V Kacanovech
24. 10. 1998
Úvod
KČT v regionu Krkonoše a Podkrkonoší
KČT Lokomotiva Trutnov
Obrázky z Krkonoš a Podkrkonoší /ale také odjinud/
Zajímaví lidé
Reportáže z turistických akcí
Mladobucká padesátka
Návštěvní kniha






free html hit
counter
Zpravodaj

Poznámka: Na těchto stránkách je Zpravodaj č. 2/11 uveden bez grafické úpravy, navíc však s obrazovoou dokumentací.


Obsah:

Napiš něco!! /úvodník/
Eurorando 2011 v naší oblasti
- úvod
- Turistické setkání 2011
- Prvomájový výstup na Sněžku
- Pochod k prameni Labe
- Pochod k prameni Javorky
Dozvuky celostátní konference
Síně slávy oblastí a velkých odborů
Nový čestný člen KČT
Letem světem z dění KČT
Dotace na přímou podporu činností a akcí oblastí a odborů
Lékárnička KČT
Hrst informací z oblasti
Pozvánka na seminář pro funkcionáře z odborů oblasti
KČT hledá značkaře
Dva další odbory na internetu
Rekapitulace známých webových stránek v naší oblasti
Rýchorská studánka
Žernov
Jarní úklid


Napiš něco!!
"Napiš něco zajímavého na vývěsku!" - žádám kolegyni po turistické akci. Bývá totiž z aktérů našich výletů krom mě jedinou, jež je členkou mého mateřského odboru. Můj mateřský odbor KČT Lokomotiva Trutnov má - stejně jako jiné odbory KČT - svou vývěsní skříňku, jež stěhovala se postupně po středu Trutnova, až již na mnoho let ustálila se její pozice poblíž budovy Městského úřadu u autobusového nádraží.
Co pamatuji, v dřevních dobách její existence starostlivě pečoval o ní spiritus agens našeho odboru František Vacek. Ponejprv naplňovala toliko svůj základní smysl - informovat členy i nečleny odboru o turistických akcích našeho odboru. Jenže František nadán byl současně vypravěčským talentem a brzy na vývěsce zveřejňoval barvitá líčení o průběhu turistických akcí - pro jejich formu vžil se zčásti nepřesný výraz "reportáž".
Dlouho v této své činnosti zůstával osamocen, až koncem roku 1992 připojil jsem se k němu také já. Své výtvory si uchovávám, a tak mám možnost porovnávat své první pokusy po poslední výsledky svého snažení - jak k původním strohým líčením průběhů výletu přidružovaly se postupně podrobnější charakteristiky navštívených míst, informace o jejich historii, posléze dokonce stručné úvahy i líčení vlastních pocitů.
Stejně jako František, jenž v tomto směru byl mým vzorem, ale jehož jsem nikdy nekopíroval, tvrdím, že reportáže měly by býti pestré, nemají se omezovat toliko na vyprávění, kudy jsme chodili. Z původního smyslu reportáží informovat o činnosti odboru postupně vzcházel tak vznešenější cíl inspirovat i náhodného čtenáře, který dosud s turistikou neměl nic společného a který k vývěsce zatoulal se zcela náhodně, ke konkrétnímu zajímavému výletu, nebo dokonce ab ovo k zajímavému způsobu trávení volného času. Rozšířením pouhého místopisu navštívených míst o úvahy i pocity chtěli jsme František a po něm i já reportáže oživit a dosáhnout toho, aby čtenář nenabyl dojmu, že popisovanou turistickou trasu prošel nějaký robot, nýbrž konkrétní živý člověk s podobnými bolístkami či problémy, jako má třeba ten, jenž byl našimi povídáními oslovován.
Ještě za působení nezapomenutelného Františka, jenž byl iniciátorem i realizátorem téměř všech akcí odboru, bylo nad naše síly pro naši vývěsku získat dalšího přispěvovatele. K nečekanému obratu došlo po jeho odchodu z Trutnova. Vedení jednotlivých akcí odborů rozdělilo se téměř rovnoměrně mezi ostatní aktivní členy odboru. Proto zveřejnit na vývěsce vyprávění, byť často nežli reportáž připomínající spíše novinové zprávy, stalo se téměř věcí prestiže organizátora každé akce odboru.
Zpočátku zásluhou Františka, později i mojí rozšířil se obsah reportáží o vyprávění z individuálních turistických akcí - těch, kterých se zúčastňuje kupříkladu výše uvedená kolegyně. Zvýšil se bohudík i okruh přispěvovatelů, čímž záběr reportáží rozšířil se postupně i na turistiku rodinnou či párovou - dokonce nedávno objevilo se na vývěsce vyprávění o turistické akci absolvované s miminem, psané fiktivně jakoby jeho očima.
Za mnoho let, co jsou z pomyslných per členů našeho odboru publikovány reportáže, jejich význam se poněkud posunul. Postupem času získávají totiž historickou hodnotu, neb stávají se svědectvím nejen toho, jak navštívená místa vypadala, ale také toho, jak jsme žili, jak jsme uvažovali, co jsme cítili - tedy svědectvím naší doby.
"Napiš něco zajímavého na vývěsku"! Napište něco zajímavého do Zpravodaje" - nejen kolegyni, ale kohokoliv budu proto i nadále žádat po turistické akci či události.


/Luděk/




Eurorando 2011 v naší oblasti
Úvod.
Na podzim letošního roku se pod názvem Eurorando uskuteční ve španělských městech Almeria a Granada celoevropské setkání turistů. Průvodním tématem nadcházejícího turistického setkání je voda - voda jako životodárná tekutina, voda jako vzácný a v budoucích letech stále omezenější zdroj, který by se lidé měli učit využívat hospodárně a ekologicky. V celé střední Evropě se k této akci koná seriál akcí pod názvem "Voda ze střechy Evropy". Klub českých turistů organizuje 176 pochodů, při kterých se bude z pramenů a toků, studánek a minerálních pramenů odebírat voda. Akce se pořádají prakticky po celém území našeho státu.


Luboš Hoška - místopředseda KČT oblasti Královéhradeckého kraje





Turistické setkání 2011
Pořadatel: KČT Sokol Smiřice
Termín uskutečnění: 30. 04. 2011
Vodní tok: Smržovský potok
Místo setkání: Smržov - restaurace U koupaliště

….Koupaliště nalézám za pravotočivou klesající zatáčkou cesty takměř zkraje obce. Panuje tu činorodý ruch, smržovští chlapi provádějí předsezónní úpravy. Přes chůzi loudavou přibyl jsem sem již v půl desáté, restaurace je přece otevřena, u pultu objednává si pivo první účastník a zároveň pomocník pořadatelů Láďa z Hradce Králové, obratem jeho příkladu následuji i já. Sedí se tu příjemně za stálého přísunu piva, před desátou registruji včasný příchod pořadatelů, podstupuji několik rukypodání, nechce se mi s nikým hovořit, jen pozorovat, snít, meditovat.
V 11 hodin disciplinovaně se však zvedám, s asi deseti poutníky a pořadateli z KČT Smiřice po několikero krocích přicházím k požární zbrojnici s kresbou sv. Floriána ve zbroji římského bojovníka shůry polévajícího hořící usedlost. Tady na břehu Smržovského potoka pramenícího odtud asi 4 km ve směru jitřním zúčastňuji se přímo rituálního obřadu, jehož vyvrcholením je nabírání vody z potoka. Obdobnými akcemi v blízkosti dalších pramenů v rámci akce Voda základ života teď na jaře turisté symbolicky dokazují, že vědomi jsou si významu vody pro životní prostředí. Nato loučím se s přítomnými, na severním kraji obce pak i s paní Erikou z Radechové, jež přede mnou odbočuje doprava ve směru na Smiřice…..

restaurace U koupaliště ve Smržově poskytla pořadatelům z KČT Smiřice skvělé zázemí a účastníkům Turistického setkání - Euroranda 2011 příjemné posezení. Foto: L. Šlosar


hasičská zbrojnice ve Smržově s obrázkem sv. Floriána - patrona hasičů byla místem, před nímž odehrálo se nabrání vody ze Smržovského potoka. Foto: L. Šlosar


účastníci Euroranda 2011 přihlížejí začátku mise - nabírání vod Smržovského potola. Foto: L. Šlosar


sekretářka oblasti, přední funkcionářka KČT Smiřice a spolu se svým manželem spiritus rector celé akce D. Jágrová na snímku zachycena je s vodou nabranou ze Smržovského potoka a určenou k celorepublikovému slití jiných obdobných vod. Foto: L. Šlosar


účastníci Euroranda 2011 přihlížejí ukončení mise - nabírání vod ze Smržovského potoka. Foto: L. Šlosar


Luděk Šlosar - KČT Lokomotiva Trutnov /úryvek reportáže z celého výletu/




Prvomájový výstup na Sněžku
Pořadatel: KČT Hrot Skalice
Termín uskutečnění: 01. 05. 2011
Vodní tok: Úpa
Místo setkání: akce pojmuta jako výlet - voda nabrána v rašeliništi před Luční boudou

V našem odboru jsme založili novou tradici. Každoročně 1. května pořádáme "Prvomájový výstup na Sněžku". V letošním roce to byl náš čtvrtý pokus o zdolání nejvyšší hory Čech. Rozhodli jsme se spojit tento výlet s akcí EURORANDO 2011 v ČR "Voda ze střechy Evropy" a v rašeliništi před Luční boudou nabrat vodu z pramenů řeky Úpy, která protéká naším městem.
V neděli 1. května ráno jsme vyrazili vlakem do Trutnova. Počasí se netvářilo zrovna příznivě a předpověď na celý den nebyla o mnoho lepší. Možná proto se na nádraží sešla jen parta skalních vytrvalců do nepohody. Další pochodníci se k nám připojili ve Starkoči a poslední skupinka dorazila v Trutnově na autobusové nádraží. Celkem nás tedy bylo 13 a pes. Autobusem jsme se dopravili do Velké Úpy. Mezitím se mraky začaly protrhávat a občas i vykouklo sluníčko.
Po modré značce jsme vystoupali k boudě Jana. Tady jsme přešli na žlutou a pokračovali přes Portášky na Růžohorky. Samotný výstup na Sněžku byl méně obtížný než v minulých letech. Všechen sníh díky teplému jarnímu počasí roztál a celou cestu jsme šli po suchu. Krakonoš se rozhodl, že pro dnešek stáhne z oblohy poslední zbytky mraků a nádherný výhled z vrcholu jen trochu kazil silný a studený vítr, který foukal ze sousedního Polska. Po nezbytné vrcholové fotografii jsme sestoupili k bývalé Obří boudě. Před Luční jsme udělali odběr vody. Pramení tu nejenom Úpa, ale i Bílé Labe. Poslední výstup podnikáme k Památníku obětem hor a cestou naposledy vidíme Sněžku.Teď už budeme jenom klesat, přes Výrovku a Richterovy boudy do Pece pod Sněžkou.
V nohách máme 21 kilometrů, počasí bylo nádherné a kdo s námi nešel, silně zaváhal. Rozhodli jsme se i nadále ctít tradici. Takže 1. května 2012 nikoli do průvodu - ale společně s námi na Sněžku - tentokrát z Pomezních bud.

účastníci mise stanuli na nejvyšším bodě svého putování - na Sněžce. Foto: P. Škrdla


Petr Škrdla - KČT Hrot Česká Skalice




Pochod k prameni Labe
Pořadatel: KČT oblast Královéhradeckého kraje
Termín uskutečnění: 04. 06. 2011
Vodní tok: Labe
Místo setkání: pramen Labe na Labské louce

Jedna ze stěžejních akcí se konala v sobotu 4. června 2011 v Krkonoších. Akce nesla název "Pochod k prameni Labe" a pořádal ji náš oblastní výbor. Místo startu si zvolil každý účastník sám. Prezentace byla u pramene Labe. Každý účastník obdržel pamětní list. Slavnostní odběr vody do speciálně vyrobené lahvičky byl proveden za účasti našeho čestného předsedy J. Havelky, předsedy J. Stráského, místopředsedy J. Babniče, předsedy oblasti V. Hovorky a dalších. Na akci se prezentovalo 118 turistů, když větší skupiny přijeli z Ostroměře, České Skalice a Úpice.

Luboš Hoška - místopředseda KČT oblasti Královéhradeckého kraje




Pochod k prameni Javorky
Pořadatel: KČT Lázně Bělohrad
Termín uskutečnění: 18. 06. 2011
Vodní tok: Javorka
Místo setkání:"turistický" pramen Javorky - asi 1,5 km od Pecky

Jednu z posledních akci ze seriálu "Voda ze střechy Evropy" uspořádali turisti z Lázní Bělohrad v sobotu 18. června. K pramenu Javorky vyrazilo za podmračeného počasí 125 turistů. Nejvíce jich bylo z pořádajícího odboru, dále pak z Nové Paky a Ostroměře.
Všichni měli možnost se ještě odpoledne zúčastnit v Lázních Bělohradě mezinárodního folklorního festivalu "Pod Zvičinou.

Luboš Hoška - KČT Lázně Bělohrad


…. Když zanedlouho překročil jsem HŘBET dle mapy slující JELENÍ a schyloval se ku klesání, potkal jsem tentokrát již skupinu účastníků, kteří ujistili mě, že cíl mého snažení je na dosah. Skutečně z místa, kde začínal prudký sestup do údolí zalesněného mladým stromovím, skrze ně za levotočivou zatáčku, spatřil jsem postavičky, jejichž přítomnost stvrzovaly vzdálené hlasy. Téměř vzápětí pozdravil jsem se s výpravou novopackých turistů vedenou Joskou a dorazil ku stolku, u něhož kupili se další účastníci akce. Napravo vedla lesní cesta, jež po sto metrech zakončena byla tokem o síle potůčku a studánkou opatřenou dřevěným krytem. Vláďa z Lázní Bělohrad představoval tu přítomným ŽEBRÁCKOU STUDÁNKOU, jež považována je za turistický pramen Javorky. Znovu u stolku pořadatelů vysvětlil existenci pramene spiritus agens celé akce Luboš z pořadatelského odboru KČT Lázní Bělohrad. Javorka, jež po 39-ikilometrové pouti vlévá se u Skřivan do Cidliny, má totiž v místech oněch - na úbočí zalesněného vrchu Kazabrud - několik zdrojnic, jež některé jsou v době sucha bez vody. Pramen v Žebrácké studánce za turistický považován je proto, že ze všech je nejvýraznější.
Zaprezentýroval jsem se, prohodil několik dalších slov s pořadateli a pokračoval jsem dál ve svém snažení nyní již podél zřetelného toku Javorky po mé levici. Vedle diplomu získal jsem od Vládi cenný tip, jenž zakrátko proměnil jsem v příjemnou skutečnost. Na koupališti na předkraji Pecky probíhal právě volejbalový turnaj, já však vlídně přijat jsem byl v restauraci Koupaliště & kemp a strávil jsem tu příjemnou více než půlhodinku až téměř do jedné odpolední při dvou kvasnicových pivech a chutné dršťkové polévce….

ještě prudký sestup a levotočivá zatáčka a konečně budu na průchozí kontrole Pochodu k prameni Javorka - Eurorando 2011, hlasy odtamtud jsou slyšet již v těchto místech. Foto: L. Šlosar


u prezentace hvězdicové akce postupně scházeli se turisté, jež neodradilo ani zpočátku nevlídné počasí. Foto: L. Šlosar


úvodní slova manžera akce L. Hošky o říčce Javorce doplnil posléze v blízkosti Žebrácké studánky další člen pořadatelského odboru V. Sluka. Foto: L. Šlosar


pozor nerozlít, byť nejde o lihovinu, v této lahvičce nabrána jest voda z Javorky k postupnému slití dalšími vodami českých a evropských toků. Foto: L. Šlosar


pod turistickým jejím pramenem doprovázela mě říčka Javorka po mé levici až ku Pecce, kde na delší čas jsem se s ní toho dne rozloučil. Foto: L. Šlosar


Luděk Šlosar - KČT Lokomotiva Trutnov /úryvek reportáže z celého výletu/







Dozvuky celostátní konference
Z celostátní konference, jež konala se 02. dubna, zaujmou dozajista následující informace:
  • výše členských příspěvků pro rok 2012 se nebude měnit
  • každý odbor by měl provést kontrolu registrace. Pokud došlo ke změně vedení odboru je nutné provést změnu registrace na změnovém formuláři
  • v souladu s čl. 42 stanov KČT jsou oblasti a odbory, které mají vlastní stanovy registrované MV ČR, jsou kolektivními členy KČT. Své sídlo, IČ, jména statutárních zástupců a číslo účtu jsou povinny písemně ohlásit na ústředí sekret. KČT do jednoho měsíce po vyrozumění o registraci stanov MV ČR. Tyto oblasti a odbory musí mít uzavřenou smlouvu o součinnosti s ÚV KČT. Bez tohoto ohlášení a uzavření smlouvy o součinnosti nemohou být za kolektivní členy KČT považovány a nemohou být zaregistrovány.

-lš- na základě zápisu z jednání výboru oblasti ze 06. 04. 2011




Síně slávy v oblastech a odborech
Motto: .."Dnešku plně neporozumí, kdo nezná včerejška." - Alois Jirásek

Turistické značené cesty musí turistu vést spolehlivě a bezpečně terénem tak, aby nebyl nucen cestu hledat, ale mohl se plně věnovat svým turistickým zájmům. Proto je nezbytné důsledné dodržovat jVýznam síní slávy spočívá v uchování významných činovníků a členů Klubu českých turistů v paměti jejich následníků. Smyslem síní slávy je, aby jména a odbory, které prokazatelným způsobem a nepřehlédnutelnou aktivitou zasloužily se o propagaci KČT v rámci svého regionu, nezůstaly zapomenuty.
Jejich uvedením do příslušné Síně slávy a připomenutí jejich významné činnosti - uskutečněné vhodným způsobem - naplňuje se i vlastní historie KČT. Kromě jednotlivců je možno v rámci každé oblasti vzpomenout a uvést do síní slávy také významné a dlouho existující odbory KČT příslušné oblasti nebo i sdružených oblastí (krajů, regionů).
Pro zařazení do síní slávy je třeba vytipovat významné osobnosti působící v příslušném oblasti a odboru a zjistit přesné jméno a příjmení navrženého, datum jeho narození i úmrtí a místo posledního odpočinku. V návaznosti na to je nutno zjistit dobu působnosti vytipované osoby ve funkcích v turistice. Pro prezentaci navrženého v síně slávy je ideální rovněž zajistit jeho vhodnou fotografii. V případě odborů doporučuje se minimálně padesátiletá aktivní činnost a i současná existence včetně uvedení jmen osobností, které odbor vedly či pozitivně ovlivňovaly. Navrhovatelům se doporučuje zhotovit formulář, na jehož vyplnění a zjišťování faktů se může podílet více pamětníků. Způsob presentace osobností je ponechán na vůli a možnostech zřizovatelů Síně slávy - jako možnosti se nabízejí tablo s foto, pamětní kniha či kronika, další formou je uchování Síně slávy v podobě CD nebo na webových stránkách příslušného odboru či oblasti.
Návrh na uvedení do Síně slávy osobností či odborů mohou podávat nejenom současní činovníci, ale i řadoví členové KČT. Za veškerou aktivitu a zřízení příslušné Síně slávy plně zodpovídá vedení oblasti či odboru. Ekonomické zabezpečení tohoto ocenění nese zřizovatel Síně slávy. Doporučuje se, aby uvádění do Síně slávy osobností i odborů bylo prováděno při významné události oblasti či odboru /konference, slavnostní zasedání apod./ a bylo dáno vhodným způsobem na vědomí veřejnosti a příslušnému městu, vhodné je také zveřejnění na významných akcích oblastí či odborů.
Zřizování síní slávy KČT upravuje metodický list ORG 3 / 2010 předsednictva KČT schválená a platný od 03. 11. 2010, z něhož zcela tento článek čerpá.
Těšíme se, že v některém z příštích číslech Zpravodaje dočteme se o prvních vlaštovkách v naší oblastí - prvních síních slávy celé oblasti nebo jejích velkých odborů, jímž jako zřizovatel své Síně slávy může býti každý z nich, neb žádný předpis naštěstí velikost odboru nestanovuje a tato dozajista nespočívá toliko v členské základně, ale především v činnosti a tradicí odboru.

Luděk Šlosar - šéfredaktor Zpravodaje




Nový čestný člen KČT
Ing. Milan Langráf z Opočna se narodil 11. července 1934 v Božci. Po měšťanské škole v Týnci nad Labem studoval na arcibiskupském gymnáziu v Praze a v Bohosudově. V l. 1950 - 1952 absolvoval Jiráskovo akademické gymnázium v Praze a v r. 1957 ukončil svá studia na ČVUT - vysoké škole stavební v Praze.
V l. 1957 - 2008 byl zaměstnán v n. p. Silnice Hradec Králové. Do ČSTV odboru Klubu českých turistů Praha vstoupil v r. 1978. Po absolvování všech tříd stupňů značkařů stal předsedou značkařů oblasti Orlické hory v Rychnově nad Kněžnou. Na základě školení v r. 1985 v Davli pořádaného TŠ ČÚV ČSTV Praha se stal zpracovatelem turistických map pro KČT a veřejnost.
Po celou dobu působení v KČT zastával funkci předsedy materiálové komise pro Východočeský kraj - až do r. 2009, kdy pro nemoc předal funkci Jiřímu Novákovi z Dobrušky.
Za obětavou práci pro KČT a širokou veřejnost při tvorbě map, tras značení a naučných stezek mu přejeme hodně zdraví a děkujeme za příklad, který nám všem dává. Na oblastní konferenci KČT byl oceněn titulem Čestný člen KČT.

Josef Baše - KČT Dobruška





Letem světem z ústředí KČT
  • předsednictvo a ústřední výbor KČT schválily rozdělení dotací a pokyny pro jejich čerpání v oblastech a odborech. Pro čerpání v oblastech a odborech je určeno 1.920 tis. Kč, tedy 64 % přidělené dotace. Dotace v oblastech a odborech je určena na přímou podporu činností a akcí oblastí a odborů /k tomu viz následující samostatnou podrobnější informaci/, pro navýšení dotace na akce seniorů, na podporu doškolovacích seminářů vedoucích a cvičitelů a na podporu akcí pro rodiče a dětí, resp. akcí, jejichž součástí jsou aktivity pro rodiče a děti. Podrobnosti obdržely
  • všechny odbory naší oblasti v materiálu Pravidla pro čerpání dotace Ministerstva financí v roce 2011 s příklady použití dotace a s informacemi o termínech vyúčtování
  • pro čerpání přímé dotace nabízí ústředí možnost objednání vybavené lékárničky pro své cvičitele, vedoucí a pořadatele akcí. Rozměr lékárničky je 172 x 11 x 8 cm a je vybavena pro turistické akce. Cena lékárničky je 750 Kč a bude odboru odečtena z přímé dotace. Lékárničky je možno objednávat do 31. 07. 2011 na adrese kct@kct.cz. K lékárničkám viz následující samostatnou informaci.
  • Evropská asociace turistických klubů (ERA - EWV) vyhlásila soutěž ekologických aktivit svých členů - klubů. Do soutěže mohou být přihlášeny realizované aktivity oblastí, odborů i jednotlivců. Termín pro podání přihlášky (na sekretariát ERA v Praze na ústředí KČT) je 31. 08. 2011 a podává se v angličtině. Sekretářka ERA paní Klimovičová může zájemcům pomoci s překladem, ale jen do 31. 07., pak bude na dovolené. Ceny jsou 1.500, 1.000 a 500 EUR.

-lš- na základě Aktuální informace 06 / 2011 z 10. 06. 2011





Dotace na přímou podporu činností a akcí oblastí a odborů
Vraťme se k předešlému článku pojednávajícímu v první jeho odrážce o dotacích. Největší zájem u odborů bude směřovat nejspíše na získání dotace na přímou podporu činností a akcí oblastí a odborů. Podpora bude rozdělena oblastem podle počtu registrovaných členů KČT. Dotaci mohou čerpat jen ty oblasti a odbory, které mají přiděleno IČ. Dotace bude proplácena po zaslání vyúčtování, oblast může požádat o bezúročnou půjčku na výdaje, spojené s realizací dotovaných aktivit a akcí. Vyúčtování musí být zasláno ústředí KČT nejpozději do 30. 11. 2011.
Pro zajímavost uvádíme přehled nákladů, na které se dotace Ministerstva financí použít nesmí. Jedná se o pořízení hmotného investičního majetku tj. nad 40 tis. Kč, úhradu úroků, penále, srážek a dalších finančních postihů, duplicitní úhradu stejných nákladů na projekt z různých zdrojů včetně zdrojů ze státního rozpočtu, leasing osobních automobilů a dalšího hmotného majetku, úhradu cestovních náhrad nad rámec daňově uznatelných nákladů podle zákoníku práce č. 262/2006 Sb., výdaje na pohoštění a dary, reklamní a propagační činnost a o úhradu výdajů služebních cest nad rámec organizačních povinností.
Finanční podpora Ministerstva financí je zaměřena na plnění sportovní, organizační a obsahové činnosti oblastí a odborů KČT. Příkladem nákladů, k jejichž úhradě má dotace sledovat, je např.
  1. materiálové vybavení oblastí, např. notebooky, tiskárny, kopírky
  2. náklady na provoz oblastí a odborů, např. pronájem zařízení nebo kluboven, kancelářské potřeby, kopírování
  3. doprava na turistickou akci (/vlak, autobus/
  4. vstupné na hrady zámky, do bazénu jen za předpokladu, že je součástí turistické akce
  5. náklady na pomůcky pro zajištění turistických akcí - např. mapy, lékárničky, pláštěnky, GPS navigace, termosky, vesty, větrovky, lodě, stany, slunečníky, stánky a altány, zahradní nábytek, trekingové hole a další pomůcky pro pořadatele.
    Do této skupiny náleží i náklady na zajištění turistických akcí např. cestovné, kancelářské potřeby, náklady na tisk propozic, pozvánek, mapek apod., spotřební materiál pro značení tras na akci, trička pro pořadatele
  6. náklady na ubytování v turistických zařízeních (/je nutno doplnit podepsaným seznamem účastníků)/
  7. náklady na ubytování pro zdravotně postižené ve 100% výši do maximální výše přidělené částky viz rozpočet dotace /nutný podepsaný seznam účastníků/
  8. náklady na zajištění doprovodného programu turistických akcí v přiměřené výši (např. program pro děti)
  9. Nelze tvrdit, že peníze na činnost odborů se povalují po ulici, nicméně ruku na srdce: využívají odbory všech možností, které mají?

-lš- dle materiálu Pravidla pro čerpání dotace Ministerstva financí v roce 2011





Lékárnička KČT
V článku Letem světem z ústředí KČT pojednáváme o možnosti objednat si lékárničku KČT. Aby zájemci nekupovali zajíce v pytli, uvádíme její obsah. I pro odbory, které možnosti objednání nevyužijí, ba a dokonce i pro jednotlivé turisty, může být následující přehled inspirací pro vytvoření vlastní lékárničky.
Obsahem lékárničky jsou: náplast s polštářkem, rukavice, elastické obinadlo 10 cm x 5m, hydrofilní obinadlo 10cm x 5m, hotový obvaz č. 4, léky - Carbo medicinalis (živočišné uhlí - proti průjmu), IBUMAX (Ibalgin 400) - proti bolesti, horečkám, Panadol - proti bolesti, horečkám, chřipce, Flonidan - proti alergii, Anopyrin - při akutním infarktu myokardu, Betadine 30 ml - desinfekce, Gel po bodnutí hmyzem - Alpa, vatové tyčinky, zaškrcovadlo, rouška PVC, resuscitační rouška, sterilní krytí - 10 x 10cm, sterilní krytí - 7,5 x 7,5cm, Cosmopor - 7,5 x 7,5cm, nůžky (stejné, jako v autolékárničce), pinzeta , píšťalka, mefix a izotermická folie.
Jak je uvedeno v článku Cena lékárničky je 750 Kč a jsou v ní zahrnuty obal Deuter M a vybavení dle seznamu, návod k použití, termíny pro výměnu obsahu. Její rozměr je 17 x 11 x 8 cm.

-lš-





Hrst informací z oblasti
  • na základě čl. II bodu 6 oblastní konference, jež se konala 26. 02. 2010, byl do výboru do funkce ekonoma oblasti kooptován Jiří Krejcar, Štorchova 1725, 508 01 Hořice, 603490191, 493622636, e-mail: krejcar@wo.cz.
  • při oblastní konferenci příští, t. j. v roce 2012, budou se konat volby do orgánů oblasti. Zájemci, kteří mají zájem zapojit do činnosti v oblastním výboru, případně v revizní komisi, nechť obrátí se na výbor svého mateřského odboru, který poskytne takto získaný tip dále oblastnímu výboru KČT
  • výbor oblasti projednal a odsouhlasil na svém zasedání 06. 04. 2011 návrhy na vyznamenání pro M. Ulricha a L. Hošky - udělení Čestného odznaku KČT - a pro členy KČT Ostroměř Ing. S. Vojtíška, O. Novotného, H. Němcovou a J. Němce - udělení čestného uznání. Především oslava kulatého výročí odboru je vhodná pro ocenění činnosti funkcionářů, cvičitelů a vedoucích odboru. I v rámci odboru je možno ocenit práci toho kterého jeho člena - diplomem. Všem vyznamenaným blahopřejeme
  • výbor na tomtéž zasedání projednal a rozhodl, že při konání semináře pro vedoucí a cvičitelé zajišťuje lektory a poskytne 50,- Kč na ubytování pro účastníka na noc. Také samotné odbory se mohou podílet na příspěvku pro svého vedoucího nebo cvičitele a tím nejlépe ocenit jeho práci
  • odbor KČT Hradec Králové - letošní jubilant - vydal výroční známku svého odboru. Zájemci se mohou obrátit přímo na předsedu odboru V. Hovorku.


  • -lš- na základě zápisu z jednání výboru oblasti ze 06. 04. 2011

    Pozvánka na seminář pro funkcionáře z odborů oblasti
    Oblast Klubu českých turistů Královehradeckého kraje pořádá ve dnech 12. a 13. listopadu 2011 seminář pro funkcionáře z odborů oblasti KČT Královéhradeckého kraje, spojený s možností vykonání zkoušky pro získání odbornosti vedoucí pěší turistiky. Seminář se koná na pro tyto účely prověřeném a osvědčeném místě v Jestřebí boudě v osadě Paseka. Dostanete se sem nejprve vlakem do Malých Svatoňovic nebo do Radvanic v Čechách a dále musíte pokračovat pěšky po turistických značkách. Další možností je doprava autem pod osadu Paseka od Radvanic v Č., po asfaltové silničce kolem kostela a podél hřbitovní zdi a dále lesní cestou (modře značenou cyklostezkou).
    V sobotu je na programu semináře seznámení s novými aktivitami KČT, zdravotní záležitosti /zajištění první pomoci, hlášení o úrazu, pojištění členů včetně praktické ukázky/, beseda na téma značení a získávání nových značkařů a další beseda na téma členská základna, spolupráce mezi odbory oblasti, turistické srazy a další aktuální témata. V neděli osvěží program semináře vycházka do okolí s praktickými ukázkami z topografie. Pořadatelé si samozřejmě vyhrazují právo upravit program semináře podle aktuálních novinek v činnosti Klubu.
    Ubytování je zajištěno na vícelůžkových pokojích v Jestřebí boudě a stravování od sobotního oběda tamtéž. Cena ubytovaní je 150 Kč na noc a stravování 220 Kč na celý pobyt (t. j. 1x snídaně, 2x oběd, 1x večeře/. Na nocleh přispívá oblast částkou 100,- Kč, ostatní si hradí účastník, případně vysílající odbor.
    Přihlášku, jejíž formulář obdržely jednotlivé odbory elektronickou poštou, je nutno zaslat do 15. září 2011 na adresu: Miroslav Vořechovský, Nerudova 489, 542 32 Úpice, nebo na elektronickou adresu kctupice@jestrebibouda.cz, případně na adresu oblasti paní Jágrové. Kapacita je omezena a přihlášky budou zařazovány v pořadí, v jakém přijdou, s tím aby bylo zastoupeno co nejvíce odborů. Pokud budete mít zájem o zkoušky vedoucího pěší turistiku, je nutno tuto skutečnost zaznamenat do přihlášky.

    -lš- dle pozvánky





    KČT hledá nové značkaře
    Dle čl. II bodu 4 písm. c/ stanov KČT je jedním z hlavních, v tomto případě i nezastupitelných, poslání Klubu značení a údržba turistických značených tras. Proto KČT hledá nové značkaře a proto rád zaškolí a zapojí případné zájemce do této činnosti.
    Turistické trasy značkují a informačním systémem (směrovkami, tabulkami, vývěsními mapami) opatřují vyškolení a zaškolení značkaři KČT ve svém osobním volnu. Členství značkaře v KČT přitom není povinné, ale je vhodné /jinak se na něho nebude např. vztahovat naše úrazové pojištění nebo pojištění odpovědnosti/. Každý této práci věnuje několik dní, většinou 2 - 6 dní v roce.
    Nové zájemce o tuto činnost vezmou zaškolující značkaři do terénu, kde se obvykle v průběhu dvou celodenních akcí prakticky seznámí s vlastním značkováním turistických tras v délce minimálně 10 km. Je vhodné, když takto zaškolený značkař následně prošel ještě dvouvíkendovým značkařským školením, neboť alespoň jeden člen skupiny (/většinou jde o dvojice)/ musí mít kvalifikaci vedoucího značkaře, kterou tímto školením získává.
    Pro svou značkařskou práci dostane každý člen skupiny veškerý potřebný materiál a nářadí. Zaškoleným a vyškoleným značkařům vzniká při jejich značkářské činnosti nárok cestovních náhrad. Výše těchto náhrad se řídí příslušnými směrnicemi KČT.
    Noví zájemci o značení v naší oblasti se mohou přihlásit u Josefa Simona, t. č. 736754142, elektronická adresa josimon@seznam.cz.

    -lš- dle náborového letáku pro nové značkaře vydaného sekcí turistického značení KČT

    Dva další odbory na internetu
    V našem Zpravodaji nepravidelně věnujeme se prezentaci odborů naší oblasti. S radostí čtenáře upozorňujeme, že od našich posledních článků zveřejněných na toto téma ve Zpravodaji č. 3/09, zaznamenali jsme na internetu další dvě webové stránky odborů naší oblasti.
    KČT Spartak Rychnov nad Kněžnou má své webové stránky na adrese http://kct-rk.mypage.cz/. Rozcestník jednotlivých částí stránek nalezneme vždy vlevo nahoře. V rubrice O nás naleznete všeobecné údaje o členství v KČT. Zájemce o akce odboru nenechá si ujít tlačítko Připravujeme. Pokud snad zaváhá, zda se některé akce zúčastní, navnadí ho zcela určitě rubrika Kronika akcí, k nejvýznamnějším posledním akcím nalezne tu texty i fotografie. Rubrika historie obsahuje v době napsání tohoto článku tři části - v první podrubrice nalezneme staré fotografie Orlických hor, ve druhé nalézají se dějiny turistiky v Orlických horách, rubriku pak uzavírají medailónky význačných osobností spojených s turistikou v Orlických horách - v době napsání tohoto článku JUDr. Jindřicha Štemberky a Dr. Karla Březiny. Galerie pokračuje obrázky z dalších významných akcí odboru. Část Orlické hory na webu obsahuje odkazuje na další webové stránky pojednávající o Orlických horách. Za ojedinělou část lze považovat Panorama, kde je možno si prohlédnout panoramatické záběry vybraných míst. Na stránkách nalezneme ještě odkazy na mapy, zajímavé články o turistice, odkazy na další stránky o turistice, tipy na výlety atd. U stránek lze nejvíce vyzdvihnout jejich pestrost, široký záběr a skvělou grafickou úpravu.
    Webové stránky KČT Dobruška, jež jsou úplně nahoře uvozeny fotografií kostela sv. Ducha, nalezneme na adrese http://kct-dobruska.webnode.cz/. I zde - jak je to ostatně obvyklé - nachází se rozcestník vlevo nahoře. Rubrika O nás obsahuje stručnou informaci o odboru a o smyslu stránek. Rubrika Kontakt vyjmenovává členy odboru.
    Rubrika Napište nám umožňuje surfujícímu obrátit se na odbor s připomínkami i podněty. Rubrika Novinky obsahuje nabídku nejbližších akcí odboru, její význam je zvýrazněn tím, že se nachází v každé podsekci vždy úplně vpravo. Rubrika Fotogalerie obsahuje momentky z výletu odboru. Přehled akcí odboru nachází se v rubrice Kalendář akcí a stránky doplňují pak rubriky Zprávy z oblasti a Mapy, ve které je přehled zelených map KČT.
    Prolistoval jsem další dvě stránky našich odborů. Obě jsou svým způsobem charakteristické a obě vypovídají o pestré činnosti obou odborů.

    -lš-





    Rekapitulace známých webových stránek v naší oblasti
    Obě webové stránky z předešlého článku samozřejmě fungují již delší dobu a doplňují pestrou mozaiku webových stránek odborů naší oblasti, jež dávají v celku sice nesystematický, nicméně vypovídající přehled o činnosti našich odborů. Není na škodu zrekapitulovat přehlednou tabulku o existujících stránkách odborů KČT a jejich adresách, jež se nám podařilo vyhledat /a jenž tedy nemusí být vyčerpávající/ - přehled je doplněn i čísly Zpravodaje, kdy jsme čtenáře se stránkami seznámili:
    oblast KČT Královéhradeckého kraje - 04/2006 - http://www.kct.cz/oblastni-deleni/kct-kralovehradeckeho-kraje /změna adresy/
    KČT Hradec Králové - 03/2009 - http://www.kcthradeckralove.estranky.cz/
    KČT Hořice v Podkrkonoší - 03/2005 - http://kct-horice.sweb.cz/
    KČT Jičín - 04/2008 - http://www.kctjicin.cz/ /upřesnění/
    KČT Nová Paka - 01/2007 - http://www.kctnovapaka.wz.cz/
    KČT Ostroměř - 04/2006 - http://kct-ostromer.webpark.cz/
    KČT Slovan Broumov - 03/2008 - http://www.kctbroumov.unas.cz/
    KČT Náchod - 01/2005 - http://www.volny.cz/kctnachod/
    KČT Nové Město nad Metují - 03/2005 - http://kct-novemestonm.wz.cz/ /upřesnění/
    KČT Pohoří - 03/2009 - http://www.kctpohori-lucka.estranky.cz/ /změna/
    KČT Spartak Rychnov n. Kn. - 02/2011 - http://kct-rk.mypage.cz/
    KČT Solnice - 04/2007 - http://www.solnice.cz/search.php?rsvelikost=sab&rstext=all-phpRS-all&rstema=43&stromhlmenu=43 -
    KČT Dobruška - 02/2011 - http://kct-dobruska.webnode.cz/
    KČT Jiskra Bohuslavice - 01/2008 - http://www.bohuslavaci.eu/
    KČT Lokomotiva Trutnov - letmo 02/1999 - http://www.slosar.cz/9.html
    KČT Sparta Úpice - 03/2000 - http://www.jestrebihory.cz/sport_uvod.htm
    KČT Vrchlabí - 02/2000 - http://kctvrchlabi.sweb.cz/default.htm - s narůstajícím podezřením, že se jedná o stránky neobnovované.
    Další přibyvší stránky odborů KČT naší oblasti naplňuje naději, že prostý přehled odborů oblasti KČT Královéhradeckého bude jednou současně portálem s odkazy na jejich stránky.

    ve volných chvílích venkovní nepohody na internetu listoval -lš-

    Rýchorská studánka
    Ještě než poutník završí šestikilometrové stoupání po zeleném turistickém značení ze Svobody nad Úpou a ještě než spočine v příjemném prostředí Rýchorské boudy, mine po levicí několik desítek metrů před boudou nikoliv bez povšimnutí Rýchorskou studánku. Studánka vyvěrá na svahovém prameništi a má výbornou pitnou vodu, kterou jsou zásobeni obyvatelé Horního Maršova a již zmíněná Rýchorská bouda.
    V její blízkosti se vyskytuje mnoho druhů vzácných rostlin a živočichů - např. z rostlin bledule jarní, lýkovec jedovatý, stračka vyvýšená, šafrán bělokvětý, ze živočichů pak měkkýš vřetenovka krkonošská, který patří dokonce mezi endemity - t. j. druh vázaný na jedinou oblast na světě, v tomto případě na Krkonoše.
    Stojí za to poutníkovi na onom místě chvíli postát, porozhlédnout se kol sebe, opláchnout si ruce a až potom zasednout k občerstvení v Rýchorské boudě, na nedaleké Kutné shlédnout východní Krkonoše a pokračovat dál přes Dvorský les nebo v blízkosti bývalých Sklenařovic do Trutnova či do Žacléře nebo dokonce na Pomezní boudu.

    při studánce může se poutník potěšit bohatou květenou. Foto: L. Šlosar


    v čisté chladné vodě může poutník zchladit své rozpálené dlaně a čelo. Foto: L. Šlosarr


    -lš- dle cedule KRNAP č. 3 u studánky





    Žernov
    Místo známé z knihy Boženy Němcové nachází se na silnici III/3049 spojující Českou Skalici a Červený Kostelec. Od České Skalice vzdáleno je 5 km severně.
    Přestože dnes jde o malou ves o síle 200 obyvatel, na počátku 15. stol. nalézáme o něm nejstarší zmínku jako o městečku. Do Žernova chodila románová postava Barunky, ve skutečnosti sama spisovatelka, na přástky. Vyrůstali zde další protagonisté z Babičky Jakub Míla, ve skutečnosti Míl, i Tomeš. Na Žernově sloužila i Viktorka Židová /1792 - 1868 a zde prožila svůj tragický příběh - prvorozené dítě pohodila v Žebrácké rokli pod Červenou horou. Narodil se tu i Antonín Čapek, otec umělců bratří Čapků.
    Do Žernova se dostanete ze železniční zastávky Řešetova Lhota po modře značené cestě po 5 km. Ze Žernova je možno pokračovat po modře značené cestě přes Rýzmburský altán na Červený most a odtud po červeně značené cestě přes Babiččino údolí na kraj České Skalice. I s následující cestou na nádraží je délka výletu kol 15 km.

    v Žernově vprostřed obce rozprostírá se náves. Foto: L. Šlosar


    zlacený kříž nachází se zkraje návsi blíže kaple. Foto: L. Šlosar


    -lš- dle zastavení naučné stezky Jakuba Mila

    Jarní úklid
    Poštovní schránka
    za Zličí v příkopě
    to není nějaká
    lecjaká věc.

    Noviny, časáky,
    pohledy,složenky
    bývaly v ní.

    Staří snad pomřeli,
    mladí ji nechtěli,
    proto ji hodili
    za Zličí ven.

    Já ji tam viděla,
    do pytle vhodila,
    pak jsem tu sbírku tam
    o značku opřela.

    Marie Šlechtová - KČT Hrot Česká Skalice





    ZPRAVODAJ. Čtvrtletník pro pěšáky, kolaře, lyžníky a vodáky Podkrkonoší a Krkonoš. Ročník 17, číslo 2. Vydavatel: oblast KČT Královéhradeckého kraje. Redakce: Luděk Šlosar /šéfredaktor/, Jana Skalková /redaktorka/. Adresa redakce: Luděk Šlosar, Pomněnková 435, 541 02 TRUTNOV 4. Telefon domů 499732830, mobil 728262273. Elektronická adresa: ludek(zavináč)slosar(tečka)cz.
    Dáno do tisku: 30. 06. 2011. Místo vydání: Trutnov. Cena: zdarma. Náklad jednoho čísla: 50 ks.
    Improvizovaná grafická úprava: Luděk Šlosar, Pomněnková 435, 541 02 TRUTNOV 4. Tisk: Luděk Šlosar. Distribuce: Dana Jágrová. Všem přispěvatelům děkujeme.
    Uzávěrka příštího čísla do 10. 09. 2011.
    Registrace: E 15083 ze dne 16. 02. 2004.


Můj E-mail:
ludek(zavináč)slosar(tečka)cz
Jsi od 17.03.1999 v pořadí  . poutník, který zabloudil na tyto stránky a který se na ně bude vracet již zcela s vědomým úmyslem