V Kacanovech
24. 10. 1998
Úvod
KČT v regionu Krkonoše a Podkrkonoší
KČT Lokomotiva Trutnov
Obrázky z Krkonoš a Podkrkonoší /ale také odjinud/
Zajímaví lidé
Reportáže z turistických akcí
Mladobucká padesátka
Návštěvní kniha






free html hit
counter
Zpravodaj

Poznámka: Na těchto stránkách je Zpravodaj č. 4/10 uveden bez grafické úpravy, navíc však s obrazovoou dokumentací.


Obsah:

Zdraví i dějiny nakonec přece neoklameme /úvodník/
Seminář funkcionářů Královéhradecké oblasti ve dnech 22. - 24. října 2010
Informace o činnosti sekce cykloznačení Královéhradeckého kraje
Změny ve vedení v oblasti značení
Členská evidence elektronicky
Akce Chodíme celý rok v roce 2011
Eurorando 2011
118. Ski-stopa Jana Buchara
Záznamník Bohuslaváci
Zvičina
Ze života odborů KČT - Zájezd KČT Ostroměř na Konopiště a okolí
Toulání Malým Labem
Upřímné přání


Zdraví i dějiny nakonec přece neoklameme
Proklatě! Někdy se mi opravdu o sobotách nechce povstat z teplého lůžka, zvláště neotočí-li se po půlnoci malá hodinová ručička příliš nebo je-li koncert dešťových kapek na okenním parapetu příliš hlasitý či není-li tento otravný bubeník slyšet jen proto, že jeho vystoupení přehlušováno je nárazy prudkého větru na okenní pro změnu sklo. Až na výjimky nakonec se s chutí zvednu …… jako kdyby mi bylo o dvacet třicet let méně.
Tím však veškeré podobenství končí a já musím si připustit, že jsem jinak zřetelně pomalejší a méně vytrvalejší, než většina zástupců této mladší generace. Utěšuji se však tím, že čím mladší jsou nastupující generace, tím širší je spektrum mezi pravidelnými nebo občas sportujícími jejími příslušníky a mezi povaleči u obrazovek televizorů či počítačů ze stejné generace, a že tudíž bych se i nyní v každé takové mladší generaci úspěšně skryl, pravda, pokud bych ovšem neodhalil svůj obličej či nepromluvil bych máchovskou, raději spisovnou češtinou vůbec. Jak potom ješitného člověka potěší, když na schodech do třetího patra budovy Komerční banky předežene nějaké třicátníky a o prsa se dostane dříve k paní notářce pro výpis z obchodního rejstříku, heč!!
Nelze však bohužel zastřít jeden zásadní rozdíl mezi starší a mladší generací týkající se zdraví. Mladšího člověka začne někdy ve čtvrtek znenadání bolet koleno, v neděli pak trápí ho třeba bolest na pravé straně trupu, staršího člověka přepadnou ve stejnou dobu potíže stejné. Mladšího člověka zničehonic přestane koleno bolet na začátku dalšího týdne a potíže v břiše napravo přestane mít taky znenadání třeba za týden, u o drobátko staršího člověka je tomu jinak. Ten od jistého věku se nově nabytých potíží již nezbaví, nese si je celý život, sbírá je jako poštovní známky, porcelán z doby dynastie Chan či pivní tácky. Od jistého věku jsou u něj totiž nově nabyté potíže zásadně chronické.
Dokud však nesužují mě chronické lapálie spočívající v neschopnosti chodit, přece nakonec někam vyrazím … a skoro pokaždé jsem odměněn nějakým obyčejným hezkým zážitkem, zejména nějakými přírodními krásami, ale taky občas kuriózním setkáním.
Tak stalo se mi třeba letos, když toulal jsem se mezi Svitavami a Litomyšlí, že byl jsem v obci Strakov přistižen obyčejnsky vyhlížejícím mužem v zelených montérkách, jak fotografuji si sochu Bohorodičky na vysokém sloupu. Vida to, muž v ten nejlepším oumyslu zahnal mě o kus dál do boční uličky, abych tu shlédl ještě kříž s německým citátem z Bible z knihy Pláč Jeremiášův. Když vycházel jsem posléze z obce, s dobrým mužem potkal jsem se podruhé, a zabředli jsme spolu v zajímavý rozhovor, v němž dostalo se mi zajímavého výkladu o okolních drobných památkách a při němž zjistil jsem, že spoluhovorník mnoho toho ví o památkách z války roku 1866 ze svého pobytu na Trutnovsku. Onen dobrý muž byl totiž místní kronikář ...
Vážím si podobných lidí se zájmem o historii, zvláště jde-li o lidi nestudované, protože o to větší musel být zápal, s nímž ke svému koníčku dospěli. Dějiny je třeba šířit, neb znát dějin nám je samozřejmě stále nezbytno, už jen kvůli poučení, že pravdu nelze natrvalo zatajit ani překroutit. S větším časovým odstupem totiž, až pominou osobní zaujatost, společenská objednávka a ideologické důvody, pravda přece vyplyne na povrch a socha Josefa II. v Trutnově bude nakonec vždy znovu vztyčena a poválečné svržení sudetských Němců v Ústí nad Labem do Labe - samozřejmě v celkovém kontextu ostatních událostí, jež předcházely - bude vždy popravdě zmíněno a zavrženo. Už je tak, vlastní zdravotní stav i vlastní dějiny nakonec stejně neoklameme.


/Luděk/




Seminář funkcionářů Královéhradecké oblasti ve dnech 22. - 24. října 2010
Tento seminář se konal po dvou letech opět na Jestřebí boudě v osadě Paseka v Jestřebích horách. Kapacita boudy je 35 účastníků, a tak jsem měl docela obavy, zda tato kapacita bude stačit pro pokrytí potřeb všech odborů v oblasti. Přes více jak půlroční propagaci akce, jsem těsně před konáním vyslal prostřednictvím zápisu z jednání oblastního výboru nabídku volných míst na semináři.
Nakonec se na semináři sešlo 13 zájemců a další 4 se zúčastnili hlavního programu v sobotu. To by vcelku vypovídalo o zájmu o seminář, nebýt toho, že 8 účastníků bylo z hradeckého odboru, 4 z Rychnova nad Kněžnou a pak již jen zástupci z Červeného Kostelce, Trutnova a Smiřic. A tak se ptám: "Co ostatní odbory, nepotřebují žádné informace a nezajímá je dění v oblasti?" Je to otázka k zamyšlení. Chtěli jsme diskutovat o společných akcích ( srazy, zahájení či konec turistické sezóny apod.), čím zaujmout veřejnost, hlavně mladé a aktivní turisty, kteří stojí mimo náš klub. K tomu by však bylo potřeba větší zájem o tuto problematiku v odborech.
Ale již dost nářků a teď několik postřehů ze semináře. Hlavním bodem byla přednáška o záchraně života při turistice s praktickými ukázkami. Přednáška byla přijata účastníky velmi kladně, neboť přednášející předsedkyně ČČK v Úpici paní Dubská dovede zaujmout a odpovědět na otázky týkající se konkrétních situací, které mohou při pohybu v přírodě nastat. Dalším zajímavým tématem pak bylo seznámení s praktickým používáním GPS při turistice i s návazností na zatraktivnění turistiky pro mladé. Novinky a zajímavosti v oblasti členské databáze a činnosti oblasti přednesla Dana Jágrová. Výlet na nedalekou rozhlednu v nádherném počasí byl pěkným zpestřením celé akce. Večerní přátelská posezení, bohatá na diskusi, pomáhají upevňovat vztahy a přinášejí i mnoho zajímavých námětů pro činnost v odborech.
Celkově tedy mohu tento seminář hodnotit kladně a účastníci si odnesli jistě mnoho nových poznatků. Věřím, že další seminář uspořádaný naší oblastí se setká s větším zájmem u funkcionářů, vedoucích a cvičitelů našich odborů.

Miroslav Vořechovský - metodik oblasti





Informace o činnosti sekce cykloznačení Královéhradeckého kraje
  1. V Královéhradeckém kraji bylo zkontrolováno 100% délky cyklotras (CZT) na základě 112 cestovních příkazů, v délce 1729 km.
  2. Obnova s ohledem na omezené finanční prostředky nebyla provedena v ZO NA a východní části ZO HK.
  3. Byly zaregistrovány změny ve značení cyklotras:
    CZT 22 prodloužení z Teplic n.M. do Adršpachu
    22 prodloužení z Olešnice v O. h. do Plasnice
    4272 vyznačena v úseku Měník - Malé Výkleky, chybí proznačení mezi obcí Chýšť a Káranicemi
    4275 vyznačena z Lišic do obce Malé Výkleky. Chybí proznačení v úseku Převýšov - Pamětník
    4288 prodloužení z Kozojídek do Rožďalovic
    4266 prodloužení z Černilova do Piletic
    4284 prodloužení z Nové Skřeněře do Bílé Vchynice. Chybí značení z hranice kraje do Vchynice (cca 500 m)
    4285 prodloužení od letiště Zábědov do Chlumce n. C. Chybí proznačení od nájezdu na II/327 k nádraží Chlumec n. C.
    4286 prodloužení od letiště Zábědov do Lužce n.C.
    4287 prodloužení ze Skochovic do Lužce n.C.
    4288 nově vyznačeno Nové Město - Nechanice
    4331 vyznačeno propojení mezi 4330 a pásovou bílou 4075
    V Novém Bydžově rekonstrukci Klicperovy ulice došlo k zjednosměrnění. Chybí řádné vyznačení mezi náměstím a výjezdem na Humburky.
  4. .
  5. Došlo ke změně legislativy. Vyšla vyhláška 247/2010 Sb., která částečně mění vyhlášku 30/2001 Sb. o provozu na pozemních komunikacích. Mimo jiné upravuje i cykloznačení:
    a) byla zlegalizována nám již známá IS 21 koncová - nese označení IS 21d
    b) byly legalizovány další značky
    ba) E 12a "Jízda cyklistů v protisměru" používá se pod DZ IP 4a a IP 4b
    bb) E 12b "Vjezd cyklistů v protisměru povolen" použít pod DZ B 2
    bc) E 12c "Povolený směr jízdy cyklistů"
    c) vyhláška umožňuje používat v místech, kde vedou v souběhu dvě CZT dvě čísla na směrové tabulky dvě čísla. Toto ustanovení je možné realizovat pouze u DZ IS 21 za podmínek:
           
                    IP 4a + E 12a                                     IP 4b +E12a

           
                    B2 + E 12b                                         E 12c

           
             IS 21a           Souběh dvou cyklotras                 IS 21c


IS 21d

Konec cyklotrasy



Karel Raich - předseda oblastní komise cykloznačení




Změny ve vedení v oblasti značení
Honza Pásler oznámil elektronickým dopisem z 05. 12. 2010, že ke dni 31. 12. 2010 končí svou činnost ve funkci předsedy značkařského obvodu Náchod a předsedy krajské komise značení Královéhradeckého kraje.

Nové vedení značkařského obvodu Náchod:

Od 01. 01. 2011 je předsedkyní ZO Náchod Mgr. Alena Goliášová, Příkopy 1208, 547 01 Náchod
tel.: 605 921 121, od 01. 01. 2011 služební tel.: 736 754 136
e-mail: aja.goli@seznam.cz od 1. 1. 2011 služební schránka: tur.znac.na@seznam.cz

Ve funkci zástupce předsedy ZO Náchod zůstává Vladimír Burian, Bezručova 222, 551 01 Jaroměř
tel.: 736 754 153, e-mail: burian-vladimir@seznam.cz

Nové vedení krajské komise značení Královéhradeckého kraje:

Od 01. 01. 2011 je předsedou KKZ KHK Ladislav Novák, B. Smetany 566, 543 71 Hostinné
tel.: 736 754 186, e-mail: novak@kthostinne.cz

Ve funkci sekretáře KKZ KHK zůstává Josef Simon, 5. května 140, 551 02 Jaroměř
tel.: 736 754 142, e-mail: josimon@seznam.cz.

Upozornění: služební tel.: 736 754 136 a e-mailová schránka: tur.znac.na@seznam.cz bude od 01. 01. 2011 sloužit jen pro potřeby značkařského obvodu Náchod.

Děkujeme Ti, Honzo, za velký kus práce, který jsi zanechal v oblasti značení a jehož výsledků budeme my turisté využívat ještě mnoho a mnoho let, a přejeme Ti i v příštích letech hodně osobních i pracovních úspěchů.

-lš-

Změna adresy. Sekretářka Dana Jágrová hlásí novou elektronickou adresu dana.jagrova@seznam.cz.




"Členská evidence elektronicky
Již dlouho je členská evidence vedena v elektronické podobě a již delší dobu má být přístupná i tomu, kdo se o evidenci v odboru stará. Chtěl jsem této možnosti využívat již dávno, ale některé nejasnosti a úpravy programu mi to umožnily až v letošním roce. Po kontaktu se sekretářem oblasti Danou Jágrovou jsem získal návod jak program stáhnout a byly mi sděleny přístupové údaje. Stažení programu je jednoduché a zvládne je každý trochu zdatný v práci s počítačem.
Po zadání přístupových údajů se pak dostanete do složky s údaji o vašem odboru. Zde můžete upravovat údaje u jednotlivých členů jako například změny adresy, vyznačit kvalifikaci (pokud tam již není, nebo je uvedena nesprávně), všechna vyznamenání, která obdržel a podobně. Zkontrolujete si zda máte dobře zařazeny členy do kategorií (senior, junior, rodinná známka, invalida, člen) a můžete je změnit pokud je to jinak než má být. Nápočtové sestavy pak umožňují mít okamžitý přehled o členění členské základny o tom, kolik máme zaplatit za členské příspěvky (nemusíme čekat, až sestava přijde z oblasti, a ihned po vybrání příspěvků je zaslat na účet oblasti). Také pořádek v kvalifikaci a vyznamenáních je dílem okamžiku a nebude se nám stávat, že oblast neví, kdo jaké vyznamenání či kvalifikaci má.
Vyzývám vás tedy, abychom my všichni zodpovědní za členskou evidenci začali úzce spolupracovat se sekretářkou oblasti paní Jágrovou na elektronické adrese dana.jagrova@seznam.cz a zapojili se do elektronického vedení členské evidence a tím zpřesnili a zrychlili tok informací směrem k ústředí a samozřejmě využili i zpětnou vazbu. Já mám s tímto dobré zkušenosti a co a jak udělat jsem pochopil již během půlhodiny. Tak se toho neobávejte a věřím, že se zapojíte.

Miroslav Vořechovský - předseda odboru KČT Úpice




Akce Chodíme celý rok v roce 2011
V roce 2011 již třetím rokem proběhne v naší akci seriál akci Chodíme celý rok, přičemž první rok jejího konání je považován za nultý čili zkušební ročník. Cílem akce je především podpořit zájem členů odborů o turistické akce pořádané odbory KČT naší oblasti, přičemž přednost mají méně navštěvované a často neoprávněně opomíjené turistické akce naší oblasti, pokud se ovšem pořadatelé těchto akcí obrátí na výbor oblasti s návrhem na jejích zařazení do seriálu. Pro rok 2011 byly do tohoto seriálu zařazeny následující turistické akce.
  • zima - 19. 02. 2011 - Za ohřátou medovinou - KČT Úpice
  • jaro - 23. 04. 2011 - O Žižkův štít - KČT Hořice
  • léto - 18. 06. 2011 - Pochod Broumovskem - KČT Slovan Broumov
  • podzim - 10. 09. 2011 - Toulky podzimním Královédvorskem - KČT Dvoráci Dvůr Králové n. L.


-lš-


Oblastní konference. Výbor projednal a schválil termín konání oblastní konference dne 26. 02. 2011 a místem konání bude Dvůr Králové nad Labem. Další upřesnění bude dle dohody,






Eurorando 2011
Třetí ročník celoevropského setkání turistů EURORANDO se letos koná ve španělské Andalusii ve městech Almeria, Malaga a Granada ve dnech 7. - 16. října 2011 a bude mít své slavnostní vyvrcholení v Granadě. Průvodním tématem setkání je voda jako životadárná tekutina, jako vzácný a v budoucích letech stále omezenější zdroj, který by se lidé měli učit využívat hospodárně a ekologicky.
Cílem EURORANDA 2011 tedy bude nejprve odebrat vodu ze všech významných evropských toků. Takto odebraná voda by měla byla být dopravena do Granady a při závěrečném ceremoniálu slita dohromady v Alhambře ve Lví kašně. Záměrem pořadatelů je, aby každá turistická organizace sdružená v EWV na svém území uspořádala turistické akce, při nichž bude voda z významných toků odebrána.
Na území České republiky bude tyto akce k EURORANDU 2011 organizovat KČT pod názvem "Voda ze střechy Evropy - Eurorando 2011", jeho prostřednictvím pak oblasti a odbory. V naší oblasti se budou konat následující akce pořádané jejími odbory KČT, jež jsou současně zařazeny i do celostátního kalendáře KČT:

30. 04. 2011           Turistické setkání 2011 - Smržovský potok sobota                     "Voda ze střechy Evropy - Eurorando 2011"
                               12. ročník, KČT TJ Sokol Smiřice
                               PT a CT individuální
                               Průchozí K: 10 - 14 hod restaurace U koupaliště                                Smržov                                                                                    inf. J. Jágr, Nádražní 155, 503 03 Smiřice
                               tel. 495 422 239, e-mail: dana.jagrova@seznam.cz

04. 06. 2011            K prameni Labe
sobota                      "Voda ze střechy Evropy - Eurorando 2011"
                                KČT Královéhradecká oblast
                                PT individuální cílový pochod
                                Průchozí K: 10 - 14 hod pramen Labe - Krkonoše                                 Inf. L. Hoška, Zámecká 499; 507 81 Lázně Bělohrad
                                tel. 603 164 558, dana.jagrova@seznam.cz

18. 06. 2011            K prameni Javorky
sobota                      "Voda ze střechy Evropy - Eurorando 2011"
                               KČT Lázně Bělohrad
                                PT 6, 14 a 22 km, CT 40 km
                                start 7 - 10 hod Lázně Bělohrad a Pecka
                                cíl 10 - 14 hod pramen Javorky
                                Inf. L. Hoška, Zámecká 499; 507 81 Lázně Bělohrad
                                tel. 603 164 558, lubomir.hoska@hoska-tour.cz

Podle našich informací budou další akci pořádat turisté KČT Hrot Úpice k pramenům Úpy dne 01. 05. 2010.
Vedle zajímavého tématického okruhu budou výše uvedené akce dalším zpestřením turistické sezóny naší oblasti a sympatickým narušením jistého stereotypu pravidelně se opakujících turistických akcí.
V tomto článku byly použity údaje z návrhu, vypracovaného sekcí EWV - Ing. Jan Havelkou a Bc. Zdeňkou Umlaufovou, jenž byl schválen na jednání ÚV KČT ve dnech 27. až 29. 11. 2009.

-lš-




118. Ski-stopa Jana Buchara
Také pro letošní lyžařskou sezónu je připraven volný seriál lyžařských akcí pořádaných odbory KČT oblasti Královéhradeckého kraje a KČT Ještědská oblast 118. Ski-stopa Jana Buchara. Akce jsou pořádány na paměť prvních lyžařských výletů uskutečňovaných v zimě 1892 - 1893 Janem Bucharem do Krkonoš, jež také - až na jedinou výjimku - jsou dějištěm akcí. Impuls k pořádání seriálu dal nezapomenutelný propagátor lyžařské turistiky Mirek Kocourek z KČT Rokytnice nad Orlicí, jenž až do svého skonu na podzim roku 2007 přehled akcí seriálu sestavoval. Po jeho úmrtí činí tak redakce Zpravodaje v součinnosti s předsedou odboru KČT Rokytnice Jaroslavem Hejralem. O původu Ski-stopy jsme přinesli články Proč právě 105. Ski stopa Jana Buchara? Mirka Kocourka v čísle 2/1998 a 113. Ski-stopa Jana Buchara v čísle 4/2005.
Sled akcí 118. Ski-stopy Jana Buchara uvádíme níže, přičemž z úsporných důvodů uvádíme toliko datum, název a pořadatele u akcí uvedených v celostátním kalendáři turistických akcí, kde je možno vyčíst další podrobnosti.

26. 12. 2010

Na Štěpána na Štěpánku - Memoriál Karla Kobra

06.

KČT BENEŠOV U SEMIL

Jan Mucha, 512 06 BENEŠOV U SEMIL 188

481623030 724112318

lyže, pěší na libovolných trasách

s průchozím místem Turnovská chata u Příchovic

11 - 14 hod. průchozím místem

01. 01. 2011

Novoroční hvězdicový výstup na Rýchory

26.

KČT ŽACLÉŘ

Stanislav Podsedník, B. Němcové, 542 01 ŽACLÉŘ

737541920

lyže, pěší

s průchozí místem chata Rýchorská bouda

10 - 14 hod. průchozím místem

01. 01. 2011

Novoroční výstup na Strážník bez kyslíkových přístrojů

07.

KČT ROKYTNICE N. J.

Miroslav Kavan, Horní 29, 512 45 ROKYTNICE N. J.

723215322

lyže, pěšky

s průchozím místem vyhlídková skála u kóty 781,9 Stráž

14 - 15 hod. průchozím místem

08. 01. 2011

Novoroční relax

12.

KČT ROKYTNICE N. J.

Ing. Jaroslav Hejral, Horní 580, 512 44 ROKYTNICE N. J.

737248405

lyže 15 - 20 km

dolní stanice lanovky na Lysou horu

09,30 hod.

15. 01. 2011

Setkání turistů v Bratrouchově v hostinci
U Mikšů

12.

KČT ROKYTNICE N. J.

Ing. Jaroslav Hejral, Horní 580, 512 44 ROKYTNICE N. J.

737248405

lyže, pěší 6 km

u Modré Hvězdy

11 hod.

22. 01. 2011

Přejezd východními Krkonošemi

11.

KČT TRUTNOV

Josef Tuček, Pražská 392
541 01 TRUTNOV

lyže dle propozic

dle propozic

dle propozic

29. 01. 2011

Memoriál Jindry Axmana

27.

KČT HOSTINNÉ

Josef Jasenský, Podháj 638,
543 71 HOSTINNÉ

722479302

lyže - 16 a 32 km, pěší - 10 km

novak@kthostinne.cz

Arnultovice - restaurace U soudku

09 - 11,00 hod.

05. 02. 2011

Lyžařský přejezd Rýchor

41.

KČT ŽACLÉŘ

Vilém Görner, Mírová 354,
542 01 ŽACLÉŘ

774341743

lyže 15 - 40 km

Žacléř - Národní dům

07 - 09,30 hod.

05. 02. 2011

Za zmrzlým Čepelkou /Chodíme celý rok/

15.

KČT MALÉ SVATOŇOVICE

Jan Šafář, 17. listopadu 205,
542 34 MALÉ SVATOŇOVICE

721322561

lyže a pěší 15 - 30 km

M. Svatoňovice - nám. K. Čapka

07 – 10 hod.

12. 02. 2011

Ve stopě první středoevropské padesátky

32.

KČT VYSOKÉ N. J.

Zdeněk Seidl, Tyršova 295, 512 11 VYSOKÉ N. J.

481593495

lyže - 10, 25, 50, 55 km

skivysoke@tiscali.cz

Vysoké nad Jizerou - sokolovna

07 - 10 hod.

19. 02. 2011

Přejezd Krkonoš - Memoriál Karla Šaldy

37.

KČT ROKYTNICE N. J.

Ing. Jan Kocourek, 552 24 Velká Jesenice 15

731601221

lyže - 20 - 40 km

jan.kocourek@eurovia.cz

Rokytnice n. J., dle propozic

dle propozic

19. 02. 2011

Za ohřátou medovinou /Chodíme celý rok/

10.

KČT ÚPICE

Jana Vořechovská, Nerudova 489,
542 32 ÚPICE

604538694

lyže a pěší na libovolných trasách

mirvorechovsky@volny.cz

s průchozím místem na Jestřebí boudě /Paseka/

09 - 16 hod.


Luděk Šlosar - šéfredaktor Zpravodaje




Záznamník Bohuslaváci
Klub českých turistů Bohuslavice nad Úpou vydal koncem listopadu 2010 v omezené sérii záznamník Bohuslaváci. Jedná se o záznamník tématický, který se nezapočítává do plnění podmínek Českomoravský turista.
Podmínky plnění:
  1. návštěva jiných Bohuslavic v rámci České republiky (min. 5 míst - mimo domovských Bohuslavic nad Úpou).
    Na výběr je: Bohuslavice (okres Hodonín), Bohuslavice (okres Jihlava), Bohuslavice (okres Náchod), Bohuslavice (okres Opava), Bohuslavice (okres Prostějov), Bohuslavice (okres Šumperk), Bohuslavice nad Vláří (okres Zlín) a Bohuslavice u Zlína
  2. návštěva veřejných turistických akcí KČT Bohuslavice nad Úpou (min. 5 akcí)
  3. splnění oblastních turistických odznaků, vydaných KČT Bohuslavice nad Úpou (min. 3 záznamníky)
  4. získání osobních razítek Bohuslaváků (min. 15 členů KČT Bohuslavice nad Úpou)
Cena záznamníku je 50,- Kč. Doba plnění je neomezená a potvrzení splnění podmínek se provádí klasicky (razítko, opis turistické orientace aj.)
Po splnění podmínek dostane plnitel odznak, který se vydává na každé turistické akci KČT Bohuslavice nad Úpou.

Vladimír Škop - KČT Bohuslavice nad Úpou





Zvičina
Zvičina, nejvyšší bod 17 km dlouhého hřebene uzavírajícího v Podkrkonoší západní stranu labského údolí, svou výškou, 671 m n. m. tvoří výraznou dominantu nad městem Dvůr Králové nad Labem. Jeho výrazná poloha nad údolní nivou Labe, převyšující údolní dno o 330 m, poutala pozornost již více jak několik staletí. Na jejím vrcholu je k r. 1560 doložena dřevěná kaple. Tu r. 1706 vystřídal barokní zděný kostel, postavený nákladem Ferdinanda Kotulinského z Kotulin a zasvěcený sv. Janu Nepomuckému. Kostel byl upravován v l. 1873-77, po požáru věže v r. 1873. Jednolodnímu kostelu s trojbokým kněžištěm vévodí od r. 1747 hlavní oltář, představující Zjevení sv. Kříže sv. Janu Nepomuckému. Autorem kvalitních plastik hlavního oltáře je významný český barokní sochař František Pacák (rodák z nedalekého Žírče). Od 19. století se stále více stávala cílem novodobých poutníků, místem táborů lidu - národních poutí, někdy nazývaných Krkonošskými poutěmi. S rozvojem turistiky tábory lidu vystřídali turisté, pro které se stala Zvičina, díky dalekému rozhledu, přitažlivým cílem. V té době byla založena pamětní kniha (dnes uschovaná v Národním muzeu), díky které můžeme zjistit, že její vrchol navštívili mnohé významné osoby české literatury. Zastavil se zde při své krkonošské cestě K. H. Mácha. Zvičinu často navštěvoval Jaromír Erben, K. V. Rais. V r. 1899 zde byl Jaroslav Vrchlický (spolu I. Herrmannem, F. Heritesem a K. V. Raisem), který své dojmy vepsal do básně "Na Zvičině".
Turistická přitažlivost Zvičiny byla r. 1891 podnětem pro postavení chaty. Původně jednoduchý dřevěný hostinec byl přestavěn v turistickou chatu Klubu českých turistů s otáčivou rozhlednou. Chata byla slavnostně otevřena r. 1926 a rok poté byla na paměť významného rodáka Královédvorska K. V. Raise, pojmenována Raisovou chatou a osazena pamětní deskou. Při dobré viditelnosti je možno vidět ze Zvičiny až třetinu Čech, od pohraničních hor severovýchodních Čech až po Železné hory. Relativně velká nadmořská výška a převýšení Zvičiny umožňuje její další sportovní využití. V létě je východní svah využíván paraglidingem, v zimě, při dobrých lyžařských podmínkách, jsou na severním svahu v provozu lyžařské vleky.

Zvičina na počátku 20 století. Archiv V. Hovorky


Zvičina - Raisova chata. Foto: V. Hovorka


Zvičina - Raisova chata. Foto: V. Hovorka


Zvičina - Raisova chata. Foto: V. Hovorka


Zvičina - kostel sv. Jana Nepomuckého. Foto: V. Hovorka


Zvičina - kostel sv. Jana Nepomuckého - hlavní oltář. Foto: V. Hovorka


Zvičina - výhled na Pecku. Foto: V. Hovorka


Zvičina - výhled na Sněžku. Foto: V. Hovorka

V letošním létě měla Raisova chata na Zvičině pro návštěvníka ještě jeden zajímavý bod. Nájemce chaty, p. Stuchlík, poskytl část restaurační místnosti výstavě fotografií p. Mgr. Petra Luniaczka, nazvané Kouzlo lidových chaloupek pod Zvičinou. Na 12 panelech mohl návštěvník obdivovat nejen kouzlo roubených, podzvičinských chalup a statků, ale také fotografický um autora. Výstavu slavnostně zahájil 20. června předseda KČT p. PhDr. Jan Stráský a až do konce září mohl každý návštěvník obdivovat nejen krásný výhled, kvalitní barokní dílo F. Pacáka v kostele, ale v Raisově chatě požitky kulinářské doplnit i požitky duchovními při prohlídce zdařilých fotografií p. Luniaczka.

Raisova chata - vernisáž. Foto: V. Hovorka


Raisova chata - vernisáž. Foto: V. Hovorka


Šlechta a J. Stráský. Foto: V. Hovorka


P. Luniaczek. Foto: V. Hovorka


J. Stráský, P. Luniaczek a T. Stuchlík. Foto: V. Hovorka



RNDr. Václav Hovorka - předseda oblasti KČT Královéhradeckého kraje





Zájezd KČT Ostroměř na Konopiště a okolí
Jedna sobota v září se již stala tradicí, kdy KČT Ostroměř organizuje autobusový výlet za památkami naší vlasti. Letošní zájezd v sobotu 11. září 2010 se uskutečnil pod názvem Konopiště a okolí.
Naše putování začalo v 7 hodin ráno u autobusové zastávky v Ostroměři, odkud jsme pohodlně cestovali do Středočeského kraje na zámek Konopiště. Prostor okolo zámku nabízí velké množství kulturních a turistických příležitostí, jednou z nich je muzeum motocyklů značky JAWA. Jedná se o oficiální tovární muzeum této značky, kde účastníci našeho výletu měli možnost prohlédnout si přibližně 200 exponátů v nádherném technickém stavu.
Protože zámek Konopiště je jedním z nejnavštěvovanějších zámků v České republice museli jsme mít zajištěnu rezervaci vstupenek na 10:30 a 10:45, a to do jeho pokojů jižního křídla. V I. návštěvnickém okruhu nás čekaly nádherné zámecké pokoje a výstava paroží a loveckých trofejí, které nashromáždil během svého života arcivévoda František Ferdinand d´Este, nejznámější a nejvýznamnější majitel zámku Konopiště.
Jelikož o tomto víkendu probíhaly Dny evropského kulturního dědictví, byly některé výstavy otevřené zdarma, jako například Muzeum sv. Jiří, věnované sbírkám tohoto světce, jehož různá vyobrazení sbíral arcivévoda František Ferdinand. Zbylý čas do odjezdu účastníci prožili různě dlouhou procházkou po zámeckém parku, kde mohli nahlédnout do skleníků, projít Růžovou zahradu plnou květin a soch. Nádherný zámek se zahradou, jenž se ocitnul v několika filmech, jsme opustili před půl jednou a směřovali do Velkých Popovic. Následoval čas na oběd v předem zajištěné restauraci a pak již toužebně očekávaná exkurze do pivovaru, jenž vyrábí pro všechny velmi známé pivo značky Kozel. Více něž hodinová exkurze po pivovaru od varny přes ležáky až po stáčírnu byla samozřejmě doplněna ochutnávkou místního lahodného moku. Pro děti byl jistě atrakcí živý kozel Olda, kterého zde chovají.
Odpolední putování dále směřovalo do Hrusic, rodiště Josefa Lady, kde jsme si prohlédli památník s jeho kresbami. Tato turisticky atraktivní oblast nedaleko od Prahy přímo nese název Ladův kraj, plně to potvrzuje například kresba na hospodě u Sejků, informační tabule s Ladovými kresbami a označení míst spojených s knížkami a kresbami zmíněného autora. Jelikož našemu zájezdu přálo nádherné slunečné počasí i v podvečer, zastavili jsme se v sousedním Ondřejově, kde jsme podnikli pěší procházku na kopec Žalov, kde je umístěna Ondřejovská hvězdárna. Poté jsme již pohodlně autobusem směřovali do našich domovů.
A několik závěrečných údajů - zájezdu se zúčastnilo 48 osob, čímž byl autobus plně obsazen, a ujeli jsme 309 km. Stejně jako v předchozích letech zájezd připravil a vedl zkušený průvodce a cestovatel Tomáš Horák a bezpečnou autobusovou dopravu zajišťovala společnost ČSAD Semily s řidičem Jiřím Smolíkem.
Jednodenní sobotní zájezd se všem účastníkům velmi líbil, s mnoha zážitky se v podvečerních hodinách vrátili domů a těší se na další zájezd. Více fotografií naleznete na stránkách KČT Ostroměř - http://www.kct-ostromer.webpark.cz.

KČT Ostroměř





Toulání údolím Malého Labe
Krkonošská turistická a sportovní střediska praskají ve švech přeplněna návštěvníky tuzemskými i zahraničními. Proto vím, kam bych vás pozval trochu jinam. Vydejme se na putování proti proudu Malého Labe. Ta pomyslná procházka nebo chcete-li projížďka vede pohledným údolím, kde si připravíme pár zastavení, případně i zamyšlení.
Začněme při ústí Malého Labe do Labe. Přejdeme most na dolním okraji Prosečného. Vy, kteří méně chodíte, ale více se díváte, si v duchu představte pomyslnou zastávku električky. Ano, její důmyslný plán vznikl v chytrých hlavách členů společnosti v čele s továrníkem Eichmannem z Hostinného roku 1893. "Elektrická pouliční dráha" Hostinné - Prostřední Lánov s odbočkou do Černého Dolu a dál proti proudu Malého Labe do Dolního Dvora měla zajistit spojení s Krkonošemi. Dnešní "zelení" by tomu ekologicky šetrnému provozu asi zatleskali. Projekt však bohužel propadl. Vykročíme tedy pěšky. Bude aspoň dostatek času na zastavení a případné odbočení od cesty. Té po níž se dlouho brodilo blátem nebo prachem. Pevného povrchu a úpravy na silnici s pevním asfaltovým kobercem se dočkala až po 2. světové válce. Hned za mostem čeká první zastavení: vpravo od cesty prosečenské stavení čp. 1. Vrtá nám hlavou pozdní zpráva, že tu již roku 1209 stál dvůr s neméně záhadným jménem Parnaides. Ani slovanský ani německý kořen!
Prosečnému věnuji tentokrát jen jednu zastávku u katolického kostelíku sv. Alžběty Duryňské. V obci vznikla správná aktivita chátrající stavbu bez funkčního využití zachránit. Můžeme tomu hnutí přisvědčit. Stavba ovšem vznikla jako projev loajality k habsburské monarchii. Totiž jako jubilejní k uctění 50. výročí nástupu na trůn císaře Františka Josefa (1898) a manželky Alžběty, legendární Sisi. Byla to oddanost dynastii nebo horácká chytrost v očekávání příspěvku z erární kasy? Asi obojí.
Opouštíme Prosečné, abychom měli čas na Lánovy. Po cestě míjíme poslední zbytky lidové dřevěné architektury, jimž dominuje svou výstavností stará kovárna z kamene a dřeva. Její kovadlina tu zvonila už roku 1677. Dnes němá čeká, jaký nový úkol jí majitel svěří. V minulosti zdejší sedláci byli poddanými vrchnosti z Hostinného. Jsme v Malém Lánově.
Vlastní Dolní Lánov ovšem náležel vrchlabskému panstvu. Pro ně tu mj. pracovaly dva dvory: český a lánovský. Poloha prvního byla na hřebínku vlevo od cesty poblíž dnes opuštěného lůmku. Druhý severněji vpravo od silnice naproti Kostelnímu vrchu. Zmizely beze stopy, rozděleny mezi sedláky koncem 18. století.
Za malé zastavení stojí u domu čp. 42 krásný masivní kamenný kříž z počátku 19. století. Ústní tradice o jeho vzniku nás zavede doprostřed času pohybu vojsk v napoleonských válkách. Sedlák Kasper měl převézt přes rozvodněné Labe u Hostinného ruského důstojníka. Nepodařilo se však, velká voda převrátila vůz a důstojník zahynul ve vlnách. Kasper byl potrestán. Zlí jazykové později tvrdili, že Kasper se obohatil o plukovní pokladnu. Pravda nebo pověst? Ale rozhodně pěkná a zajímavá.
Výše u cesty vlevo mineme také už historickou památku. Období průmyslové revoluce 2. poloviny 19. století připomíná Böhmova textilka s její vilou. Vyrostlo jí podobných jako hub po dešti v údolí, nejvíc v Prostředním Lánově, ale i v Dolním Dvoře. Dnes dohrály svou úlohu a objekty dosluhují různě.
Zhruba ve středu obce je těžko odolat pohostinné Dřevěnce a jejímu stínu s letopočtem 1828 nad vchodem. Odbočka u ní vlevo od silnice přes potok vzhůru nás zavede ke kdysi duchovnímu středu obce - kostelu s farou. Šlapali sem v minulosti i školáčci do bývalé školy poblíž, která již zmizela.
Projdeme zastřešenou branou a jsme uprostřed ticha, jehož si do sytosti užívají svorně osadníci dávní i nedávní. Jejich klid střeží svatostánek v podobě, již mu dal na přelomu 16. a 17. století italský mistr Carlo Valmadi, usedlý v Hostinném.

Mgr. František Jirásko - Prosečné





Upřímné přání
Příjemné prožití Vánočních svátků, šťastný Nový rok, stálé zdraví a hodně osobních úspěchů, skvělou kondici a nepřeberné množství zážitků v turistice přeje všem vyznavačům turistiky Královéhradeckého kraje i odjinud.

redakce Zpravodaje

ZPRAVODAJ. Čtvrtletník pro pěšáky, kolaře, lyžníky a vodáky Podkrkonoší a Krkonoš. Ročník 16, číslo 4. Vydavatel: oblast KČT Královéhradeckého kraje. Redakce: Luděk Šlosar /šéfredaktor/, Jana Skalková /redaktorka/. Adresa redakce: Luděk Šlosar, Pomněnková 435, 541 02 TRUTNOV 4. Telefon domů 499732830, mobil 728262273. Elektronická adresa: ludek(zavináč)slosar(tečka)cz.
Dáno do tisku: 13. 12. 2010. Místo vydání: Trutnov. Cena: zdarma. Náklad jednoho čísla: 50 ks.
Improvizovaná grafická úprava: Luděk Šlosar, Pomněnková 435, 541 02 TRUTNOV 4. Tisk: Luděk Šlosar. Distribuce: Dana Jágrová. Všem přispěvatelům děkujeme.
Uzávěrka příštího čísla do 10. 03. 2011.
Registrace: E 15083 ze dne 16. 02. 2004.


Můj E-mail:
ludek(zavináč)slosar(tečka)cz
Jsi od 17.03.1999 v pořadí  . poutník, který zabloudil na tyto stránky a který se na ně bude vracet již zcela s vědomým úmyslem