V Kacanovech
24. 10. 1998
Úvod
KČT v regionu Krkonoše a Podkrkonoší
KČT Lokomotiva Trutnov
Obrázky z Krkonoš a Podkrkonoší /ale také odjinud/
Zajímaví lidé
Reportáže z turistických akcí
Mladobucká padesátka
Návštěvní kniha


Srazy oblasti5. ročník - sraz turistů v roce 1998 - pořadatel KČT Malé Svatoňovice - 22. - 23. 08. 1998 - Malé Svatoňovice - kulturní dům
razítko srazu
propozice nebo plakát srazu
slovo pořadatele z kroniky
odkazy na články ve Zpravodaji
diplom nebo pamětní list účastníka srazu
pohled od zákulisí srazu
statistické údaje ze srazu a z tras, které jsem absolvoval
moje reportáž ze srazu
razítko srazu


propozice nebo plakát srazuslovo pořadatele z kroniky
O prázdninovém víkendu ve dnech 22. - 23. srpna 1998 se uskutečnil v Malých Svatoňovicích již 5. oblastní sraz turistů Krkonoš a Podkrkonoší. Příprava nám pořadatelům dala pořádně zabrat, ale byli jsme schopni přivítat jakékoliv množství kamarádů z regionu i z celé republiky. V pátek, v předvečer, se počasí pokazilo, a tak jsme trochu s obavami očekávali návštěvníky.
Velmi mile nás překvapilo asi 60 turistů, kteří přijeli už v pátek na noc. Přijeli cyklisté z Plzně, pěšáci z Moravy. Ale nejvíce nás překvapili cyklisté z Benešova u Semil, kteří přijeli po týdenním putování po oblasti. Sobota byla hlavním dnem srazu. Pořadatelé jako vždy měli sraz ještě za tmy. Pak už se scházeli turisté. V 7.00 hod. začala zvesela vyhrávat na náměstí místní dechovka a vše připravovalo ke slavnostnímu zahájení.
5. oblastní sraz byl slavnostně zahájen v 8.00 hod. přáním předsedy místní organizace Honzy Šafáře. Popřál všem hezký pobyt v Malých Svatoňovicích a hezké zážitky. Za obec promluvil starosta p. Milan Kábrt a za oblast KČT p. Šlosar. Poté bylo 21 turistů vyznamenáno upomínkovým diplomem a 3 zasloužilí turisté pamětní plaketou 2. stupně od ústředního výboru KČT.
Pak už vyšli nebo vyjeli turisté na trasy.Byly připraveny pro každého podle jeho kondice: pro pěší 15, 35 a 50 km, pro cyklo 15 - 80 km. Vedly do oblasti Teplicko-adršpašských skal i po Jestřebích horách. Vracející čekalo občerstvení, pamětní listy, útulné prostředí kulturního domu, kde nonstop běžela videokazeta se záznamem z mistrovství světa v běhu do vrchu, které se v Malých Svatoňovicích konalo v září 1997. Celá středa byla provázena přeháňkami deště, a tak jsme s obavami připravovali večerní program s country hudbou na koupališti. Průtrž mračen, špatné počasí - to byl sobotní večer. Ale hudba hrála krásně až do půlnoci a asi 50 vytrvalců nic neodradilo a vesele se bavili.
Krátká noc a deštivé počasí ráno - to byl další den, kdy přišlo pro špatné počasí asi 20 nejvytrvalejších. Čekaly je nádherné trasy do údolí Úpy na Úpicko a do Ratibořic. Ač unaveni vraceli se turisté a byli nadšeni trasami, ubytováním, občerstvením, které fungovalo od rána až do noci.
Na 5. sraz přišlo 162 pěších a 38 cyklistů. Všichni obdrželi pamětní list, drobné upomínky od sponzorů, především ale hezké vzpomínky a zážitky 2 dnů prožitých v našem kraji pod Jestřebími horami. Za úspěch, za to, že všechno klaplo a lidé odjížděli spokojeni, patří dík sponzorům, občanům Malých Svatoňovic, ale hlavně obětavým organizátorům - členům místního KČT. Pracovali mnoho hodin, aby připravili vše ke spokojenosti příchozích návštěvníků. Vše dopadlo dobře, a tak se těšíme na 6. oblastní sraz i na všechno další u nás, u vás nebo někde na pěkných turistických trasách.


článek Krkonošských novin
Obci zaplnili turisté
M a l é S v a t o ň o v i c e - Jednou z významných akcí, která se v obci uskutečnila před několika dny, byl oblastní sraz turistů. Pořadateli se stali členové Klubu českých turistů, kteří pro účastníky připravili zajímavý program. Po slavnostním zahájeni srazu následovalo vyhodnocení nejlepších turistů v rámci východočeské oblasti. Pěší i cyklisté pak měli možnost "vyrazit" na připravené trasy. K dispozici bylo samozřejmě občerstvení a na náměstí vyhrávala k příjemnému poslechu hudba. "Zájemci měli možnost zhlédnout záznam z nedávného Mistrovství světa v běhu do vrchu, který se tu promítal. Večer se pak v areálu místního koupaliště konala taneční zábava," řekla nám zástupkyně starosty Eva Hylmarová. "Škoda jen, že místních bylo minimálně, více bylo turistů, kteří.do obce přijeli," dodala.

(anc)


odkazy na články ve Zpravodaji

5. sraz turistů je za dveřmi! 03/1998

hodnotící článek o srazu je takměř totožný s reportáží autora stránek na konci

diplom nebo pamětní list účastníka srazu


pohled od zákulisí srazu /foto pořadatelé, popisky autor těchto stránek/:


kdo se snad o srazu nedověděl dík propagaci, byl na start přiváben transparentem na nároží pod kulturním domem


účastníkům před startem zahrála na povzbuzení dechovka


slavnostní zahájení srazu ze vchodu do kulturního domu, vpředu zleva místopředseda oblasti Václav Vancl, uprostřed s mikrofonem starosta Milan Kábrt a vpravo předseda malosvatoňovického odboru Jan Šafář


pořadatelé v útrobách kulturního domu zvládali nápor startujících statečně


před startem přihlíželi účastníci se zájmem slavnostnímu zahájení


statistické údaje ze srazu a z tras, které jsem absolvoval
datum: 22. 08. 1998 /1. den/
místo startu: Malé Svatoňovice
místo cíle: Malé Svatoňovice
trasa: 52 km
body: Malé Svatoňovice, Petrovice, rozcestí pod Kolčárkou, Horní Vernéřovice, Studnice, Skály, Čáp, Kraví hora, Lokomotiva, Teplice na Metují, Adršpach, Janovice, Zadní Hradiště, Radvanice, Paseka, rozcestí pod Žaltmanem, Bílý kámen, Šrejberky, Malé Svatoňovice
kontroly: ---
body: ---
účastníci: oba dva dny 199 lidí
počasí: změna předtím letního počasí v pátek před srazem, ráno před 9. déšť, poté střídavě oblačno a polojasno, mezi 12. a 13. hodinou další přeháňky, poté do večera polojasno
terén: ve skalách vlhký, obtížně schůdný


datum: 23. 08. 1998 /2. den/
místo startu: Malé Svatoňovice
místo cíle: Malé Svatoňovice
trasa: 35 km
body: Malé Svatoňovice, Velké Svatoňovice, Kolčárka, Úpice, Končiny, Devět křížů, Červený Kostelec, Rtyně v P. /okraj/, pod Perným, Odolov, rozcestí pod Kolčárkou, Bílý kámen, Šrejberky, Malé Svatoňovice
kontroly: ---
body: ---
účastníci: oba dva dny 199 lidí
počasí: proměnlivé počasí, chvílemi déšť, celkově chladněji
terén: místy vlhký


moje reportáž ze srazu

ZA OPONOU I PŘED OPONOU

Oblastní konference konaná dne 01. 03. 1997 přidělila pořádání 5. srazu turistů oblasti Krkonoše a Podkrkonoší v roce 1998 odboru KČT Malé Svatoňovice. Akce byla zařazena mezi devět regionálních akcí oslav 110. výročí KČT v roce 1998.
Při pořádání srazu se znovu ukázalo, jak je výhodné pořádat podobnou akci v malém městě, kde není inflace společenských událostí a kde tudíž každá významná akce je věcí celé obce. Dokladem je skutečnost, že na propozicích nalezneme na deset sponzorů přímo z města, mezi nimi na prvním místě obecní úřad, u kterého pořadatelé při přípravě srazu nalezli plnou podporu. Sponzory pochodu byly však i firmy z Janovic, Jívky, Velkých Svatoňovic, Markoušovic, Úpice i dokonce Trutnova. Finanční pomoc poskytly i Obecní úřad v Malých Svatoňovic a oblast Krkonoše a Podkrkonoší.
Pořadatelé, kteří sraz zajišťovali v počtu 24, zvolili za centrum celého dění v průběhu obou dnů vstupní halu Kulturního domu na náměstí Karla Čapka v Malých Svatoňovicích. Zde bylo vpředu vlevo levné občerstvení, dál v hloubi místnosti stolky s itineráři pochodů i s dalšími informacemi o jiných turistických akcích, vzadu prostory k uschování věcí, v patře pak místnost pro ubytování. Originálním nápadem bylo provozování videopřijímače, v němž non stop běžel pořad o mistrovství světa v běhu do vrchu, které se v městě konaly o rok dříve. Účastníci mohli k přátelským setkáním využít i v Kamennou hospodu, do které bylo možno se dostat přímo vchodem ze vstupní haly.
Sraz byl slavnostně zahájen 22. srpna v 8,00 hod. na náměstí bratří Čapků předsedou odboru KČT Malé Svatoňovice, starostou obce a sekretářem oblasti. Po jejich krátkých úvodních vystoupeních obdrželi řádné vyznamenání KČT 2. stupně - veřejné uznání s medailí za mimořádně prospěšnou činnost pro Klub českých turistů a českou turistiku 3 členové pořadatelského odboru pánové. Pro další 22 další členy KČT oblasti, 1 TOM a 1 bývalou členku, jež se zasloužila o rozvoj turistiky, byly určeny zvláštní diplomy udělené ke 110. výročí založení KČT. Ke srazu turistů patří pochopitelně především zajímavé trasy. V souvislosti s nimi dejme slovo přímo jednomu z přímých aktérů:
Na nejdelší padesátikilometrovou trasu vyrážím netradičně pozdě - v 9 hod. po slavnostním zahájení a občerstvení v Kamenné hospodě. Z pohledu počasí to vadit příliš nebude, po dosavadním letním počasí přišlo v pátek mírné ochlazení. Vycházím po krátkém dešti, překlenu na rozcestí pod Kolčárkou Jestřebí hory a v Jívce se posilňuji v bufetu u firmy Elektrokomp chutnou dršťkovou. V té době je slunečno a teplo. Při stoupání ze Studnice na Skály poznávám ve třech postavách, jež předcházím, turisty z Berouna. Svědčí to o tom, že o sraz je zájem i v jiných krajích. Těsně nato nacházím na cestě opuštěný itinerář.

Luděk na Čápu - na trase srazu.

Na Čáp přicházím v době, kdy se tu fotografují dvě ženy. Střílím jen tak od boku, to jest ptám se, zda některé z nich náhodou itinerář nepatří. Máme štěstí, totiž jedna z žen proto, že se opět shledala se svým itinerářem, rovněž ale já, to proto, že na oplátku jsem vyfotografován pro svůj turistický archív /pozn. za několik dní mi skutečně přišla zdarma fotografie podle špatně čitelného razítka na dopise odněkud z Plzeňska, škoda že nemohu neznámým ženám znovu poděkovat/. Za Čápem mě stíhá drobný déšť. Přesto se rozhoduji, že proti itineráři si trasu prodloužím, a šlapu nahoru na Kraví horu a Lokomotivu. Střídavě prší, terén je kluzký především na dřevěných, místy trochu pobořených lávkách. Udržování rovnováhy s deštníkem v ruce zejména při sestupech je obtížné. Přes nepřízeň počasí naskýtají se mi na některých místech utěšené pohledy například na Javoří hory. Když jsem již na sestupu do Teplic nad Metují, vysvitne najednou sluníčku a já procházím na jedné mýtince neuvěřitelně neprostupnou mlhou, jak se najednou odpařuje les. Přestože prakticky až do Janovic mě čeká silnice anebo zpevněná cesta /ta až u lesa za Adršpachem/, nijak mi to po obtížném kluzkém terénu ve skalách nevadí. V hotelu Skalní město v Adršpachu dávám si pouze jedno z četných razítek fiktivních a dobrovolných kontrol /má ho kupodivu chlapec střežící WC/, protože tu k točenému pivu vyžadují stále absurdní vysokou zálohu. A tak se zastavuji až v pohostinství U Tyšerů v Janovicích, opravňuje mě k tomu zlepšené slunečné počasí a z něho vyplývající pocit vysušenosti. Na Jestřebí boudě na Pasekách se potkávám konečně se známými turisty - s Mílou z Hořic a s Vláďou z Lázní Bělohrad, kteří pro sraz zvolili jako přesunový prostředek kolo. Před 19. hodinou přicházím za znovu proměnlivého počasí do cíle spokojen s trasou vybranou pořadateli, sice většinou známou, nikdy však okoukanou.
Toto autentické vyprávění je možno doplnit tím, že pořadatelé pro první den - sobotu - vybrali pěší trasy 15, 35 a 50 km a cyklotrasy 15 - 80 km, přičemž je směrovali především na Jestřebí hory a Teplicko-adršpašské skály, v neděli za již více nevlídného počasí pak přišly na řadu trasy kratší 15 - 35 km a cyklotrasy 15 - 50 km, na nichž účastníci měli možnost poznat více Úpskou kotlinu.
Počasí srazu příliš nepřálo - s ohledem na to, že ještě do čtvrtka bylo slunečné počasí. Protože se však v sobotu na noc alespoň chvílemi umoudřilo, bylo možno završit první den posezením, ba i tancem na koupališti při vystoupení country skupiny Polická pětka. Srazu se zúčastnilo 200 účastníků, mnozí z nich využili příležitosti plnit odznaky Turista oblasti, Cestami spisovatelů či Náchodsko, jako například v našem kraji již populární skupina cyklistů z Plzeňska. Vedle nich pořadatelé zaznamenali účastníky až z Karlových Var, Mostu, Ostravy, Brna, Prahy, Berouna či Liberce.
Účastníci srazu dostali zdarma drobné občerstvení /párky z provenience sponzora KPCM, s. r. o., Markoušovice/, ti, kteří se zúčastnili obou dnů srazu, byli spokojeni s chutnou večeří v učilišti - gulášem nebo moravským vrabcem. Všem zůstaly jako památka na sraz pamětní list, pohlednice města a propagační materiál Malých Svatoňovic a blízkého okolí.
Pořadatelům, kteří si za tři dny /včetně ubytovacího dne pátku/ a dvě noci vůbec neodpočinuli, patří upřímný dík všech turistů ze vzdálených lokalit, kteří přišli poznávat neznámé krásy kraje bratří Čapků, i těch z naší oblasti, kteří se přišli na sraz pozdravit se známými a upevnit konsolidaci naší oblasti. Ten dík pořadatelům patří za program bez hluchých míst, bezchybnou organizaci a zejména za vytvoření nádherné neopakovatelné atmosféry.
Můj E-mail: ludek(zavináč)slosar(tečka)cz
Jsi od 1.4.1999 v pořadí  . poutník, který zabloudil na tyto stránky a který se na ně bude vracet již zcela s vědomým úmyslem