V Kacanovech
24. 10. 1998
Úvod
KČT v regionu Krkonoše a Podkrkonoší
KČT Lokomotiva Trutnov
Obrázky z Krkonoš a Podkrkonoší /ale také odjinud/
Zajímaví lidé
Reportáže z turistických akcí
Mladobucká padesátka
Návštěvní kniha


Zpravodaj

Poznámka: Na těchto stránkách je Zpravodaj č. 3/95 uveden bez grafické úpravy a v podobě, v jaké byl před korekturou, pouze s drobnými úpravami v členění obsahu a v názvech statí a s jednou opravou z dalšího čísla /údaj o orgánu, jenž udělil vyznamenání/


Obsah:


Namíchejme si svůj turistický lektvar dle své libosti/fejeton/
Postřehy delegáta celostátní konference KČT
Reportáže z turistických akcí
- Jarní setkání na Kozákově
- Oživená tradice na Táboře
Zpravodaj zve na méně známé akce
Z cykloturistického dění
Jaký bude letošní oblastní sraz v Bohuslavicích n. Ú.?
Odznaky a jiné aktivity - základní schéma
Zpravodaj představuje odbory - KČT Semily
Zpravodaj představuje zajímavé lokality oblasti - Jestřebí hory
Zajímavosti - informace - pokyny


NAMÍCHEJME SI SVŮJ TURISTICKÝ LEKTVAR DLE SVÉ LIBOSTI
V období, kdy teplé dny konečně snad převládnou nad chladnějšími, ochlazuji si rozpálené nitro staršími vzpomínkami.
Čelákovice, 7. ledna 1995, okolo 16,45 hod. Na poslední chvíli vbíhám do vlaku směrem na Hradec Králové. Mám za sebou "padesátku" Tříkrálového pochodu. V kupé nikdo není, a tak se převlékám z provlhlého oděvu. Včas. Na příští stanici přistupuje mohutnější připlešatělý chlapík. Nepůsobí příjemně, že sí mě stále prohlíží. Po chvíli si však odkašle a táže se: "Promiňte, z jakého jdete pochodu?" A hle - ledy nedůvěry jsou rázem prolomeny. Vykládám o právě absolvované trase Polabím, na dalši dotazy přeskakuji k turistice všeobecně, třeba kde lze získat kalendáře pochodů. Neznámý se také dříve věnoval turistice, má za sebou dokonce v dřívějších dobách tři "stovky", Později se věnoval košíkové, dotáhl to na ligového hráče, trenéra mládeže, ted' je sudím. Řeč skáče na basket a tentokrát se já ptám na věci, které zase mě zajímají z tohoto sportu. Zničehonic je tu Hradec Králové. Pravděpodobně se v životě nikdy neuvidíme, ale v nádražní hale se loučíme jako dobří přátelé.
Proč máme rádi turistiku? Kvůli kondici? Kvůli poznávání neznámých krajin, přírody? Z touhy po romantice? Protože tu nacházíme přátele stejné krevní skupiny? Abychom se vybouřili po týdnu stráveném při sedavém zaměstnání? Abychom plnili odznaky turistiky? Pro hezká razítka do vandrbuchu? Aby nám chutnalo lépe pivo? Nebo abychom prostě na den vypadli z domu?
Nedefinujme, nepředepisujme. Každý nechť si svůj turistický lektvar namíchá dle své libosti. Shodneme se však jistě v tom, že jeho nenápadnými ingrediencemi, které nás tolik osvěžují, jsou i takováto prostá setkání se zajímavými lidmi, to stále uvědomování si sounáležitosti s ostatními lidmi dobré vůle.
Blíží se doba dovolených. Hodně hezkých zážitků, mj. i prostřednictvím setkání se zajímavými sympatickými lidmi přeje

/Luděk/






POSTŘEHY DELEGÁTA CELOSTÁTNÍ KONFERENCE KČT
Konference se konala v neděli 9. dubna v Praze - v areálu Zemědělské univerzity v Suchdole. Na koleji Jih jsme přespali. Schůzovali jsme od 9 do 15,30 hodin. Do oběda podal předseda KČT Ing. Havelka krátkou zpráv o činnosti. Místopředseda KČT lng. Babnič nás seznámil s hospodařením v roce 1994 a rozpočtem na rok 1995. Významným výpadkem v příjmech minulého roku byla pohledávka za prodej Luční boudy ve výši 15 milionů Kč. Firma nechce platit, požaduje slevu a věc předložila soudu. Peníze jsou v dálce. Přestože peníze chybějí, turistická aktivita neklesá. Pokud jde o členskou základnu, zdá se, že jsme se odrazili ode dna.
Hlavním cílem konference bylo schválení změněných stanov Klubu. Podle nich mají právní subjektivitu všechny odbory, oblasti i ústředí. Většinou hlasů byl zvolen nový název pro ústředí Klubu - ústřední výbor. Já jsem pro toto pojmenování nehlasoval, mně se líbil název výkonný výbor. Bolestí posledních let je, že se na konferencích hodně času ztrácí hnidopišským dohadováním o slovíčka. Přicházejí návrhy některé slovo škrtnout, jiné doplnit, tamto rozšířit atd. Mně se to nelíbí, ale na druhé straně si říkám, že je to lepší než dřívější totalitní hlasovací mašinérie.
Byla dost silná kritika na ústřední aparát. Vedení přiznalo, že se v posledních letech všichni jeho pracovníci vyměnili. V Praze jsou bohaté možnosti uplatnění pro schopné lidi. Např. bývalý tajemník Tittelbach je dnes sportovním redaktorem TV Nova. Schopný ekonom v Praze nejde pod 18 tisíc Kč měsíčně. V takové situaci shání organizace našeho typu a naší velikosti dobré pracovníky těžko. Musí být i fandy pro turistiku, aby si vynahradili nižší platy.
První polovinu konference řídil místopředseda Moser, který se zúčastnil našeho oblastního jednání ve Dvoře Králové. Druhou - mnohem složitější část jednání řídil PhDr. Jan Stráský, jinak ministr dopravy. Byl přítomen po celou dobu jednání. V závěrečné fázi uplatnil své zkušenosti z funkce předsedy federální vlády a proplul všemi úskalími bez chyby. Přijel jsem domů v půl osmé večer s pocitem, že jsem tenhle den nepromarnil.


František Vacek - oblastní výbor KČT




JARNÍ SETKÁNÍ NA KOZÁKOVĚ
Jarního setkání na Kozákově se zúčastnilo 1.565 osob téměř z celé publiky. Největší účast měli turisté z oblastí Krkonoše a Podkrkonoší a Český ráj a Pojizeří. Touto akcí byla oficiálně otevřena nová rozhledna na Kozákově.
Setkání pořádal KČT Semily ve spolupráci s T. J. Benešov u Semil. Od časného rána směřovali turisté z různých míst na Kozákov /hvězdicový výstup/. V 10 hodin byl odstartován běh ze Semil na Kozákov, jehož se zúčastnilo čtrnáct běžců, nejstarším byl 77iletý p. Brunclík z Liberce.
Ve 13 hodin se rozběhl krátký program pro všechny účastníky. V úvodu vystoupila předsedkyně KČT Semily paní Marková. Kromě čelních představitelů regionů přijali pozvání předseda ústředního výboru KČT Ing. Jan Havelka a místopředseda a ministr dopravy zároveň PhDr. Jan Stráský. Nedělní odpoledne zpestřil svým vystoupením pěvecký soubor Jizera ze Semil. Velkou atrakcí především pro malé účastníky se stal jezdecký klub z Kludova u Železného Brodu, jehož zásluhou se děti mohly povozit na opravdových koních.

O PAMĚTNÍ KNIHY NA KOZÁKOVĚ PŘIBYLO HODNĚ PODPISŮ:


Zdeňka Marková - KČT Semily




OŽIVENÁ TRADICE NA TÁBOŘE
Nad nevelkým podhorským městem, proslulým výrobou sucharů a stanových tkanin, Lomnicí nad Popelkou tyčí se nevysoká hora Tábor, jejíž vrchol dosahuje 678 m n. m. výšky. Stojí zde starý, avšak nedávno zrekonstruovaný kostel s překrásným interiérem, který je zasvěcen Proměnění Páně. Podél cesty svažující se k Lomnici můžeme spatřit křížovou cestu - třináct zrekonstruovaných zděných kapliček, které znázorňují ukřižování Ježíše Krista. Poblíž kostela se tyčí věž vysoké rozhledny, z které při jasném počasí a dobré viditelnosti lze spatřit krásy naší domoviny až v dálce desítek kilometrů.
Hora Tábor je staré, daleko široko známé poutní místo, kam lidé různého věku od nepaměti chodili na pouť z velké dálky hlavně proto, aby načerpali novou potřebnou životní sílu v kostele při poutních bohoslužbách. Při těchto dlouhých poutních cestách se kochali nedávno probuzenou rozkvetlou přírodou, neboť oproti dnešní době znali téměř všechny luční, polní i lesní rostliny, byliny a květiny. Uměli se dívat a pozorovat, obdivovali přírodu, takže dlouhé poutní cesty jim sloužily nejen k upevnění zdraví, ale byly značnou zábavou a potěšením.
Jak čas plyne, doba pokročila, jaksi se zmodernizovala a převážná většina lidí všech věkových kategorií se dobrovolně vzdala těch překrásných požitků z pěšího putování a vyměnila ho za rychlé a pohodlné křeslo Škodovky či Favorita. Jízda autem je sice pohodlná, ale z rychle uhánějícího vozu sotva kdo pozná, co a jak všechno kvete a o upevnění zdraví nemůže být ani řeč.
Proto Klub českých turistů v Jilemnici se rozhodl, že se pokusí obnovit prastarou tradici a uspořádal první ročník pěšího pochodu pod názvem "Pojďte s námi na Tábor na pouť". Bylo určeno několik tras, pro různě schopné a odvážné účastníky. Nejdelší trasa pochodu z Jilemnice na Tábor a zpět měřila 38 km. Byly umožněny i tratě kratší, v různé návaznosti na vlakové spojení v obou směrech ze stanic Lomnice, Ploužnice a Libštátu. Zřízena byla i cyklotrasa, která měřila celkem 55 km.
Jelikož se jednalo o první ročník této akce, neočekávali jsme žádnou horentní účast, avšak skutečnost vyzněla nepříznivěji, přestože propagace byla rozsáhlá a včasná. Přišla pouze necelá padesátka startujících, včetně dětí. Mrzí nás, že naše snaha a úsilí nepadly na příliš úrodnou půdu, avšak věříme, že příští ok bude počet účastníků alespoň dvojnásobný, což pro nás bude povzbuzením pro další turistickou činnost. Vyzýváme a zveme všechny ty, kteří budou ochotni udělat něco pro své draví, aby příště přišli mezi nás a šli s námi na táborskou pouť.
S jilemnickým pozdravem "Přijďte pobejt".

Jiří Fišera - KČT Jilemnice




ZPRAVODAJ ZVE NA MÉNĚ ZNÁMÉ AKCE

Odbor KČT T. J. Lokomotiva Trutnov pořádá 3. až 6. srpna dálkový etapový pochod "Z Trutnova do čtyř stran ". Půjde se po trasách:
l. den: Královec - Chelmsko Sl. - Krzeszów - Lubawka - Královec
2. den: Č . Skalice - Ratibořice - Kuks - Betlém - - Dvůr Králové /Trutnov/
3. den: Pomezní boudy - Karpacz - nad Obřím dolem - /Sněžka - Pomezní boudy/ - Pec pod Sněžkou
4. den: Jestřebí hory buď z Teplic n. Met. nebo z Trutnova.
Můžete jít třeba jen jednu etapu. Na cestu do Polska je nutný cestovní pas. Po celou dobu je ubytování v hale Na Nivách ve vlastních spacích pytlích.
Zájemci si mohou napsat o podrobné propozice do 20. 07. 1995 na adresu: František Vacek, Křižíkova 554, 541 01 TRUTNOV.

Cykloturisté při KČT T. J. Benešov u Semil pořádají 26. srpna až 2. září 1995 v Křečkovicích akci pro cykloturisty "Českým rájem a Podkrkonoším na kolech". Náplní cykloakce bude poznání krajiny Českého ráje a Podkrkonoší, možnost plnění oblastního turistického odznaku Český ráj", ale také besedy a táboráky. Informace podají a přihlášky přijímají Jan Mucha, Benešov u Semil čp. 301, PSČ 512 06, telefonicky pak i Jan Hubař, tel. č. 0431/4039, večer!!!




Z CYKLOTURISTICKÉHO DĚNÍ
Dne 31. 3. - 1. 4. 1995 se sešel v Pardubicích aktiv sekce cykloturistiky ústředí KČT. Hlavními body programu bylo vyhodnocení celostátní soutěže "Přebor v cykloturistické aktivitě 1994" / a budování cyklostezek po celé České republice.
Ve výše uvedené soutěži naší oblast KČT reprezentoval pouze jediný odbor KČT z Rokytnice n. J. Mezi 37 odbory KČT z celé ČR s 843 účastníky rozdělenými do osmi kategorií obsadil pěkné 9. místo. Členové odboru ujeli celkem 31.840 km. Nejlepších umístění dosáhli a diplomy obdrželi v kategorii mužů za 7. - 8. místo Petr Rosůlek a Michal Jedlička. Stejná místa obsadily i sestry Hančovy v kategorii žákyň. Šest účastníků splnilo podmínky pro získání bronzového odznaku výkonnostního v cykloturistice.
Sekce cykloturistiky na sebe vzala nelehký úkol vybudovat po vzoru zahraničí i vČeské republice síť dálkových cyklotras. Ty povedou paprskovitě z Prahy na všechny světové strany. Další povedou okolo hranic ČR. Naší oblastí bude procházet cyklotrasa číslo 55 Harrachov - Adršpach dlouhá 93 km. Garantem vyznačení této trasy je odbor K~T Rokytnice n. J, Vyznačení bude provedeno speciálními značkami s piktogramem kola ve dvou velikostech. Pro informaci - trasa povede přes Rokytnici n. J., Vrchlabí, Rudník a Trutnov.
Příznivci cykloturistiky si mohou také objednat časopis "Cykloturistika" - časopis pro cesty na kole, ktery' začal vycházet od ledna. Předplatné čtyř čísel časopisu je za 68 Kč. Distributorem je vydavatelství Cykloturistika P. O. BOX 35. 303 35 PLZEŇ.
A na závěr pozvánka:
Setkání cykloturistů naší oblasti KČT se uskuteční ve dnech 23. - 24. září 1995 v oblasti Českého ráje, v Krčkovicích u Věžického rybníka.
Bližší informace podá Petr Rosůlek, 512 45 ROKYTNICE NAD JIZEROU čp. 166.

Petr Rosůlek - KČT Rokytnice n. J.




JAKÝ BUDE LETOŠNÍ SRAZ OBLASTI V BOHUSLAVICÍCH N. Ú.?
Po loňském srazu v Jilemnici jsme byli pověřeni výborem oblasti Krkonoše a Podkrkonoší uspořádat letošní letní sraz turistů naší oblasti. Letos se tedy sejdeme v Bohuslavicích nad Úpou ve dnech 18. až 20. srpna.
Sraz účastníků je již ve čtvrtek 17. srpna od 17 hod. na hřišti T. J. Jiskra Bohuslavice, kde je možno se již zaprezentovat na nadcházející třídenní putování po našem kraji. Je možno se účastnit i v jednotlivých dnech zvlášť, přičemž prezentace bude vždy od 6,00 do 10,00 hod, tamtéž. Sraz tedy můžete absolvovat jako dálkový etapový pochod nebo jako jednotlivé dálkové či turistické pochody. Startovné na jeden den činí 20 Kč. Organizovaným turistům poskytujeme slevu. Vybírat budete z deseti tras pěších, od 8 do 55 km a z devíti tras cyklistických od 15 do 100 km. Doporučujeme sebou vzít cestovní pas, protože cyklotrasa 100 km vede přes polské území.
Dále připravujeme na páteční podvečer vycházku za západem slunce na Čížkovy kameny. Večer je pak posezení při country hudbě u táborového ohně. V sobotu pak bude odstartován 20. ročník pochodu "Šmajd naším okolím". V 8,00 hod. bude slavnostní zahájení srazu s projevem předsedy oblasti Ing. Babováka a za účasti zástupce města Trutnova. Pro děti připravujeme trasu 8 km s překvapeními a soutěžemi. Večer se pak pobavíme tancem a poslechem country skupiny Pěna. V neděli je možno se vydat na třetí putování. Během odpoledne pak bude odjezd, jak doufáme, spokojených turistů do svých domovů.
UPOZORŇUJEME. Ubytování je v omezeném počtu cca 30 míst na podlaze, jinak ve vlastních stanech na hřišti. Dále je nutno počítat se ztíženými hygienickými podmínkami. Občerstvení je možno zakoupit po celé tři dny v místě dění. Na trasách je možno plnit tematický záznamník Cestami spisovatelů vydaný naším odborem a zařazený do plnění odznaku Turista ČR.
Na závěr Vám přeji mnoho nových dojmů a zážitků. Doufáme, že se k nám vrátíte i na další akce pořádané naším odborem. Podrobnější informace získáte na adrese: Jaroslav Teichman, Bohuslavice nad Úpou 82, 541 03 TRUTNOV.

Jaroslav Teichman - KČT Bohuslavice n. Ú.




ODZNAKY A JINÉ AKTIVITY - ZÁKLADNÍ SCHÉMA

Kořením turistiky, nikoliv samozřejmě samoúčelným, je plnění jejích odznaků, kterých je celá škála V tomto čísle uveřejňujeme jejich základní schéma s tím, že vám v příštích číslech jednotlivé druhy odznaků postupně představí osoba nejpovolenější, oblastní klasifikátor Vláďa Škop.





ZPRAVODAJ PŘEDSTAVUJE ODBORY - KČT SEMILY
Klub českých turistů v Semilech vznikl z okrašlovacího spolku 8. února 1909. Předsedou se stal okresní hejtman Antonín Böhm, který se zasloužil o velmi úspěšnou činnost. V roce 1934 odbor vlastnil nebo spravoval chatu na Kozákově, Crhovu chatu v Podspálově, Riegrovu, Palackého a Petržílkovu stezku, Masarykovu vyhlídku, Krkavčí skálu, plovárnu na Ostrově, školku s 550 ovocnými štěpy a udržoval 220 km turistických stezek. Po druhé světové válce se snažil obnovit činnost, v roce 1948 ztratil však svou samostatnost. Organizační a kádrové problémy odsunuly turistiku do pozadí.
Aktivní činnost začal oddíl vyvíjet od sedmdesátých let. Pravidelné turistické výlety pod vedením Fr. Vejvary se staly oblíbené. Odbor začal pořádat Novoroční výstup na Kozákov, dálkové pochody Po stopách květnového povstání v Podkrkonoší /později Jarním Semilskem/, Račí stezkou a další akce. Oblíbené se staly dálkové pochody a vícedenní zájezdy po celé republice pod vedením Luboše Hošky. Jindra Malý pečuje o Riegrovu stezku, Jirka Luksů o značení na Semilsku. V roce 1993 obnovil odbor Masarykovu vyhlídku a snaží se získat zpět do vlastnictví turistickou chatu na Kozákově. V roce 1994 sdružil finanční prostředky na výstavbu rozhledny v rámci vojenské věže na Kozákově. Rozhledna byla slavnostně otevřena 23. dubna 1995.

Zdeňka Marková - KČT Semily




ZPRAVODAJ PŘEDSTAVUJE ZAJÍMAVÉ LOKALITY OBLASTI - JESTŘEBÍ HORY

Druhým domovem úpických turistů se staly Jestřebí hory, nejen pro chatu, kterou v jejich prostoru mají jako základnu, ale především pro čistou, civilizací téměř nedotčenou přírodu.
Jestřebí hory, tento většinou zalesněný asi 17 km dlouhý hřeben mezi údolími Petříkovického potoka a Metuje u Hronova, leží v chráněné oblasti Broumovsko. První zmínky o horách s tímto jménem pocházejí již z 18. století. Nejvyšším vrcholem Jestřebích hor je Žaltman /740 m n. m./. Na vrcholové skalce byla postavena členy T. J. Baník Malé Svatoňovice rozhledna ze železné konstrukce. Do provozu byla uvedena v roce 1967. Je z ní panoramatický rozhled na Krkonoše, Rýchory, Vraní hory, Teplicko-adršpašské skály, Soví a Javoří hory, Broumovské stěny, Úpicko, Hronovsko, Orlické hory, Kralický Sněžník, Zvičinu, Kumburk a Trosky. K významnějším vrcholům Jestřebích hor patří Slavětínský kopec, Kolčárka, Švédský vrch a Na Perném. Žebrovité hřebeny vybíhají na severozápadě k Čížkovým kamenům, což je skalnatý zalesněný hřbet /632 m n. m/ nad levým břehem Úpy a je složen z pískovců, a na jihovýchodě k částečně zalesněnému vrchu Turov /603 m n. m./.
Mezi zajímavosti Jestřebích hor patří tzv. vírové hrnce vymleté ve slepencových skalách nad Petrovicemi. Další zajímavostí, která stojí za shlédnutí, je Kryštofova skála, kde jsou dva zkamenělé stromy prostupující slepenec, i když tam najdeme dnes jen zbytky. V této lokalitě je pak naleziště araukalitů. Téměř po hřebenu Jestřebích hor prochází tzv. Panská cesta, na které jsou nad Strážkovicemi na balvanech vytesány mezníky panství s letopočtem 1559. Horní má písmena AS /Albert Smiřický/, dolní BŽ /Bernard Žehužický/, oba mají erbové znaky.
Centrem Jestřebích hor je osada a výletní místo Paseka /674 m n. m./, 3 km severně od Malých Svatoňovic. Tato osada je bez veřejné komunikace a první zmínky o ní pocházejí z roku 1748. Karel Čapek ji nazval Brendy a tento název se vžil a je místními používán dodnes. Z bývalé Řehákovy hospody je nyní Jestřebí bouda ve správě úpických turistů. Je v provozu celoročně o víkendech jako bufet se základním občerstvením. Je zde připraveno ubytování pro 34 osob za 60 Kč za noc na osobu / pro členy KČT platí sleva o 10 Kč za noc/ ve vícelůžkových pokojích. V okolí najdete v zimě velmi pěkné terény pro běžkaře, na jaře louky pokryté koberci bledulí, léto lze využít k toulkám v přírodě a na podzim je tu mimojiné houbařský ráj.
Na závěr Vás chceme pozvat na Jestřebí hory. Přijďte pobejt na Brendy! Kontaktní adresa pro zájemce o ubytování: Miroslav Vořechovský, Úpice, Pod skalkou 1002, tel. č. 0439/932692/.

Miroslav Vořechovský - KČT Úpice




ZAJÍMAVOSTI - INFORMACE - POKYNY

RÁDI OZNAMUJEME:
Od ústředního výboru KČT obdrželi za dlouholetou činnost vyznamenání:
JINDŘICH MALÝ - KČT Semily - veřejné uznání s medailí za dlouholetou činnost organizační a funkcionářskou
ING. JOSEF EHRENBERGER - KČT Lokomotiva Trutnov - veřejné uznání za dlouholetou úspěšnou práci s mládeží
KAREL CELBA- KČT Baník Žacléř - veřejné uznání za činnost v oblasti značení
VILÉM GÖRNER - KČT Baník Žacléř - veřejné uznání za činnost v oblasti značení
Všem vyznamenaným srdečně blahopřejeme.

P o c h v a 1 a - V sobotu 6. května se devět členů a členek KČT naší oblasti zúčastnilo brigády na Zvičině v rámci akce "Turisté na pomoc svým objektům". Z nich po čtyřech byli ze Dvora Králové a Hostinné, jeden z Trutnova. Na pracích se aktivně podílel i předseda KČT Ing. Havelka. Byl vykonán pěkný kus práce při přípravě výstavby čistící stanice.

Den rodinné turistiky - uskutečnil se v Trutnově, Žacléři, Dvoře Králové, Hostinném a Vysokém nad Jizerou. Vydáno bylo asi 150 záznamníků akce "Za toulavým náprstkem".

Pohled do "kuchyně oblastního výboru - do tisku se připravuje záznamník oblastního odznaku "Za účast na akcích našich odborů"
- bude objednána vlajka KČT, aby mohla být vztyčena již na oblastním srazu turistů





ZPRAVODAJ. Čtvrtletník pro pěšáky, kolaře, vodomily a lyžníky Podkrkonoší a Krkonoš. Ročník 1, číslo 3. Copyright - účelová tiskovina určená pro členy KČT oblasti Podkrkonoší a Krkonoš. Textová stránka: Luděk Šlosar. Příspěvky zasílejte na adresu: Luděk Šlosar, Horská 435, 541 02 TRUTNOV 4. Pouze telefonické vzkazy do zaměstnání /0439/807277/.
Všem přispěvovatelům děkujeme za zaslané příspěvky.
Uzávěrka příštího čísla do 16. 09. 1995.
Grafická stránka: Luboš Hoška. Tisk: Hoška Tour.




Můj E-mail:
ludek(zavináč)slosar(tečka)cz
Jsi od 17.03.1999 v pořadí  . poutník, který zabloudil na tyto stránky a který se na ně bude vracet již zcela s vědomým úmyslem