V Kacanovech
24. 10. 1998
Úvod
KČT v regionu Krkonoše a Podkrkonoší
KČT Lokomotiva Trutnov
Obrázky z Krkonoš a Podkrkonoší /ale také odjinud/
Zajímaví lidé
Reportáže z turistických akcí
Mladobucká padesátka
Návštěvní kniha


Zpravodaj

Poznámka: Na těchto stránkách je Zpravodaj č. 2/02 uveden bez grafické úpravy, naopak navíc s opravou dvou chyb, s nadčasovou poznámkou v úvodu článku o internetu v roce 2002 a a se zobrazením k textu druhého a posledního článku - "suvenýry" z celostátní konference a čepelkovskou medailí.


Obsah:


O kouzelné peněžence /úvodník/
O celostátní konferenci vážně i trochu zlehka
Schůzka ve Dvoře Králové n. L.
Co je nového v Klubu českých turistů
Internet v oblasti v roce 2002
Představujeme odbor KČT Rokytnice nad Jizerou
KČT Malé Svatoňovice oslavil 80 let výročí


O kouzelné peněžence
Boty, kalhoty, trička, strava, zavazadla - to jsou běžné věci v životě člověka. Pro turistiku musí však být upraveny specifickým způsobem - nelze nosit na pochod běžné kalhoty do práce, nýbrž třeba golfky, rovněž se na turistické akci nedoporučuje nosit polobotky, nýbrž k tomu vhodnou obuv - botasky nebo pohorky, turista si také určitě nezvolí pro své výpravy kaviár, ovar nebo tlačenku, nýbrž jednoduchou zkáze nepodléhající stravu. Věci takto zvolené samozřejmě používáme vědomě, nechodíme pro ten účel do našich šatníků či ledniček bez rozmyslu a věci z nich nebéřeme namátkově.
Já navíc vlastním pro pochody a cestování speciální peněženku, na rozdíl od předchozího ji mám zcela náhodně. Zvláštnost peněženky a její vhodnost pro cestování je v tom, že je kouzelná tím, že se za všech okolností a odkudkoliv ke mně navrací zpět.
Za dobu, po kterou ji mám, jsem ji totiž zapomněl třikrát na různých místech v Čechách, vždy uprostřed davů lidí a pokaždé se ke mě vrátila. Poprvé mi vypadla z kapsy 15. října 2000 v cíli Májového pochodu Járy Cimrmana /nejde opravdu o překlep v názvu pochodu nebo v datu/ na stadiónku v Benešově u Semil, jakási dobrá duše mi ji zaslala i s kompletním obsahem, bohužel jsem vzápětí ztratil zpáteční adresu ze zásilky a nestačil jsem poctivému nálezci poděkovat, činím tak aspoň tímto způsobem. Podruhé jsem měl peněženku přichystánu letos v zimě v Praze na následujícím semináři, zapomněl jsem ji na předchozím semináři na sedadle přednáškové síně a pořadatelé ji nalezli.
Naposledy mi vypadla z kapsy ve vesničce Černíkovice za Týncem nad Sázavou v květnu při frekventovaném pochodu Praha - Prčice, když jsem se tu občerstvoval malinovkou. Na ztrátu jsem přišel na další kontrole v Neveklově a na chvíli mi to zkazilo radost z pochodu, přestože jsem přišel "jen" o stokorunu, a další peníze jsem měl bezpečně uloženy v batohu. I nyní měla příhoda ztracené peněženky zajímavý a překvapivý dozvuk. Protože mě jako majitele identifikoval pouze průkaz pojištěnce bez adresy, nevěřil jsem přirozeně, že případný nálezce si dá práci mě nalézt, bude-li mít vůbec takovou vůli. Nicméně za týden jsem obdržel dopis od své pojišťovny, který obsahoval vedle průvodního dopisu duplikát průkazu pojištěnce a dopis nálezce, ve kterém žádal pojišťovnu o pomoc při kontaktování se mnou. V dopise udával též číslo svého mobilního telefonu, na který jsem se mu druhého dne ohlásil, a nálezce mi na to peněženku zaslal obratem a jako v předchozích případech s plným obsahem.
Tato příhoda mě tak fascinovala, že následující noc jsem měl tento sen: plul jsem na parníku nad Mariánským příkopem /hloubka 14.000 metrů/, na palubě mi do širého moře z ruky vypadla má peněženka, než jsem dojel do Manily nebo Kuala Lumpur, objevil se potápěč z batyskafu a opět mi podával peněženku, jíž se zřejmě tak nikdy nezbavím.
Příhoda s peněženkou, kterou jsem tedy zapomněl postupně na třech různých místech - v Benešově u Semil, v Praze a nedaleko Týnce nad Sázavou a která se mi vždy vrátila, mě přesvědčila o dvou skutečnostech - o tom, že i při dnešním do jisté míry úpadku mravů, způsobeného honbou za penězi, je stále většina lidí poctivých, a dále o tom, že asi mám peněženku kouzelnou, neboť se ke mně vždy za všech okolností vrací.
Jsou však bohužel lidé, kteří si lehce nabytých darů neváží. Patřím mezi ně bohužel i já. Stále více se přistihuji totiž při představě, jak by to bylo nádherné, kdyby kouzlo peněženky nespočívalo pouze v tom, že vždy připutuje za mnou, ale hlavně v tom, že by v ní alespoň aritmetickou řadou během ztráty přibylo peněz.........

/Luděk/






O celostátní konferenci vážně i trochu zlehka
Ve dnech 06. a 07. dubna jsme se Mirek Vořechovský a já zúčastnili celostátní konference KČT, jež se konala v Pardubicích v universitním areálu. Mezi nejvýznamnější závěry patřilo následující: byl schválen rozpočet a vzata na vědomí zpráva o hospodaření, snaha o uspořádání oblastí dle krajů se projevila pouze v doporučujících ustanoveních usnesení, byl zvolen nový ústřední výbor KČT a nová revizní komise. Konference jednoznačně ukázala, že roste význam KČT v republice i na mezinárodním foru, dokladem jsou funkce našich představitelů v IVV a v EWV, jakož i přesunutí sekretariátu EWV do Prahy. O významu našeho Klubu svědčí i skutečnost, že členská základna čítá cca 44 tis. lidí.
Líbilo se nám obsáhlé, ale neobyčejně zajímavé hlavní vystoupení předsedy KČT Ing. Havelky. Jako odchovanec bývalého totalitního režimu jsem zažil desítky a stovky prázdných nudných projevů, i krátkých. Předseda hovořil tradičně dlouho, ale po celou dobu svého vystoupení tak zajímavě, že až do konce dokázal upoutat pozornost. Mluvilo se hodně o časopisu Turista, přes ojedinělou kritiku se přítomní shodli na tom, že jeho úroveň se zlepšila. Ze zprávy o hospodaření vyplynulo, že příspěvky zdaleka nepředstavují rozhodující část příjmů, tou jsou dotace. Novým sponzorem KČT jsou Lesy České republiky, státní podnik.
Diskuse se po tématické části nejvíce odvíjela od problematiky vztahu organizačního uspořádání KČT ke krajskému zřízení, převažovaly názory, aby oblast KČT odpovídala celá kraji, objevily se však i názory opačné. Při hlasováních o těch částech usnesení, které se směřovaly k tomu, aby oblasti KČT byly totožné s kraji, jsme zažili dost nezvyklý pocit. Hlasovali jsme ve všech případech proti všem bodům, které podporovaly toto stanovisko, v menšině. Nečinili jsme tak samozřejmě z důvodu nějakého trucování nebo snahy být za každou cenu proti, ale protože jsme přesvědčeni, že jsme reprezentovali názory drtivé většiny členů stávající oblasti, ať již v ní i od 01. 01. 2003 zůstanou anebo založí jinou malou, ale nepochybně funkční oblast v Jestřebích horách.
Mirek Vořechovský měl velmi pěkné a dobře připravené vystoupení, v němž kritizoval rozhodnutí o tom, že zakoupení rodinných známek je vázáno na zakoupení karet Eurobeds, což velká část rodin s malými dětmi nevyužije, dále podpořil existenci malých, ale funkčních oblastí.
Já osobně jsme se zúčastnil téměř celé společenské části, která probíhala v sobotu až do pozdních nočních hodin. Měl jsem to štěstí, že jsme převážně seděl s mladými moravskými delegáty a kandidáty do ústředního výboru Rosťou Klemešem a Petrem Vachútem, takže jsme diskutovali převážně o rovnici oblast KČT = kraj. Připadlo mi, že hlavně Petr si od krajů slibuje až nekriticky mnoho, měl jsem pocit, že při jeho debatách bylo toto slovo každým třetím mezi ostatními. Přesto jsem pro oba v tajném hlasování hlasoval, protože oba považuji za perspektivní a schopné pro KČT hodně udělat, Rosťovi můj hlas - stejně jako dalších delegátů - pomohl ke zvolení.
Již mimo rámec oficiálních informací - spíše pro přiblížení atmosféry celé konference - bych se rád podělil ještě o dvě zajímavé příhody. S delegátem z příbramské oblasti jsem si jako bývalý občan relativně blízkých Hořovic zanotoval, když mi vyprávěl o setkání s básníkem Ivanem Slavíkem, hořovickým občanem a manželem mé profesorky z gymnázia. Delegáty konference hostil tradičně předseda KČT vínem, jedním z mála, který ho nepil jsem byl já, protože jsem předtím nastartoval večer pivem, které mám raději, a oba nápoje zásadně nemíchám. Tak jsem to vysvětloval také barmanovi, který se tomu divil, a ten na to zareagoval tím, že těsně před mým odchodem do hotelu Harmony, kde jsem spal, mi přinesl ještě jedno pivo zcela zdarma, s odůvodněním, že tak činí za mou věrnost k jeho konzumaci.
I takovéto maličkosti, jež zjevně nesouvisely s významem naší účasti na konferenci, byly dokladem srdečného a přátelského prostředí celé konference.

tuhletu kartičku nosíte po celou dobu celostátní konference připoutanou zavíracím špendlíkem vpravo od hrudi, aby bylo jasno, že sem co delegát oblasti patříte a že jste sem tedy nezaskočil například mýt okna


tímto lístečkem mácháte nad hlavou při hlasování na celostátní konferenci, protože jinak by vám zcela správně řekli, že toho nemáte co mluvit


Luděk Šlosar - sekretář oblasti a delegát konference








Schůzka ve Dvoře Králové n. L.
Protože spory mezi turisty ve Dvoře Králové nad Labem se rozrostly do takových rozměrů, že nebylo v moci oblasti je vyřešit, uskutečnila se 18. 03. 2002 ve Dvoře Králové nad Labem schůzka, jejíž cílem bylo spor vyřešit. Jednání velice objektivně a konstruktivně vedl předseda Klubu českých turistů Ing. Jan Havelka. Oblast ve schůzce zastupovali předseda oblasti Jan Mendřický, sekretář oblasti Mgr. Luděk Šlosar a hospodářka oblasti Lenka Vacková, odbor KČT Dvůr Králové n. L. vedený L. Kolářem sám jeho předseda Ladislav Kolář, dále pak Libuše Moravcová, Stanislav Meduna a kolega Mrázek, odbor KČT vedený Ing. Babovákem pak sám jeho předseda Ing. Jiří Babovák, dále pak Ing. Pavel Rykr a Ing. Josef Šedivý.
Z jednání vzešel zápis nazvaný Zápis z jednání ve Dvoře Králové nad Labem dne 18. 3. 2002, které svolal předseda KČT Ing. Jan Havelka za účelem vyřešení sporu mezi dvěma skupinami členů odboru KČT č. 51004. Zápis zveřejňujeme v plném znění:
Jednání, které se konalo v DDM Jednička, se kromě předsedy KČT zúčastnili zástupci obou znesvářených částí uvedeného odboru a zástupci Oblastního výboru KČT Krkonoše-Podkrkonoší, jména všech přítomných jsou uvedena v prezenční listině.
Zástupci všech tří zúčastněných stran popsali ze svého hlediska historii vzniku roztržky v roce 1999. Předseda KČT Ing. Havelka konstatoval, že ústředí KČT nemá možnost podle stanov Klubu ani spor rozhodnout a ani nemůže zodpovědně posoudit, na čí straně a kdy vznikly postupně chyby, které vedly k dnešnímu stavu. Doporučil, aby se provedl pokus o novou dohodu na rozdělení odboru 51004 v roce 2002, aniž by se řešily starší problémy.
Z diskuse vyplynulo, že při rozdělení odboru nevznikají žádné majetkové problémy, avšak obě části chtějí být pokračovateli historického odboru, založeného v roce 1898.
Na základě této obsáhlé diskuze formuloval předseda KČT Ing. Havelka následující návrh na dohodu:
  1. Každá z částí původního odboru podá návrh na zaregistrování odboru nového, přičemž žádný z nových odborů nedostane původní číslo 51004. Ústředí tyto nové odbory zaregistruje a to tak, že jeden (vedený L. Kolářem) bude zaregistrován v oblasti KČT Krkonoše a Podkrkonoší a druhý (vedený Ing. J. Babovákem) bude zaregistrován v oblasti jiné (bude sdělena dodatečně).
  2. Oba nové odbory budou používat název Dvůr Králové nad Labem, oba budou mít k názvu připojen letopočet vzniku, tj. 1898. Budou tedy oba pokračovateli ve stoleté tradici tohoto odboru.
  3. Oba odbory doplní slovní název odboru o další část, odlišující i slovně tyto odbory od sebe.
  4. Oba nové odbory se k tomuto návrhu, resp. jeho jednotlivým bodům, vyjádří do 30.4.2002. Svoje vyjádření zašlou na sekretariát Klubu českých turistů do Prahy, k rukám předsedy.
Tento návrh na řešení považovali v době ukončení jednání všichni účastníci jako možné východisko k řešení sporu.

Zapsal: Ing. Jan Havelka 19.3.2002

Přejme si nyní, aby byl text zápisu, který znamenal pro všechny účastníky určité ústupky, dodržen.

Luděk Šlosar - sekretář oblasti








Co je nového v Klubu českých turistů
  • KČT byl pověřen mezinárodní organizací IVV pořádáním 9. olympiády IVV v roce 2005. ÚV KČT svěřil organizaci této akce panu Františku Moserovi a oblasti Plzeňského kraje. V roce 2004 bude uskutečněna tzv. "Před-olympiáda". Podrobné informace lze získat na adrese pí Julie Henzlová, Plaská 37, 323 27 Plzeň, tel. 019 7523288, 0608-521938
  • hlavní zásady tvorby kalendáře turistických akcí na rok 2003 jsou následující: hlášenky se zasílají na oblasti, nikoliv na ústředí, hlášenky zaslané na ústředí jsou k editaci zaslány na příslušnou oblast. Oblast edituje akce a zasílá elektronickou poštou nejpozději do 15. září na ústředí KČT. Kalendář vyjde na akci "Za posledním puchýřem", v časopise Turista budou uveřejňovány pouze opravy, nikoliv zapomenuté nebo pozdě nahlášené akce. Sekretář oblasti nahlásil na schůzce sekretářů sebe jako redaktora našeho oblastního kalendáře /redaktor oblastního kalendáře není míněn člověk pouze editující data do počítače/. Ústředí upozorňuje, že v září dochází ke změnám telefonních čísel, k tomuto termínu bude na internetu aktualizován Kalendář turistických akcí pro zbývající období - pořadatelé akcí by měli nejpozději do konce června zaslat na ústředí aktualizovaná telefonní čísla
  • časopis Turista zaznamenal v roce 2002 pokles předplatitelů v KČT cca o 15 %, tím je ohrožena rentabilita časopisu a jeho současná cena předplatného 105 Kč ročně. Odbory proto musí věnovat větší osvětu na zvýšení počtu předplatitelů, funkcionáři klubu by měli automaticky odebírat časopis vzhledem k obsaženým vnitroklubovým informacím. Protože Česká pošta razantním způsobem zvýšila poplatky za rozesílání samostatných zpráv, bude na základě usnesení celostátní konference od 2. poloviny roku zrušeno rozesílání Zpráv samostatně
  • KČT po roční přestávce vydal opět Katalog turistického ubytování pro rok 2002, který je k dispozici na ústředí KČT i v prodejně společnosti Trasa s.r.o. ve Školské ulici v Praze za cenu 49 Kč do vyprodání zásob
  • katalog Eurobeds má v letošním roce název "Atlas cyklotras a turistických zajímavostí v Česku", pro KČT byl distribuován přes oblasti a všechny exempláře byly předány M. Vořechovskému již v průběhu oblastní konference k dalšímu využití za oblast, k 15. 03. je již rozebrán, další bude až příští rok opět k 15. 01.
  • karty Eurobeds jsou pro letošní rok k dispozici na ústředí KČT včetně "Průvodce výhodami členů KČT", v následném roce se očekává změna distribuce karet Eurobeds, oblasti budou shromažďovat z odborů požadavky na karty Eurobeds prostřednictvím členské databáze jako doposud, na základě dodaného programového vybavení předají oblasti data o žadatelích vybrané firmě, která zajistí jednak výrobu karet, vytištění jména a společně s Průvodcem výhodami členů KČT zašle na adresu člena KČT, finanční vyrovnání za karty Eurobeds s ústředím probíhá po linii členských příspěvků
  • Síň slávy české turistiky je nová úroveň oceňování zasloužilých funkcionářů KČT, ocenění mohou získat žijící po čtyřiceti letech funkcionaření pro KČT, při oceňování zemřelých splnění této doby není podmínkou. Funkcionáře bude možné navrhovat až od příštího roku, ocenění je vyšší než Čestný odznak Vojty Náprstka, podrobnosti řeší nová směrnice KČT PROG.1/2002 "Statut síně slávy české turistiky"
  • nová informace o pojištění: došlo ke změně názvu pojišťovny - POJIŠŤOVNA ČESKÉ SPOŘITELNY /jedná se o totožný právní subjekt s jiným jménem/, číslo pojistné smlouvy je 590 001 7679, pojistná smlouva obsahuje novou definici termínu "individuální turistika", statutární orgány odborů jsou povinny potvrzovat při pojistných událostech pouze ověřené údaje, je nezbytné úrazy nebo úmrtí projednat na výborové schůzi a dát do zápisu - lze potvrzovat pouze události do dvou měsíců, cestovní pojištění stále trvá
  • ústředí začalo vydávat novou řadu vnitřních předpisů - metodické listy, metodické listy obsahují doporučené materiály pro jednotlivé složky KČT - nikoliv zavazující či povinné, prvním z metodických listů je metodický list KČT PROGR.1/2002 "Programové zaměření jednotlivých organizačních stupňů KČT"
  • směrnice ORG.1/99 byla doplněna o nová veřejná uznání - medaili architekta Vratislava Pasovského. Jedná se o vyznamenání pro mimořádné příležitosti při navrhovací a schvalovací pravomoci ústředního výboru. V novelizované směrnici je zaveden i statut čestných uznání odborů a oblastí, při zasílání návrhů na vyznamenání je nezbytné přihlížet k této směrnici a zvážit zda vůbec existuje u některých návrhů průchodnost schválení. Je nezbytné využívat i jiných forem veřejných uznání než jsou ta, která schvalují ústřední orgány. Odbory jsou povinny předkládat vyznamenání na platných formulářích
  • při platbách uvnitř KČT se používají variabilní symboly které definují účel plateb, variabilní symboly a systém jejich tvorby je uveden ve směrnici KČT HOSP.2/2000 "Variabilní symboly plateb uvnitř KČT", která byla zaslána odborům. Každý hospodář odboru je povinen v účetnictví definovat příjmy, systém užití variabilních symbolů nahrazuje systém tzv. avíz k platbám zasílaných v dávné minulosti poštou
  • v sobotu 14. září 2002 se uskuteční slavnostní otevření Jiráskovy chaty na Dobrošově u Náchoda. Již od 12 hod. budou otevřeny stánky s občerstvením, od 13,30 hod. bude držena čestná stráž čety čs. vojáků ve stejnokrojích z roku 1938. Ve 14 hod. začne slavnostní shromáždění na parkovišti před chatou včetně fanfár a přestřižení stuhy. Od 14,45 hod. do 17 hod. proběhne prohlídka chaty s výkladem o historii a návštěva věže s výkladem o výhledech do okolí. Jedná se s ohledem na prostředky vložené do rekonstrukce chaty o mimořádně významnou turistickou akci, kterou chce Klub využít ke svému zviditelnění a zároveň k poděkování veřejným činitelům, kteří se zasloužili o získání finančních prostředků. Proto se ústředí obrací na odbory s výzvou, aby na slavnostní otevření organizovaly dle svých možností výlety a autokarové zájezdy
  • rok 2003 bude ve znamení 115. výročí založení Klubu českých turistů. Na ústředí je v současné době projednáván záměr nepořádat k tomuto jubileu centrální akci, ale v každém kraji (nikoliv oblasti) vybrat tradiční akci s velkou návštěvností. Dle tohoto záměru pak tato akce by měla být uspořádána tak, aby sloužila k propagaci KČT v daném kraji, k tomu účelu by mohli být přizváni významní veřejní činitelé {hejtman, poslanci z kraje apod.) Zároveň bylo možné takovou akci prezentovat ve sdělovacích prostředcích včetně spolupráce s místními mecenáši turistiky.
  • koncem dubna proběhlo v Bohdanči u Pardubic zasedání rozšířené redakční rady Kalendáře turistických akcí, kam byli pozváni nahlášení redaktoři oblastních kalendářů turistických akcí. Ze závěrů lze konstatovat následující: a/ celostátní Kalendář vyjde v nově upravené grafické podobě, která by měla lépe využívat plochy měla by být i vzhlednější, b/ veřejná oponentura Kalendáře proběhne v Brně na akci "Jede Kudrna okolo Brna" v termínu 27.-29. září 2002, c/ termíny uzávěrky se nemění, d/ stále trvá poptávka po fotografiích z turistických akcí vhodných pro čelní stránku Kalendáře, e/ je nezbytné začít vydávat Krajské kalendáře turistických akcí, které by kromě výčtu turistických akcí pro veřejnost v kraji odrážely širokou škálu aktivit Klubu (mládež, senioři, značení, chaty, r rozhledny, ubytovny, činnost mládeže, naučné stezky apod.) a tímto způsobem Kalendář sloužil k propagaci Klubu v kraji, f/ k tomu, aby takový krajský kalendář měl i dobrou úroveň textové části, je nezbytné vytvořit redakční rady, které budou schopny dotvořit celkovou kompozici krajského kalendáře /u nás vyřešeno redakční radou Zpravodaje, ledaže bychom ho vydávali ještě zvlášť/, g/ vlastní akce do kalendáře lze převzít z údajů uložených na oblastech, programové vybavení tuto možnost dovoluje.


Luděk Šlosar - sekretář oblasti






Internet v oblasti v roce 2002
Poznámka mimo rámec tohoto čísla: Protože v rámci archivu budete číst toto číslo se stále delším časovým odstupem a protože zařazuji odkazy na stránky, o kterých je pojednáváno v článku, je možné, že zjistíte, že tvář stránek je již jiná, než je pojednáno v článku, nebo v horším případě, že na adrese vzpomínané stránky již neexistují. V takovém případě nechť tento článek slouží porovnání stávajícího stavu se stavem uvedeným v článku.

V usneseních posledních dvou oblastních konferencí KČT se objevuje pravidelně následující bod: "Členská schůze doporučuje jednotlivým odborům, aby se podle svých možností pokusili propagovat svou činnost vytvořením vlastních, ať již oficiálních, tak neoficiálních stránek na Internetu". Že nejde o samoúčelný bod není třeba nějak zvlášť diskutovat, o tom, že internet je nejlepší informační zdroj snad dnes nepochybuje nikdo. Doporučující forma usnesení respektuje skutečnost, že ne všechny odbory mají nadšence, který jednak umí stránky vytvářet nebo je alespoň aktualizovat.
O stavu internetových stránek naší oblasti vyšly ve Zpravodaji tyto tři články: Turistika naší oblasti na Internetu v čísle 02/1999, dále o stránkách KČT Bohuslavice n. Ú. na internetu v čísle 01/2000 a o stránkách KČT Vrchlabí na internetu v čísle 02/2000.
V tomto článku se chci zabývat tím, jaká je situace v současné době. K tomu, co se dále objeví, vezměte prosím v úvahu následující: 1/ článek vyjadřuje stav na internetu 18. a 19. června 2002, 2/ nelze vyloučit možnost, že i jiné odbory naší oblasti mají na internetu své stránky nebo tvoří alespoň část některých, a autoru tohoto článku se to nepodařilo zjistit a konečně 3/ protože autor tohoto článku sám je autorem obsahu stránek, o kterých bude dále řeč, nelze zaručit ani při nejlepší snaze objektivitu článku, přestože se autor úzkostlivě vyhýbá snahám hodnotit úroveň stránek /ani k tomu není erudován/, nýbrž se zabývá obsahem a aktuálností. K těmto svým pochybnostem dávám následující slib: zveřejním v příštím čísle jakýkoliv podepsaný příspěvek, který bude na tento můj článek věcně reagovat.
Pojďme tedy nyní k jednotlivým známým stránkám k členění dle subjektů.
OBLAST KČT KRKONOŠE- adresa stránek http://www.zpa.cz/turistika/2.html. Autorem textové části stránek je autor tohoto článku. Stránky jsou součástí Luďkových Obrázků z turistiky v Podkrkonoší, které jsou jako celek obměňovány přibližně jednou za dva až tři měsíce, na větší frekvenci autor prostě nemá čas. Tato frekvence není ovšem zárukou, že je stejně tak často obměňována shora uvedená část stránek věnovaná oblasti, opak je pravda, autor je limitován obsahem této části stránek. První část stránek tvoří představení ještě stávající oblasti po stránce jejího situování, jednotlivých odborů /odtud je možno se dostat na stránky odborů, které je mají/, výboru a další perspektivy oblasti. Druhá část stránek představuje oblast v minulém roce - zde v roce 2001 - ve formě zpráv předsedy oblasti a předsedy rady značení přednesených na oblastní konferenci. Třetí část stránek tvoří přehled dosavadních srazů oblasti včetně dostupných statistických údajů, nejdelších pěších tras a reportáží. Čtvrtá část stránek je určitá anomálie - pozvánka na aktuální sraz, kterým je sraz v Rokytnici nad Jizerou, přitom by tuto část stránek stačilo podřadit pod druhou. Pátou část stránek tvoří termínová listina akcí pořádaných odbory KČT a dalšími subjekty v oblasti v roce 2002, z názvu akcí /i již uskutečněných/ si můžete kliknout na propozice, pokud samozřejmě jsou tu k dispozici. Šestou část tvoří podrobná informace o odznaku Turista oblasti. Konečně sedmá část zahrnuje text všech dosavadních čísel Zpravodaje a Summary - přehled jednotlivých článků, jež kdy vyšly ve Zpravodaji, v členění dle tématických okruhů s uvedením autorů. Vcelku se jedná o dosti rozsáhlý sumář informací o oblasti, pro návštěvníka je určitě nejcennější pátá část - termínová listina, já osobně jako autor si velice cením aktualizaci všech Zpravodajů do elektronické podoby a seřazení všech článků Zpravodaje dle tematických celků, je to užitečná práce a jejím výsledkem je sice nesystematický, nicméně zajímavý přehled o dění v oblasti od roku 1995 do současna.
Do rámce stránek o oblasti prakticky náleží již default Luďkových Obrázků z turistiky v Podkrkonoší, v jehož jedné z prostředních částí je možné si kliknout na propozice akcí odborů a dalších subjektů oblasti, pravda pokud se je podaří autoru zajistit nebo pokud jsou mu zasílány. Do rámce stránek je možno zařadit i některé reportáže z jiné části stránek, pokud se týkají akcí odborů a jiných subjektů oblasti.
Stránky jsou vysloveně neoficiální a autorské. KČT LOKOMOTIVA TRUTNOV - adresa stránek http://www.zpa.cz/turistika/9.html. Jsou rovněž součástí Luďkových Obrázků z turistiky v Podkrkonoší, jsou rovněž tedy stránky neoficiální a autorské, totéž platí samozřejmě o frekvenci jejich aktualizace se stejnou výhradou, že se nemusejí týkat přímo odboru. První část stránek představuje obecnou charakteristiku odboru s údaji o členské základně i o nejaktivnějších členech odboru, závěr její první poloviny je trochu naturalistický, nově byl do této části zařazen i odznak odboru včetně stručné informace o jeho vzniku a jeho výkladu. Druhou část stránek tvoří stručná historie turistiky v odboru, její základní část do devadesátých let tvoří článek F. Vacka a M. Johna zveřejněný v ročence T. J. Lokomotiva Trutnov, k ní autor postupně nalepuje podrobnější historii vždy následujících tří let, autoru se zatím podařilo zpracovat časová rozmezí 1991 - 1993 a 1994 - 1996, již po delší dobu slibuje zpracování dalšího tříletého období, bohužel se k tomu nedostává času. Třetí část stránek je věnována činnosti odboru vždy v uplynulém roce a je tvořen vždy zprávou předsedy o činnosti odboru ze členské schůze. Čtvrtou část tvoří akce odboru v aktuálním roce, nedávno byla přiřazena část obsahující fotografie z některých výletů odboru z uplynulých let. Pátou až sedmou část pak tvoří informace o pravidelných akcích odboru pro veřejnost - Žacléř - Rýchory - Trutnov, První jarní kilometry a Za trutnovským drakem, každá z těchto posledních tří částí je jinak strukturována, ale lze souhrnně říci, že obsahuje pozvánku na následují ročník a statistické údaje, případně reportáže z předchozích.
KČT BOHUSLAVICE NAD ÚPOU - adresa stránek http://www.volny.cz/bohuslavaci. K těmto stránkám lze říci, že jsou snad nejpřehledněji strukturovány, ale čtenáři se evidentně po několikerém zalistování dostane nepříjemného zklamání - pro rok 2002 nejsou podle všeho vůbec aktualizovány!! Úvodní část Bohuslaváci má ještě nadčasovou platnost, protože jednoduchým a vtipným způsobem sděluje čtenáři, kde má odbor sídlo a jak se do něj dostane. Právě druhá část obsahuje zklamání, i když její nápis nelže, obsahuje totiž stručný přehled akcí v roce 2001, přičemž rok 2002 se blíží ke své polovině. Totéž platí o třetí části stránek, která je věnována DEP Za oblastními odznaky v Podkrkonoší, jehož je autorský odbor nejen jedním ze spolupořadatelů, ale přímo hegemonem. Třetí část stránek však obsahuje propozice na rok 2001. Pokud agilní přátelé z Bohuslavic nevymysleli další odznak, je čtvrtá část stránek Naše odznaky nadčasová a obsahuje přehled o odznacích, jejichž jsou autory. Pátá část je patrně rovněž nadčasová /kontaktní adresy/, ledaže by se některé adresy či telefonní čísla změnila, což autoru tohoto článku nepřísluší posuzovat. V šesté části, která je obdobou odkazů nebo links, je odkaz pouze na Luďkovy Obrázky z turistiky v Podkrkonoší, což je sice lichotivé, ale je určitě více dalších zajímavých stránek. Konečně sedmá část slibuje trochu historie, objevíte v ní však toliko přehled turistických akcí uskutečněných v roce 2000.
KČT VRCHLABÍ - najdete při podrobnější prověrce dokonce na dvou adresách http://sweb.cz/kctvrchlabi/default.htm a http://mujweb.cz/www/kctvrchlabi/. Obě adresy se po stránce struktury liší minimálně, soudím, že představují toliko různá vývojová stadia. Druhá adresa se zdá býti starší, za základ hodnocení si vezměme proto první adresu. Na výchozí stránce nalézáme místopis sídla odboru i číslo odboru, počet členů je uveden jako 000, nejsou vyplněny údaje o kontaktní adrese a telefonním spojení. Druhou část stránek tvoří historie klubu, třetí část je o restauraci Kufr, jež náleží odboru, z textu vyplývá, že obsahuje informace z března 2001. Čtvrtá část stránek pojednává o stěžejní akci odboru Výstupu na Žalém, ale obsahuje pozvánky na ročníky v letech 2000 a 2001. Pátá část stránek pojednává o akcích odborů obecně, ale ve druhé polovině obsahuje stručné kalendáře akcí na léta 2000 a 2001. Konečně šestá část, která má obsahovat informaci o klubu, obsahuje úvahu Změna je život, jež ve stručnosti pojednává o mezilidských vztazích. Návštěvníka zřejmě zaujmou další části stránek, které představují korespondenci mezi bývalým předsedou odboru Honzou Mendřickým a výborem v časovém rozmezí od 02. 02. 1999 do 12. 09. 2001, dále výroční zpráva z roku 2001 a požadavek bývalého předsedy na odměnu za zastupování bez uvedení data. Pokud jde o druhou adresu, má podobné členění jako první ovšem v jiném pořadí, proti první je na ní uvedena kontaktní adresa a spojení na bývalého předsedu, naopak tu není uvedena zmíněná korespondence a rubrika informace o klubu s úvahou. Je tu navíc část uvedená MEDRO, kde je pestrá všehochuť dalších informací včetně turistických a výzva návštěvníku, aby se ozval Honzovi Mendřickému. Z kontextu lze dovodit, že stránky mají povahu stránek neoficiálních.
JAK LZE TEDY HODNOTIT SITUACI S INTERNETOVOU REPREZENTACÍ V NAŠÍ OBLASTI? Domnívám se, že je poměrně tristní. Hodně informací včetně aktuálních se dočtete o naší oblasti, ze 12 odborů mají internetovou reprezentaci - ať již oficiální, tak neoficiální - tři, z nich dva odbory ani k 19. června 2002 neprovedly aktualizaci pro rok 2002.
Když byly na konci předminulého století vyrobeny první nesmělé výrobky automobilů, před nimiž při jízdě pobíhal dle tehdejších platných předpisů muž s praporkem, bylo hodně těch, kteří se těmto neforemným a domněle nepraktickým výrobkům smáli a nebrali je vážně. Ti všichni by se dnes divili, kam až dospěl automobilový průmysl a do kolika firem a rodin pronikl. Myslím si, že neuběhne dlouhá doba, kdy byť neformální požadavek na internetovou prezentaci bude samozřejmý nejen pro podnikatele, ale i pro zájmové organizace, tedy i odbory KČT. Vyrobit stránky umí dnes kdekdo, když ne starší členové odborů, tak jejich děti nebo aspoň děti jejich dětí, pro vytváření stránek existují i specializované firmy, učebnice k tomu účelu naleznete na internetu. Vlastní aktualizace již vyrobených stránek je vysloveně jednoduchá, pochopil ji i autor tohoto článku. Pro vytváření a aktualizaci stránek je třeba trpělivosti i potřebného zápalu a nadšení, ale za odměnu tato činnost skýtá ideální příležitost tvůrčího vyžití a možnost seberealizace.
O tom, že internetová prezentace není samoúčelná, svědčí již dosti příkladů, dva z nich uvádím na tomto místě: Když jsem byl loni na kontrole pochodu První jarní kilometry ve Lhotě, poznala mě z mých stránek jedna paní přibližně mého věku z Horní Radechové a sdělila mi, že se o pochodu dověděla tak, že se dostala na mé stránky a stáhla si propozice na pochod, vyšlo jí to levněji než korespondence. Na letošní ročník pochodu Krvavej Čepelka přijelo několik účastníků z Polska, kteří se o pochodu dověděli opět z internetových stránek.
Pokud se chcete inspirovat, jak vypadají internetových stránek odborů KČT, navštivte stránky odborů uvedených v přehledu na internetovém Seznamu na adrese http://dir.seznam.cz/Spolecnost/Kluby_sdruzeni_a_spolky/zabava_hobby/Turisticke/kct/. Jako fanda a konzument internetu, především však jako praktický člověk, který se každodenně přesvědčuje i o jeho užitečnosti pro turistiku, přeji všem současným a budoucím tvůrcům stránek s tématikou turistiky v mateřském odboru hodně úspěchů.

Luděk Šlosar - šéfredaktor Zpravodaje






Představujeme odbor KČT Rokytnice nad Jizerou oblasti
Předchůdce dnešního odboru Klubu českých. turistů v Rokytnici n. Jiz. oddíl turistiky byl založen. z popudu krajského oddílu. turistiky v Liberci během roku 1954 při TJ Spartak.
Oddíl organizoval zpočátku pouze výlety jednodenní do západní části Krkonoš. V roce 1957 pak dochází i k pořádání dvoutýdenních turistických táborů na Slovensku. V zimě se pak počínají plnit zápočtové cesty. Předsedou oddílu je p. Oldřich Metelka až do konce 70. let. Ing. Jiří Bureš je koncem 50. let předsedou okresního svazu turistiky.
V roce 1958 oddíl uspořádal velmi zdařilý krajský přebor orientačního závodu. V roce 1965 se dvě členky oddílu Hnyková a Kebrtová zúčastnily prvního dálkového pochodu na 100 km Humpolec - Praha, který úspěšně absolvovaly.
Začátkem 80. let je předsedou oddílu. Jan Mach, kterého pak nahrazuje ing. František Platoš do r. 1986. Činnost od této doby je pravidelná, řízená výborem oddílu. Plnění výkonnostních tříd po linii zápočtových cest se úspěšně věnuje rodina Miroslava Kocourka. Jejich několikaleté úsilí je korunováno ziskem titulu " Mistr turistiky ", který Mirek splnil v r. 1985. Jeho děti Jan, Marie a Miroslava pak získaly mistrovskou, resp. I. výkonnostní třídu. Dále ještě plnili Jan Kocourek a Petr Rosůlek výkonnostní odznaky dle jednotlivých přesunových prostředků a získali zlaté odznaky pěší turistiky a cykloturistiky Mimoto ještě splnili mnoho oblastních turistic-kých odznaků.
Od. první poloviny 80. let oddíl pořádá rovněž turistické akce nejen pro své členy, ale i pro veřejnost. Od r. 1974 je to lyžařský přejezd Krkonoš, od r. 1978 nazvaný Memoriál Karla Šaldy, který byl organizá-torem prvních ročníků přejezdu. Od roku 1976 pořádáme především pro mládež turistickou soutěž HETOS, ve které mají hlídky možnost soutěžit v turistických dovednostech i znalostech kulturně - poznávacích. HETOS - Memoriál Jana Macha, učitele a neúnavného turisty, organizuje již přes čtvrtstoletí další neúnavný člen Miroslav Kocourek zprvu s pomocí celé rodiny.
Od roku 1981 začala pracovat v oddíle skupina: značkařů PZT pod vedením Miroslava Kavana, která pracuje doposud, ale na třikrát větším prostoru. Od roku 1985 organizujeme v oddíle cykloturistické zahraniční expedice pod vedením Petra Rosůlka, dále i vysokohorské akce pod vedením Miroslava Kavana.
Koncem 80. let se předsedou stává ing. Jaroslav Hejral, který vystřídal ing. F. Platoše. V roce 1990 se oddíl přihlásil do Klubu českých turistů. Počet členů dospělých stoupl na 60, ovšem později poklesl zájem o činnost mládeže po velmi úspěšných 90. letech, kdy jsme měli závodníky i v republikových kolech přeborech BTZM. Při odboru KČT rovněž úspěšně působí TOM, který vede Miroslav Štajer již od roku 1972.
Od roku 1992 je odbor KČT členem oblasti KČT Krkonoše a Podkrkonoší. Současným předsedou odboru je Jan Mikulášek.

Petr Rosůlek - KČT Rokytnice n. J.




KČT Malé Svatoňovice oslavil 80 let výročí
Odbor Klubu českých turistů v Malých Svatoňovicích byl založen 16. března 1922 a měl 42 členů. V r. 1923 bylo již 80 členů a v r. 1924 dokonce 135 členů. Odbor měl tehdy na starosti turistiku letní i zimní po Jestřebích horách a okolí. Prováděl také značení turistických cest v délce 10 km na Kozí kameny, do Babiččina údolí a na Skály a umísťoval také vkusné orientační a směrové tabulky. Odbor svým nákladem vydal 30 druhů pohlednic a zřídil turistickou noclehárnu v nové škole.
V poválečné době byla činnost odboru obnovena při Tělovýchovné jednotě Baník až v r. 1961. Převážně se odbor věnoval výletům po okolí a údržbě chaty TJ Baník na Brendách. V r. 1967 byla slavnostně otevřena rozhledna z kovové konstrukce na Žaltmaně, která byla postavena místním národním výborem za vydatné pomoci členů KČT a TJ Baník a kterán slouží návštěvníkům dodnes. Při výšce 15 m poskytuje překrásný výhled na Krkonoše, Orlické hory a široké okolí.
Od r. 1970 pořádá odbor dálkový a turistický pochod "Krvavý Čepelka" z pohádek našeho rodáka a spisovatele Karla Čapka. Rekordní účast 2 200 turistů zaznamenal v r. 1980.
V r. 1990 se KČT Malé Svatoňovice osamostatnil a zaregistroval u ministerstva vnitra jako samostatný odbor. V současné době čítá 37 členů, převážně starších, ale nic to neubírá na jejich aktivitě. Pokračuje s pořádáním pochodu "Krvavý Čepelka", vždy druhou sobotu v květnu. Od r. 1997 pořádá odbor zimní přejezd "Za zmrzlým Čepelkou", od r. 1999 podzimní "Výstup na Žaltman" a od r. 2001 společně s KČT Bohuslavice , Trutnov a Úpice etapový pochod "Za oblastními odznaky Podkrkonoší". Odbor pořádá turistické výlety i autokarové zájezdy spojené s pochody. Zúčastňujeme se i dálkových a turistických pochodů v blízkém okolí i celé ČR.
Společně s KČT Bohuslavice a KČT Úpice jsme vydali leteckou mapu Jestřebích hor a sami jsme nechali vytisknout pohlednice rozhledny na Žaltmaně. Členové odboru dobře pečují o údržbu rozhledny za podpory zdejšího obecního úřadu. Velmi prospěšnou prací je značení turistických cest, kterou u nás provádí parta nadšených značkařů, kteří se poctivě o vše starají.
Při konání 28. ročníku dálkového pochodu "Krvavej Čepelka" jsme oslavili 80 let od založení Klubu českých turistů v Malých Svatoňovicích. Při této příležitosti bylo odměněno 19 členů KČT čestným uznáním odboru a malým dárkem. Pochodu se v letošním roce zúčastnilo 365 turistů, z toho na dětské trase 5 km s rodiči a za doprovodu pláteníka Čepelky odstartovalo 106 účastníků - všichni došli k Lotrandově sluji, kde je očekával slavný loupežník - sám Lotrando. Po opečení párku na ohni se všichni vrátili do cíle, kde obdrželi diplom a čepelkovskou medaili. Byli velmi spokojeni a dětské tváře zářily radostí z krásné vycházky přírodou Jestřebích hor.

čepelkovská medaile


Jan Šafář - předseda KČT Malé Svatoňovice





ZPRAVODAJ. Čtvrtletník pro pěšáky, kolaře, lyžníky a vodáky Podkrkonoší a Krkonoš. Ročník 8, číslo 2 Vydavatel: KČT - oblast Krkonoše a Podkrkonoší. Redakce: Mgr. Luděk Šlosar /šéfredaktor/, Ing. Jana Skalková /redaktorka/. Adresa redakce: Mgr. Luděk Šlosar, Pomněnková 435, 541 02 TRUTNOV 4. Telefon domů 0439/732830. Elektronická adresa: ludek(zavináč)slosar(tečka)cz.
Dáno do tisku: 27. 06. 2002. Místo vydání: Trutnov. Cena: zdarma. Náklad jednoho čísla: 420 ks.
Grafická stránka: Václav Vancl, 543 73 Prosečné čp. 16. Tisk: Tiskárna Kopretina Hostinné. Distribuce: Jaroslav Teichman, Tichá 527, 541 02 TRUTNOV 4, tel. č. 0439/732567.
Všem přispěvatelům děkujeme za zaslané příspěvky.
Uzávěrka příštího čísla do 09. 09. 2002.
Registrováno u Okresního úřadu v Trutnově pod registračním číslem RR/44/95/AI.
Můj E-mail:
ludek(zavináč)slosar(tečka)cz
Jsi od 17.03.1999 v pořadí  . poutník, který zabloudil na tyto stránky a který se na ně bude vracet již zcela s vědomým úmyslem