 09. 2004. Foto: L. Šlosar

Všechna zajímavá místa si zájemce netoliko mechanicky projde, ale na několika zdařile grafických panelech se s nimi obeznámí, nikoliv však suchými školometskými větami, nýbrž pomocí pestrých a zajímavých údajů, odvolávek na příběhy z literárních děl a dokonce i citáty z kronik a knih. Jako příklad uvádím úryvek z krátké informace o málo známém Špetlově buku, spojeném se řáděním bandy vedoucího téhož jména. Příběh ten - kupodivu z poloviny 19. století - psaný ještě krásnou češtinou, oproštěnou od "trekkingů" či "hotdogů," jako by byl nadčasový /doufejme bez jeho vyvrcholení vyvolaného pasivitou tehdejších orgánů činných v trestním řízení/: ……"kradli co se dalo, ano zbraní pomáhali sobě ve svých loupežích. Ve Slatině a jiných obcích působili úděs, a nebylo snad noci, aby druhého dne nebylo slyšeti o novém vloupání a krádeži. Hlídky celé noci bděly a sotva se venku něco šustlo, vybíhali muži do tmavé noci, škopíčky na hlavách a podávky na krátkých násadách v rukou třímajíce, obcházeli své příbytky, nejsou-li Špetlové nablízku. Úřady jakoby si zlodějů nevšímaly. Nebylo také divu, že všeobecné rozhořčení nabylo pak vrchu tou měrou, že lid sám tak strašně potrestal své škůdce a zloděje" …….
Pod zdařilým poselstvím pro zájemce o turistiku, dějiny i přírodu jsou podepsáni, přesněji řečeno v záhlaví každého informačního panelu jsou uvedeny Informační centrum v České Skalici, Společnost pro ochranu Babiččina údolí, Muzeum Boženy Němcové v České Skalici a Svazek obcí 1866. Dík jim za skvělý nápad, báječnou osvětu a nezištné služby pro spoluobčany.

Luděk Šlosar - šéfredaktor Zpravodaje




Do Kladského pomezí s pasem i v rámci Unie
04. září jsme si udělali s manželkou takový kraťoučký, leč pěkný výlet. Z nádraží v České Skalici jsme se krátce zastavili na vojenském hřbitově s hroby z války roku 1866, pojedli v hotelu Holzebecher ve Zliči, poté jsme se obloukem přes kraj zámeckého parku v Ratibořicích vrátili do České Skalice - do Textilního muzea a Muzea Boženy Němcové, kde jsme si v rámci jiřinkových slavností prohlédli výstavu jiřinek.
Nebyla to ovšem jediná motivace našeho výletu. V hotelu Holzebecher a v Textilním muzeu jsme se vykazovali pasem, který jsme si nechali orazítkovat jako někde na hranicích.
Svaz cestovního ruchu Branka, o.p.s. se sídlem v Náchodě totiž připravil pro obdivovatele Kladského pomezí turistickou akci Brankou do Kladského pomezí, jejíž cílem je poznat 37 nejvýznamnějších turistických, kulturních, přírodních a kulinářských zajímavostí v této malebné oblasti mezi Krkonošemi a Orlickými horami a získat tak stejný počet různých razítek do pasu, která mu budou připomínat navštívená místa.

do tuláckého pasu /vlevo nahoře/ krom jiného lze získat razítko Železničního muzea a výtopny v Jaroměři /vpravo/ a po jeho objeví se pak třeba strana s razítky z Nového Města nad Metují /dole/

Ke splnění podmínek vstupu do soutěže stačí opatřit si za 90 Kč příslušný Tulácký pas, ke kterému účastník zdarma obdrží 0,5 1 láhev vody Toma svěží od firmy General Bottlers CR na osvěžení při putování Kladským pomezím.
Objekty a zajímavosti uvedené v Tuláckém pasu jsou situovány do oblasti ohraničené na jihu Jaroměří s Josefovem a Novým Městem nad Metují, na severu pak Adršpachem, Teplicemi nad Metují a Broumovem, na západě oblast plnění zasahuje až do Malých Svatoňovic a Rtyně v Podkrkonoší, na východě zase Kudowy Zdróje. Jedná se o kulturní památky /muzea, domky spojené s významnými osobnostmi a jiné pamětihodnosti/ - podmínkou je tu zaplacení vstupného. Dalšími objekty plnění jsou restaurační a ubytovací zařízení, proto si na cesty za plněním podmínek neberte v žádném případě přikrývky a vlastní zásoby, v restauračních zařízeních je totiž podmínkou získání razítka konzumace přes 100,- Kč /máte-li scvrklý žaludek, vyplatí se proto být doprovázen další osobou, pokud ovšem váš průvodce podmínky soutěže neplní také/ a v ubytovacích zařízeních pochopitelně se ubytovat. Určitou raritou je místo č. 19 - prodejní stánek Pivovaru Náchod, a. s., kde se pro získání razítka- třeba na Dobrošov - vyzbrojíte na další putování zakoupenými 2 pivy nebo limonádami. Všechna místa jsou podrobně popsána v informačním letáčku, který obdržíte s pasem, samozřejmě i přímo v pasech samotných, kde jsou uvedeny i otevírací časy, takže - nedojde-li k výjimce, jakou jsem zažili ve Vojensko-historickém muzeu v Josefově 11. září /pracovníci muzea v den evropského kulturního dědictví patrně šli korporativně navštívit jinou kulturní památku/ - nepojedete nikam zbůhdarma.
Účastník má za 10 razítek nárok na 1. prémii - mapu Kladským pomezím nebo Turistickou dřevěnou známku s logem Kladského pomezí. Za 20 razítek obdrží 2. prémii - hrneček s logem Kladského pomezí nebo dárkové balení piva Primátor (6 lahví 0,3 1 Premium, světlý ležák) nebo polský keramický hrneček. Konečně pak za 30 a více razítek má nárok na 3. prémii - turistickou ledvinku s logem Kladského pomezí a kupon ke slosování o hlavní ceny - ubytování v pátek, sobotu a neděli pro 2 osoby zdarma ve vybraném atraktivním zařízení nebo vstup zdarma pro 2 osoby do aquaparku Vodní svět v Kudowě Zdróji nebo vstup zdarma pro 2 osoby do solné jeskyně Galos v Kudowě Zdróji.
Účastník se může o prémii přihlásit po získání příslušného počtu razítek do putovního pasu v kterémkoliv informačním centru Kladského pomezí. Jedná se o informačních střediska v Broumově - Informační centrum Broumovsko a informačním středisko CK Neumann Reisen, v České Skalici, v Červeném Kostelci, Dolním Adršpachu, v Hronově, v Jaroměři, v Náchodě, v Novém Městě nad Metují - U Zázvorky i Na Zadomí /kde je i muzeum/, v Teplicích nad Metují a ve Svazu cestovního ruchu Branka v Náchodě. Zde mu bude předán i dárek. V těchto místech si můžete předtím také Tulácký pas zakoupit. Místa jen s prodejem pasů jsou všechna místa, která jsou uvedena v informační mapce, jež se nachází na druhé straně zmíněného letáčku.

při dlouhodobé turistické akci Brankou do Kladské pomezí si dozajista nenecháte ujít pevnost v Josefově….. Snímek pořízen 11. 09. 2004. Foto: L. Šlosar


… při stejné příležitosti neunikne vaší pozornosti taktéž Železniční muzeum a výtupna v Jaroměři ….. doparoma, co se mi to sem vpravo dole připletlo za šotka? Snímek pořízen 11. 09. 2004. Foto: L. Šlosar


…konečně pak pudy nejnižší můžete si ukojit konzumací dobrého piva v hospodě Na Bakově. Snímek pořízen 28. 09. 2004. Foto: L. Šlosar

Na polském území lze pas získat jen v Cestovním informačním centru - ul. Zdrojowa 40, Kudowa Zdrój. Já osobně jsem zakoupil Tulácký pas na Jestřebí boudě na Pasece v Jestřebích horách.
Třešničkou na dortu je to, že se majitel pasu současně stává účastníkem soutěže, ve které může získat 3 ceny a víkendové ubytování zdarma pro 2 osoby v atraktivním ubytovacím zařízení, nebo 2 vstupenky do aquaparku nebo solné jeskyně Galos v Kudowě Zdróji. Veřejné slosování hlavních cen /24 x ubytování zdarma pro 2 osoby, 7 x 2 vstupenky do aquaparku, 9 x 2 vstupenky do solné jeskyně) se uskuteční v lednu roku 2005 a v lednu 2006 na Veletrhu cestovního ruchu v Brně jen za předpokladu, že do slosování bude předáno více než 50 kuponů s potvrzením o odebrání 3. prémie. Výherci budou písemně vyrozuměni.
Soutěž byla zahájena dnem 01. 07. 2004 a důležité je, že končí 31. 12. 2005. Po tomto termínu není nárok na odebrání kterékoliv prémie. Více než rok času na plnění by nemělo případné zájemce odradit od zakoupení Tuláckého pasu i nyní, kdy se vlády ujímá podzim.
Případné podrobnější informace lze získat ve všech informačních centrech Kladského pomezí a ve Svazu cestovního ruchu Branka, Masarykovo náměstí 1, Náchod. tel.: 491 405 325, 602 190 198, internetové stránky: http://www branka.cz.
Z vlastní zkušeností mohu čtenářům účast na akci Brankou do Kladského pomezí doporučit, vhodné je plnění jejích podmínek skloubit s plněním vhodných oblastních nebo tematických turistických odznaků, především OTO Náchodsko nebo TTO Cestami spisovatelů.

Luděk Šlosar - šéfredaktor Zpravodaje




Obce pod Sněžkou vyhlásí Krakonošovo království
Na předchozí článek navazuje článek MF Dnes ze strany C/3 ze dne 15. 01. 2004 pro Kraj Hradecký/, který uvádíme v doslovném znění. O další osud tohoto zajímavého nápadu se budeme zajímat a čtenáře o něm informovat. Budeme rovněž vděčni za každou další informaci od někoho, kdo má o vzniku Krakonošova království bližší povědomost.
Pec pod Sněžkou (van) - Od příští letní sezóny nebude turisty do východních Krkonoš lákat jen nejvyšší česká hora. Sdružení tamních horských obcí chce zvýšit příliv návštěvníků založením Krakonošova království.
"Na podzim Krakonošovo království vyhlásíme a od příští letní sezeny je spustíme naplno. Náš záměr jsem už představil na setkání svazku obcí Východní Krkonoše a členové se rozhodli jej podpořit," uvedl místostarosta Pece pod Sněžkou a provozovatel místní chaty Purkyně Jaromír Dostálek.
Nápad založit Krakonošova království nosí v hlavě už tři roky. Zpočátku ho uváděl do života společně s provozovateli několika chat v Peci. Teď chce svůj nápad rozšířit na celé východní Krkonoše.
"Do království by se měly zapojit všechny členské obce svazku, tedy Pec pod Sněžkou, Horní Maršov, Mladé Buky, Malá Úpa, Svoboda nad Úpou, Janské Lázně a Černý Důl," informoval Dostálek.
Každý turista si po vyhlášení království bude moci ve východokrkonošských informačních centrech zakoupit tašku se symbolickým pasem, návodem ke hře, mapou, tričkem a vlaječkou. Do pasů potom budou zájemci sbírat razítka navštívených objektů a speciální razítka provozoven zapojených do této hry. Za určitou útratu v horských boudách a restauracích získají jednu ze tří mincí v různých hodnotách. Mince si budou moci v informačních centrech vyměnit za věcné ceny věnované sponzory.
"Každý rok na podzim uspořádáme v jedné z členských obcí Krakonošova království ples, na kterém se budou čísla zakoupených pasů losovat o hlavní ceny. Symbolické doklady budou platit tři roky, potom se pasy obmění a začne se znovu od začátku. Počítáme i s vydáváním kalendáře kulturních a sportovních akcí a s jinými aktivitami," plánuje pecký místostarosta.

doslovně přetištěno MF Dnes ze strany C/3 ze dne 15. 01. 2004 pro Kraj Hradecký




Nestůj panenko v koutě, neb nenajdou tě
Skromnost je v dnešní době bombastických reklam a laciných tlučhubů vzácnou vlastností. Nesmí se však přehánět. Když jsem v příloze svého dopisu ze dne 08. 07. 2004 zasílal předsedům odborů naší oblasti k namnožení předešlé číslo Zpravodaje, osmělil jsem se je požádat pro článek v tomto čísle o odpověď na následující otázku: Má Váš odbor ve Vašem městě vývěsní skříňku? V případě že ano, popište čtenářům, kde se nachází a jakým způsobem se k ní dostanou, nejlépe od nádraží či zastávky MHD.
Nakonec se mi podařilo dát dohromady informaci o vývěskách pěti odborů z celkového počtu 35 odborů, přičemž ve dvou případech jsem přispěl sám osobně. Tak vznikla následující pozvánka k návštěvám vývěsek odborů v našem kraji /v abecedním pořadí sídelních měst/. Věřím, že při návštěvě Hradce Králové, Náchoda, Nového Města nad Metují, Ostroměře a Trutnova se zájmem podíváte na vývěsky sídelních odborů KČT.
KČT Hradec Králové /informace L. Šlosar - článek napsaný 01. 04. 2004 do Zpravodaje č. 1/04/: Vývěska se nachází na hlavním nádraží v Hradci Králové. Při příchodu zvenčí ji naleznete v levé části nádražní haly vlevo od ústí schodiště od příjezdu vlaků vedle schránek na zavazadla. Najdete tu zejména přehled veřejných turistických akcí z celé republiky, informace o turistických zajímavosti v blízké i vzdálené lokalitě a propozice z turistických akcí.
KČT Náchod /informace E. Kabrhelová - elektronický dopis z 13. 07. 2004/: Vývěska visí na poslední budově patřící Českým drahám ve směru od nádraží v Náchodě k náměstí. Vývěska je proti rychlému občerstvení "Bramborka". Kolem vývěsky projde každý, kdo opouští vlakové či autobusové náchodské nádraží. Vývěsku má při cestě do města po své levé ruce.
KČT Nové Město nad Metují /informace J. Staněk - příloha elektronického dopisu z 10. 07. 2004/: Odbor KČT v Novém Městě nad Metují disponuje pro svoji prezentaci informačními místy nejen pro publicitu svých aktivit, ale hlavně k oslovení široké veřejnosti v pozvánkách na turistické akce všech forem a přesunových prostředků.. Vývěsní skříňku č.1. najdete v centru města v místě tzv."U Rychty", naproti Poště - vedle květinové prodejny pana Jiránka ul.Komenského. Z nádraží ČD je to po modré tur.značce cca 1 km a od "autobusáku" to je asi 200 m směrem k náměstí na levé straně výše jmenované ulice. Druhé informační místo je v prostoru vstupních dveří do prodejny potravin "U Švorců" v Krčíně, asi 50 m od železničního viaduktu, vedle restaurace, naproti Pneuservisu Truněček.
KČT Ostroměř /informace O. Horák - dopis z 05. 08. 2004/: Vývěsní skříňka se nachází na nákupním středisku, k němuž se dostanete po 350 metrech od nádraží ČD po modrém a zeleném turistickém značení. Ve skříňce jsou zveřejňovány turistické akce pro příslušný kalendářní měsíc na každou neděli. Dále tu zveřejňují akce ostatních KČT, jež jsou zasílány na adresu organizačního pracovníka odboru KČT.

KČT Lokomotiva Trutnov /informace: L. Šlosar - 29. 09. 2004/: Vývěska se nachází u Okresního úřadu v Trutnově těsně za hlavním rozcestníkem turistických cest na cestě ke Komerční bance a ZPA CZ po pravé straně. Z nádraží ČD půjdete přes most, je to asi 300 metrů. Mezi dalšími vývěskami je to ve směru od nádraží třetí vývěsní skříň v první trojici. Na vývěsce zveřejňujeme především propozice na veřejné turistické akce a výlety odboru a reportáže z těchto akcí doprovázené barevnými fotografiemi.
Kolegyně E. Kabrhelová také sděluje elektronickým dopisem z 09. 07. 2004 adresu nových internetových stránek: www.volny.cz/kctnachod. Prosím, abyste si v tomto smyslu opravili mou informaci z minulého čísla a samozřejmě stránky - stejně jako stránky ostatních odborů - navštívili.
Všem, kdož mi zaslali informaci o vývěsních skříňkách /vyjma sebe/ děkuji. Pokud se i u dalších převáží nad ostychem touha pochlubit se vlastní poctivou propagační prací, slibuji, že tento článek bude mít v příštím čísle pokračování.

Luděk Šlosar - šéfredaktor Zpravodaje






Za horskou turistikou do Polska
Silná koruna, slovanská vzájemnost i aktivita státu i obyvatel v oblasti cestovního ruchu dělají pro naše turisty ze sousedního Polska opět atraktivní cíl pro jejich cesty. I když je Polsko země rovin najdete zde i překvapivě zajímavé oblasti pro horskou turistiku. Představovat našim turistům Tatry jako nejvyšší karpatské pohoří jistě nemusíme, ale Polské Tatry již tak známé nejsou. Nahlédněte s námi do současných Tater z polské strany.
Zastavení první. Doliny a jezera.
Na území Polska jen rozlohou je menší část Západních a Vysokých Tater. Nejvyšším vrcholem jsou Rysy (2 499 m n.m.) Z hraničních hřebenů vybíhají severním směrem četné rozsochy, které oddělují charakteristické doliny. V dolině obyčejně bývá klíčová chata, která je křižovatkou značených turistických tras. Většina návštěvníků absolvuje výlet jako cestu dolinou tam a zpět stejnou cestou nebo s malými odbočkami. Využívá k tomu různé alternativní dopravy ( koňské povozy, vláčky nebo kola z půjčoven. Aktivním turistům nabízí síť dobře značených cest kombinaci průchodu (průjezdu) dolinou s výstupem na boční hřeben a jeho vrcholy. Přes sedla jde také přecházet z doliny do doliny. K nejatraktivnějším patří doliny Koscieliska a Chochotowska s možností výstupu na výhledové vrcholy Volovec nebo Ciemniak (Temník). Doliny lemují vápencové skaly s četnými útvary, jeskyněmi i soutěskami. Jiný charakter má dolina Pěti polských stavů a dolina Rybího potoka. Jedná se o ledovcové kary, kde vznikla nádherná horská jezera, z nichž nejznámější je největší Mořské oko.
Zastavení druhé. Hřebenovky.
Milovníkům hřebenovek nabízí Polské Tatry lepší vyžití než Tatry na Slovensku. Ve Vysokých Tatrách žádná dlouhá hřebenovka pro turisty přístupná není a známá atraktivní roháčská hřebenovka je spojena s dlouhými nástupy. Lanovka ze Zakopaného na Kasprův vrch zpřístupňuje krásné tatranské hřebenovky i méně zdatným turistům. Uspoří i námahu milovníkům vysokohorské turistiky, kteří chtějí absolvovat přechod Červených vrchů s výstupem na legendární Giewont nebo fantastickou "ferratu" Orlí Perč. Nevšední adrenalinový zážitek poskytuje vysokohorským turistům hřebenovka z Kasprova vrchu přes Svinicu na Granáty. Zvláště Orlí perč vybudovaná začátkem 20. století předčí svoji délkou, členitostí a množstvím řetězů, stupaček a žebříků známou hřebenovou túru v Západních Tatrách.
Zastavení třetí. Zakopané.
Horské středisko Zakopané nelze srovnat se žádným centrem v Česku ani v Karpatech. Poloha města těsně pod Tatrami, velikost, goralské tradice, kapacita ubytování a služeb pro letní i zimní návštěvníky, tradiční architektura, monumentální nové sakrální stavby. To vše vytváří jedinečnou a nesrovnatelnou atmosféru, která dokresluje celkový dojem z pobytu v Polských Tatrách. Možnost relativně levného ubytování a stravování přímo ve městě dává příležitost pro vyžití návštěvníků po návratu z horských výletů nebo v případě nepříznivého počasí.
Zastavení čtvrté. Služby a PTTK.
Podnikatelský a obchodní duch i národní hrdost současných Poláků je vidět na každém kroku. Do národního parku se platí vstupné, ale cesty a pěšiny jsou v pořádku. Do dolin i k Mořskému oku je zákaz vjezdu. Na velkých záchytných parkovištích se platí. Všude nabízejí své služby taxíky (mikrobusy), místní autobusy, koňské povozy, půjčovny kol. Jediná lanovka na Kasprův vrch má rezervační systém. V předplatném nebo přímou pokladny si většina návštěvníků kupuje zpáteční časovou jízdenku, kde mají rezervaci na zpáteční jízdu. Není proto důvod, aby se nahoře tvořila fronta. Potíže to někdy činí větší skupině turistů, které chce jet pouze dolů. Musí čekat při odjezdu každé kabinky na zjištění personálu, kolik míst je právě teď volných. Z nabídky ubytování jsou pro naše turisty zajímavá zařízení PTTK, která mají turistickou třídu a ohromnou kapacitu. Ceny jsou zajímavé. Závist členů KČT může vzbudit sytém slev pro členy PTTK, které se podle zapojení do spolkového a funkcionářského života pohybují od 10% do 80% z ceny ubytování. Pozornosti našeho turisty neujde ani množství chat PTTK (většina), volně přístupné kuchyňky pro průchozí, kde můžete použít i vlastní vařič, nebo ohromný hrnec s vroucí vodou, z kterého si můžete vzít zdarma vodu na přípravu svého čaje. Všude jsou k dostání velmi pěkné a laciné informační materiály i kvalitní mapy a průvodce.
Zastavení páté. Příroda.
I přes nadměrné zatížení poměrně malého území působí na obyčejného turistu okolní příroda poměrně zachovale. Kromě bohaté horské květeny, nádherných lesů a typického červeného zabarvení vrcholových travin, překvapí návštěvníka poměrně hojný výskyt typických horských zvířat, které zde ztratili přirozenou plachost. Není nich neobvyklého pozorovat kamzíky nebo rodinku hnědých medvědů či jezevců skotačící nedaleko horského chodníku.
Zastavení šesté. Goralé.
Pozornost návštěvníka jistě zaujme goralská kultura. V podtatranských obcích se budují nové dřevěné domky v goralském stylu, vozkové jsou ustrojení v goralském kroji a večerním Zakopaným se linou melodie četných goralských kapel, které hrají v restauracích nebo doprovázejí divoké projížďky rozjařených společností. Jistě, že zde je využití zdejší tradice pro komerční účely. O hluboké tradici se přesvědčíte například, když se dovíte, že u příležitosti slavné návštěvy papeže Jana Pavla II. v Zakopaném, nastoupilo 30 000 Goralů (celé rodiny včetně dětí) v nádherných a nákladných místních krojích.
Po četných zkušenost z horské turistiky po celé Evropě, doporučujeme návštěvu Polských Tater pro možnost poznaní regionu z jedné základny při relativně krátkém pobytu. Pro velkou návštěvnost jednoznačně doporučujeme návštěvu mimo hlavní sezónu.

Luboš Hoška - KČT Lázně Bělohrad

Nenechte si nic líbit aneb Hozená rukavice
Postrádáte ve Zpravodaji něco zajímavého zejména z Královéhradeckého kraje? Cítíte se diskriminováni tím, že v článcích Zpravodaje je opomíjeno turistické dění v lokalitě, kde sídlí váš odbor?
Jste ukřivděni tím, že se ve Zpravodaji objevují informace jen z určitých teritorií naší oblasti KČT? Chybí vám větší vyváženost informací?
Na každou domnělou křivdu lze reagovat dvojím způsobem. V našich zeměpisných šířkách je typičtější rezignovaně mávnout rukou, myslet si své a neblahé pocity v sobě přiživovat. Druhou možností se zdravě naštvat a pokusit se něco změnit, v tomto případě napsat článek do Zpravodaje.
Nechceme zveřejňovat pozvánky na akce, které jsou v celostátních kalendářích nebo suché konstatování pořadatelů, že se akce uskutečnila - s jedinou výjimkou, kdy šlo o její 1. ročník. Něco jiného je třeba informace o jedinečné akci Cyklookruh TGM či položení pamětní desky Gutha-Jarkovského na Dobrošově nebo atraktivní je živá reportáž i z veřejné turistické akce s různými zajímavosti jejího účastníka.
Vymyslel někdo nějaký záznamník? Pochlubte se. Otevřel některý odbor naší oblasti nové internetové stránky? Sdělte nám a způsobte kalamitu návštěvníků.
Chceme obnovit rubriku Zpravodaj představuje odbory oblasti z dob, kdy byl vydáván pro Krkonoše a Podkrkonoší. Napište článek o historii a současnosti vašeho odboru. Zajímají nás všechny odbory, nejvíce však ty, které nejsou pro malý počet členů tak známé - namátkové Jaroměř, Pecka, Rohoznice, Nový Bydžov, Sněžné a samozřejmě další. Nevadí, že vaše činnost není tak rozsáhlá, každý nemůžeme pořádat pochod Praha - Prčice. Ale každý odbor má svůj neopakovatelný svéráz nebo tradici, každý může inspirovat. Určitě máte zajímavou vývěsku, kterou neděláte špatně, prozraďte, kde se nachází.
Dnes jsme obnovili rubriku Zpravodaj představuje zajímavá místa v naší lokalitě. Znáte nějaké místo, pokud možno málo známé a ne příliš frekventované, ale zajímavé? Jsou i méně známá, leč zajímavá místa jinde než na Hradecku a Náchodsku, jež jsou v jejím centru, nebo Podkrkonoší, kde zde sídlí oba redaktoři? Nenechte si je pro sebe.
Pište, v rozumných mezích se chlubte, to vše buď písemně na adresu Jana Skalková, Pod kostelem 136, 542 32 Mladé Buky nebo na elektronickou adresu ludek(zavináč)slosar(tečka)cz. Prostě nenechte si nic líbit.

Jana Skalková a Luděk Šlosar - redakce Zpravodaje






ZPRAVODAJ. Čtvrtletník pro pěšáky, kolaře, lyžníky a vodáky Podkrkonoší a Krkonoš. Ročník 10, číslo 3. Vydavatel: oblast KČT Královéhradeckého kraje. Redakce: Mgr. Luděk Šlosar /šéfredaktor/, Ing. Jana Skalková /redaktorka/. Adresa redakce: Mgr. Luděk Šlosar, Pomněnková 435, 541 02 TRUTNOV 4. Telefon domů 499732830, mobil 728262273. Elektronická adresa: ludek(zavináč)slosar(tečka)cz.
Dáno do tisku: 06. 10. 2004. Místo vydání: Trutnov. Cena: zdarma. Náklad jednoho čísla: 120 ks.
Improvizovaná grafická úprava: Mgr. Luděk Šlosar, Pomněnková 435, 541 02 TRUTNOV 4. Tisk: Mgr. Luděk Šlosar. Distribuce: Mgr. Luděk Šlosar Všem přispěvatelům děkujeme za zaslané příspěvky.
Uzávěrka příštího čísla do 30. 11. 2004.
Registrace: E 15083 ze dne 16. 02. 2004.
Můj E-mail:
ludek(zavináč)slosar(tečka)cz
Jsi od 17.03.1999 v pořadí  . poutník, který zabloudil na tyto stránky a který se na ně bude vracet již zcela s vědomým úmyslem